Edukacja teatralna dzieci z grupy III „Serduszka” – 11-15.01.2021

W drugim tygodniu lutego, tj. 11-15.01.2021 r. grupa III „Serduszek” rozpoczęła przygodę z teatrem. Poznaliśmy, czym jest teatr, co to jest scena, kurtyna, kim jest aktor, co on robi w teatrze, jaką rolę pełnią kukiełki i pacynki. Dzieci obejrzały króciutkie przedstawienia wg pomysłu nauczyciela pt. „Bartek i Artek” oraz „Historia o kucharzu i złym ptaszysku”. Obejrzały też teatrzyk „Czerwony Kapturek” z wykorzystaniem kukiełek. Musiało im się podobać, bo dzieci biły brawo!

„Wezmę dziś pacynkę i na małej scenie, razem z koleżanką zrobię przedstawienie” – a to już zabawa w teatr prowadzona przez same „Serduszka”. Każde dziecko otrzymało pacynkę (była żabka, był wieloryb, był lew… – sami zobaczcie na zdjęciach) i wspólnie z koleżanką/kolegą układało wymyśloną historię swej postaci. W taki sposób dziecko pobudza swą wyobraźnię, przełamuje barierę nieśmiałości przed publicznym wystąpieniem oraz rozwija kompetencje językowe – wzbogaca zasób słownictwa, buduje dłuższe, językowo poprawne wypowiedzi. Niby taka prosta zabawa w teatr, a tyle korzyści. Zachęcam Państwa – pobawcie się z dziećmi! I Wy rozwińcie skrzyła wyobraźni!

Można dodatkowo, tak jak ja, wykorzystać puste opakowania po jajkach. Wystarczyło kilka dziurek, żółta farba plakatowa i ot! Żółty serek i myszki gotowe! – dzieci w grupach malowały serki, a później wspólnie bawiliśmy się myszkami – i znowu były długie historie, emocje i zabawa pełna wrażeń. Zobaczcie sami!

Jeśli nie ma się nic pod ręką, wystarczą nawet kolorowe flamastry. Ozdabiamy nimi paluszki dziecka różnymi minkami wyrażającymi radość, smutek, gniew, zdziwienie i znowu zabawa gotowa…

Joanna Gut

 

Close Menu