Dnia 27 listopada 2019 r. w naszym przedszkolu odbyły się wyjątkowe zajęcia z zakresu edukacji czytelniczej. Dzieci z trzech grup („Misiów”, „Skrzatów” i ,,Pszczółek”) za sprawą Pani Haliny Świetlickiej – Kierownika Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie Filii w Olkuszu, przeniosły się do zaczarowanej krainy teatrzyku Kamishibai.
Kamishibai (z japońskiego „kami” – papier, „shibai” – teatr) tłumacząc dosłownie oznacza Papierowy Teatr, czyli teatr obrazkowy albo teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania (czytania) wywodząca się z Japonii. Wykorzystuje się tu plansze z obrazkami
i tekstem oraz drewnianą bądź kartonową skrzynkę. Śladem parawanu z teatrzyków marionetkowych przedstawiane są kolejne fragmenty opowiadania, bajki, za pomocą kart narracyjnych. Kamishibai jako lekka drewniana scena z opowieścią na papierze w środku, może być używany z powodzeniem w domu, w bibliotece, księgarni, szkole, przedszkolu czy dziecięcych oddziałach szpitalnych. Karty ilustracyjne wykonać można samemu, tworząc książkę – z własną historią i tekstem literackim lub poetyckim.
Pani Halinka przedstawiła dzieciom w Gr. III bajkę pt. ,,Dwa ptaszki”, w Gr. V opowiadanie pt. ,,Rower Walentynki”, a w Gr. IX bajkę pt. „Czerwony Kapturek”. Były to zabawne teksty, które przypadły do gustu przedszkolakom.
Kamishibai rozwija wyobraźnię i może stanowić doskonałe pole do ćwiczenia samodzielnych wypowiedzi, opowiadania, czytania, wreszcie do rozwijania zdolności artystycznych dziecka – bo przedstawioną historię mogą zobrazować, uczynić ją materialną. Dla mnie – kamishibai to magiczna skrzynka, podróż w krainę dziecięcej wyobraźni!
Joanna Gut