„Poznajemy Polskę – naszą Ojczyznę” – gr. IX „Witaminki” – 20.11.2020

Wychowanie w duchu patriotycznym to fundamentalne zadanie nauczyciela na każdym etapie edukacji. Wdrażanie do poszanowania wartości rodzi się już podczas realizacji zadań dydaktycznych w przedszkolu. Przedszkolaki z grupy IX „Witaminki” dnia 20 listopada 2020 r. wzięły udział w zajęciach o tematyce patriotycznej, których celem było rozbudzenie zainteresowań Polską oraz kształtowanie postaw patriotycznych.

Nasze zajęcia rozpoczęły się od teatrzyku obrazkowego Kamishibai, w którym dzieci mogły poznać początki państwa polskiego oglądając legendę pt.: „O Lechu, Czechy i Rusie”. „Witaminki” znakomicie poradziły sobie w rozpoznawaniu i opisywaniu symboli narodowych. Potrafiły także odpowiednio dopasować słowa do ilustracji oraz podzielić je na sylaby. Rozmawiając o symbolach narodowych nie mogło też zabraknąć uroczystego odśpiewania hymnu państwowego „Mazurka Dąbrowskiego”. Wszystkie dzieci znają słowa hymnu i potrafią zachować odpowiednią powagę podczas wykonywania utworu.

Wybraliśmy się również pociągiem po Polsce odwiedzając najważniejsze miasta i regiony, takie jak: Warszawę, Kraków, region nadmorski i górski. Na ilustracjach dzieci rozpoznawały poszczególne miejsca oraz dodatkowo potrafiły określić, z jakim miastem związany jest Smok Wawelski i Syrenka Warszawska. Przedszkolaki samodzielnie zaznaczały poszczególne miejsca na mapie. Z wszystkimi zadaniami dzieci radziły sobie znakomicie i czerpały z każdego wyzwania dużo przyjemności.

Zwieńczeniem naszych zajęć było wykonanie pracy plastycznej  na temata „Godło Polski” z wykorzystaniem różnych materiałów i technik.

Głównym celem zajęć było rozwijanie i pogłębianie zainteresowań państwem polskim oraz kształtowanie postaw patriotycznych oraz poczucia tożsamości narodowej. „Witaminki” bardzo chętnie brały udział we wszystkich zadaniach, wykazując się dużą wiedzą i zyskując miano „Małych Patriotów”.

Katarzyna Skoczylińska

Close Menu