Spotkanie opłatkowe w grupie IV ,,Skrzatów” – 22.12.2021 r.

Święta Bożego Narodzenia to jedne z najpiękniejszych świąt, na które czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. To święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, ponieważ towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa, wręcz magiczna atmosfera.

Święta Bożego Narodzenia i poprzedzający je okres są doskonałą okazją do wspólnych przedświątecznych przygotowań z udziałem dzieci, do spotkań w gronie rówieśników i wspólnego kolędowania przy choince. W naszej grupie spotkanie opłatkowe stało się już tradycją. Pomimo niesprzyjającego czasu, zdominowanego przez pandemię postanowiłam przy współudziale ,,Skrzacików” zorganizować wewnątrzgrupową Wigilię, podkreślając piękno i rangę tej uroczystości.

Spotkanie opłatkowe poprzedziły staranne przygotowania. Podczas zajęć i zabaw, za pośrednictwem literatury, filmów edukacyjnych i prezentacji multimedialnych dzieci poznały polskie tradycje i zwyczaje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia: wspólne ubieranie choinki, śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń podczas wieczerzy wigilijnej, stawianie dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa, szukanie prezentów od ,,gwiazdki” pod drzewkiem świątecznym, uczestniczenie w pasterce, wystawianie jasełek i orszaki kolędników. Nie zabrakło również twórczych działań, podczas których ,,Skrzaty” wykonywały ozdoby choinkowe, malowały obrazki tematyczne, uczyły się pastorałek i nuciły znane sobie kolędy przy choince. Wśród tych świątecznych przygotowań, najważniejsze i najprzyjemniejsze okazało się pieczenie pierniczków, tradycja, którą kultywujemy kolejny rok, zarówno w ramach przygotowań do Wigilii, jak i w ramach realizacji założeń innowacji pedagogicznej „Wiemy, co jemy, bo zdrowi być chcemy”. Wspólne wałkowanie ciasta piernikowego, wykrawanie różnych kształtów foremkami, układanie na blaszkach i oczekiwanie na ich upieczenie to dopiero była zabawa. Wspaniały aromat upieczonych a następnie własnoręcznie ozdobionych pierniczków, wprawił wszystkie dzieci w przyjemny, świąteczny nastrój, pełen oczekiwania na zbliżający się dzień wspólnej grupowej Wigilii.

Spotkanie opłatkowe przebiegło w bardzo przyjemnej i ciepłej atmosferze. Dzieci i zaproszone panie zasiadły przy stole nakrytym białym obrusem, na którym obok świątecznego stroika leżały białe, delikatne opłatki, a z talerzyków uśmiechały się kolorowe pierniczki, słodkości i owoce. Jak każe zwyczaj, uroczystość rozpoczęła się od wspólnego dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Następnie wszyscy zasiedli do wspólnego poczęstunku. Kolędy, które towarzyszyły od początku uroczystości wprowadziły nie tylko dzieci, ale i nas dorosłych w cudowny, świąteczny nastrój. Święta Bożego Narodzenia zawsze mają piękną oprawę, wokół jest odświętnie i radośnie, a jeżeli pogoda dopisze to również biało za oknem. Doceniajmy te chwile, ponieważ są niezwykłe i wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju.

Ewa Półtorak

Pieczenie pierniczków

Spotkanie opłatkowe

 

Close Menu