Udział dzieci naszego przedszkola w projekcie edukacyjnym pn. „Wielopokoleniowa Edukacja Małopolan” – 20.01 – 01.02.2021

Jak co roku, w dniach 21-22 stycznia w Polsce obchodzony jest Dzień Babci i Dziadka. Jest to niezwykle ważny dzień dla naszych seniorów. Z tej okazji dzieci z Miejskiego Przedszkola w Bukownie przygotowały specjalne laurki dla swoich kochanych dziadków i babci. Laurki zostały wykonane w ramach programu edukacyjnego, który ma na celu proces uświadamiania o zagrożeniach, które mogą napotkać osoby starsze. Obecnie coraz częściej słyszy się o oszustwach „na wnuczka” lub ‘’na policjanta”. Jak możemy zdać sobie sprawę, ofiarami takich przestępstw pada najczęściej najstarsza część społeczeństwa. Dlatego też, aby zapobiec takim przykrym wydarzeniom w przyszłości, bardzo ważny jest proces edukacji oraz świadomości wobec zaistniałych okoliczności. Celem projektu było wykonanie i zaprezentowanie materiałów informacyjno-dydaktycznych związanych z powszechnym problemem. Abyśmy wszyscy żyli bezpiecznie, musimy popierać i rozpowszechniać takie inicjatywy społeczne, które docierają do najszerszego grona publiczności, dzięki czemu proces świadomości ma możliwość zakorzenienia się w każdym pokoleniu, zwłaszcza wśród najmłodszych.

W naszym przedszkolu każdy wychowawcy grupy zrealizował projekt na wiele różnych sposobów. Nauczyciele zaprezentowali to za pomocą krótkich konwersacji na temat danego zagadnienia, teatrzyku, inscenizacji teatralnej, opowiadań, prezentacji multimedialnej, filmików edukacyjnych, zabaw dydaktycznych. Kulminacyjnym punktem projektu było wykonanie przez najmłodszych laurki na Dzień Babci i Dziadka poprzez różne ciekawe formy artystyczne. Laurki zawierały wierszyk edukacyjny, który został odczytany przez nauczyciela, ze zwróceniem uwagi na jego pouczający przekaz i morał.

Droga Babciu, Dziadku Drogi
ślę życzenia i przestrogi.
Szczęścia, zdrowia i rozsądku,
dla Was wszystkich bez wyjątku.
Bo oszuści jak ta zmora
upatrzyli dziś seniora.
Policjantem, urzędnikiem,
takim chcą Was nabrać trikiem.
Nie daj nabrać się na wnuczka
to kolejna jest ich sztuczka.
Urządzenia też chcą sprzedać
róbcie wszystko by się nie dać!
By nie zostać oszukanym,
przez swą ufność pokaranym,
Twój Wnuczek.

Po zajęciach edukacyjnych przedszkolaki z Bukowna powróciły do domów z ogromną wiedzą, którą w kreatywny sposób przekazały swoim dziadkom i babciom. Dzieci w domu przestrzegały swoich najbliższych przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony oszustów. W ten oto sposób chciały, aby Dzień Babci i Dziadka stał się również dniem, kiedy wszyscy razem możemy nauczyć się czegoś wzajemnie od siebie. Każdy dzień jest pełen wyzwań, nowych informacji oraz służy nam wszystkim do zdobywania wiedzy, którą możemy się dzielić z innymi. Dzięki projektowi „Wnuczka, wnuczek edukuje – babcia, dziadek się stosuje” płyną obustronne korzyści, gdyż to właśnie dzieci poszerzają swoją wiedzę związaną z licznymi niebezpieczeństwami i stają się nieobojętne na szkody ludzkie.

Przedstawiamy zdjęcia, dokumentujące wykonanie pięknych laurek naszych przedszkolaków z jedenastu grup. Pozdrawiamy serdecznie wszystkie BABCIE i wszystkich DZIADKÓW!

Koordynator: Edyta Czarnota

 

Close Menu