„Wiedzę zdobywamy i o czyste powietrze dbamy”- spotkanie „Koniczynek” z ekodoradcą- 09.03.2022 r.

Pragnąc poszerzyć wiedzę dzieci z zakresu ochrony powietrza a jednocześnie realizując program własny „Przyjaciele Ziemi”, 9 marca „Koniczynki” brały udział w zajęciach edukacyjnych, prowadzonych przez ekodoradcę- panią Agnieszkę M.

Dzieci odpowiadały na pytanie czym jest powietrze, czy ma kolor, zapach, czy można go dotknąć? Dzieci poznały zarówno przyczyny, jak i skutki zanieczyszczenia powietrza, a jednym z nich są problemy zdrowotne, takie jak ból głowy, kaszel, swędzenie oczu. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza. Dym i kominy były najczęstszą odpowiedzią, zaraz potem padały słowa o samochodach, motorach i innych pojazdach. Ekodoradczyni wyjaśniła, że powietrze najbardziej zanieczyszcza dym z domowych kominów. Jednocześnie wytłumaczyła, że istnieją różne sposoby ogrzewania domów, takie które powodują, że do powietrza dostaje się dużo szkodliwych pyłów i takie, które dla powietrza i dla nas są o wiele lepsze. Zwróciła uwagę przedszkolaków na korzyści z ogrzewania gazowego, które jest ekologiczne z uwagi na gaz, który jest jednym z najczystszych paliw.

Poruszony był również temat największego wroga czystego powietrza, którym jest smog. Główną przyczyną jego powstawania jest niska emisja, czyli m.in. spaliny wydobywające się z kominów.

Koniczynki” na kolejne pytanie „Co mogą zrobić dzieci aby powietrze było czyste?”, podawały następujące przykłady: segregowanie odpadów, oszczędzanie wody, nie palenie śmieci, nie kupowanie zbędnych rzeczy, oszczędzanie energii, ograniczenie używania plastikowych opakowań.

Na koniec spotkania pani Agnieszka przygotowała zagadki obrazkowe, a zadaniem dzieci było odgadnięcie które przedmioty można spalić, a które absolutnie nie.

Koniczynki” w trakcie spotkania z ekodoradcą były bardzo aktywne i zaangażowane, udzielały mądrych, logicznych wypowiedzi, co świadczy o ich dużej świadomości i wiedzy ekologicznej.

E. Mosur

Close Menu