,,WIEMY CO JEMY, BO ZDROWI BYĆ CHCEMY” – spotkanie edukacyjne przedszkolaków z przedstawicielami PSS-E z Olkusza – 24.02.2020

Dnia 24 lutego 2020 r. odbyło się w przedszkolu spotkanie edukacyjne przedszkolaków z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Olkusza – Panią Eweliną Bączek i Panią Katarzyną Kamionką na temat zasad zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Tematyka prelekcji wynikała z wdrażanej kolejny już rok innowacji pedagogicznej ,,Wiemy co jemy, bo zdrowi być chcemy”.

Głównym celem spotkania było kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych i kulinarnych, przyswojenie przez dzieci elementarnych zasad zdrowego odżywiania, promowanie zdrowego stylu życia, nabywanie umiejętności odróżniania żywności zdrowej od niezdrowej i świadomego wyboru wartościowych produktów w trosce o swoje zdrowie. Podczas spotkania Pani Ewelina Bączek omawiała kolejno wartości odżywcze  owoców, warzyw, nabiału, nasion strączkowych, ryb, kasz, pieczywa i różnorodnych produktów dostępnych w przetworzonej postaci. Dla lepszego zobrazowania poruszanych zagadnień wykorzystała prezentację multimedialną, ruchomą piramidę zdrowego żywienia i tematyczne plansze dydaktyczne. Ku naszemu zadowoleniu przedszkolaki wykazały się dużą znajomością tematu zdrowego żywienia, co pewnością jest efektem stosowania nowatorskich rozwiązań programowych, organizacyjnych i metodycznych wynikających z realizacji założeń wdrażanej innowacji ,,Wiemy co jemy, bo zdrowi być chcemy”. Spotkaniu towarzyszyła żywa dyskusja. Padało wiele ciekawych pytań ze strony dzieci i nauczycieli np. ,,Czy hamburgery zawierają cukier?”, ,,Czy warto pić mleko sojowe, migdałowe i owsiane?”, ,,Jaka jest dzienna porcja spożycia małych owoców, takich jak borówki, maliny?” itp. Prowadząca w sposób bardzo przystępny, aczkolwiek profesjonalny udzieliła odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania.

Podsumowaniem dnia i zarazem swoistą ewaluacją spotkania były zajęcia plastyczne inspirowane prelekcją. Każda grupa dzieci 5-letnich i 6-letnich wykonała piękne prace plastyczne na temat zdrowego żywienia, które zostały wyeksponowane w górnym holu przedszkola. Wystawa prac świadczy nie tylko o zdolnościach plastycznych przedszkolaków, ale  przede wszystkim o wysokiej świadomości tematu ,,jak należy dbać o własne zdrowie”.

Organizatorki spotkania składają serdeczne podziękowanie przedstawicielom Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Olkusza za współpracę i włączenie się w realizację założeń naszej prozdrowotnej innowacji pedagogicznej. Pozyskaną wiedzę podczas spotkań edukacyjnych na temat zdrowego i racjonalnego żywienia wykorzystujemy w codziennym życiu, cenne wskazówki natomiast służą nam do umiejętnego przezwyciężania uprzedzeń żywieniowych tak powszechnych wśród dzieci w wieku przedszkolnym.

Ewa Półtorak, Teresa Mynarczyk, Edyta Czarnota

 

Dodaj komentarz

Close Menu