Dzień Pluszowego Misia w gr. VIII „Pszczółki” – 25 listopada 2021 r.

Dzień Pluszowego Misia to święto obchodzone corocznie w listopadzie. Ma ono nawet swoją udokumentowaną historię. Mianowicie w 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach łowów, towarzysze prezydenta zauważyli małego niedźwiadka, który od razu stał się ich celem. Prezydent będący świadkiem tej sytuacji, zakazał strzelania. I w ten oto sposób mały miś nie został skrzywdzony i mógł dalej cieszyć się wolnością. Jeden ze świadków opisał i uwiecznił to zdarzenie, co dało początek historii niedźwiadka ukazanej w waszyngtońskiej gazecie, którą przeczytał pewien producent zabawek. Ta niezwykła historia dała mu inspirację do tworzenia pluszowych maskotek misiów o nazwie Teddy Bear, która pochodzi od zdrobnienia imienia ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wobec tego, Dzień Pluszowego Misia stał się również bardzo ważny współcześnie, zwłaszcza dla dzieci w wieku przedszkolnym.

„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kulka
Misia zawsze się przytula”

W czwartek, 25 listopada, ten krótki wierszyk był mottem naszych zajęć oraz celebracji święta w grupie VIII „Pszczółki”. Na samym początku zajęć wychowawca grupy zrobił niespodziankę dzieciom, wręczając każdemu z nich pluszowego misia. Zadaniem dzieci było nazwanie swojej przytulanki, która towarzyszyła im przez cały dzień. Następnie przy użyciu prezentacji multimedialnej zerówkowicze zapoznali się z historią Pluszowego Misia. Prezentacja przedstawiła im także ogólne informacje na temat gatunków, występowania, żywienia, budowy ciała wszystkich niedźwiedzi żyjących na całym świecie. Po części teoretycznej wybraliśmy się ze swoimi pluszakami na salę gimnastyczną, gdzie rozpoczęliśmy ćwiczenia gimnastyczne oraz zabawy, m. in. z chustą animacyjną. Tam odśpiewaliśmy „Sto lat!” naszym misiowym przyjaciołom oddając im należyty szacunek na cześć ich święta. Kolejną atrakcją tego dnia było wykonanie pracy plastycznej polegającej na pomalowaniu gipsowego misia zgodnie ze swoim pomysłem. Liczyła się kreatywność, pomysłowość i inwencja twórcza. Okazało się, iż każdy miał zupełnie inną, równie oryginalną wizję. Na koniec obchodów wspólnie został zrobiony plakat z ekologicznych produktów spożywczych, tj. chrupek, płatków ryżowych i owsianych. Efektem pacy było stworzenie sylwetki misia, którego nazwaliśmy „Teddy”. Tego dnia nie mogło też zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci ciasteczka „misia lubusia” oraz soczku „Kubusia”.

Warto wspomnieć, że nasza grupa od 3 lat należy do programu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” i dlatego właśnie to święto jest dla nas tak istotne. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach przez długi czas!

Edyta Czarnota

Close Menu