Wycieczka ,,Skrzatów”, ,,Rybek” i ,,Kwiatuszków” do Kopalni Soli do Wieliczki – 11.06.2019

W dniu 11 czerwca 2019 r. grupa VII ,,Skrzaty”, VIII ,,Rybki” i IX ,,Kwiatuszki” uczestniczyły w wycieczce autokarowej. Nasza wycieczka miała charakter turystyczno-krajoznawczy, a jej celem była Kopalnia Soli w Wieliczce.

Wielicka Kopalnia Soli to jeden z najcenniejszych polskich zabytków kultury materialnej i duchowej, klasy światowej i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego oraz Przyrodniczego UNESCO, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata. Ten bezcenny narodowy skarb jest dorobkiem kilkudziesięciu pokoleń górników. Kopalnia jest pomnikiem kilkusetletniej historii Polski i narodu polskiego, współcześnie łączącym zarówno wielowiekową tradycję jak i nowoczesność.

Wycieczka do Kopalni Soli ,,Wieliczka” dla naszych starszaków była całkowicie wyprawą w nieznane. Pomimo bardzo wczesnej pory wszystkie dzieci w doskonałych humorach wyruszyły wraz ze swoimi opiekunami w podróż, podziwiając z okien autokaru okolice trasy przejazdu. Gdy dotarliśmy na miejsce okazało się, że przewodnicy już na nas czekają, po załatwieniu formalności, które obowiązują zwiedzających, rozpoczęliśmy naszą ,,solną” przygodę. Zwiedzanie kopalni rozpoczęło się ku uciesze dzieci od pokonania 380 schodów, schodzeniu po nich w dół towarzyszył gwar, śmiechy i głośna dyskusja ile jeszcze przed nami schodów. W końcu dotarliśmy do szybu Daniłowicza, gdzie rozpoczęliśmy wędrówkę szlakiem Trasy turystycznej w/r oferty ,,Odkrywamy Solilandię”. ,,Skrzaty”, ,,Rybki” i ,,Kwiatuszki” z zachwytem podziwiały wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie, wspaniałe solne rzeźby, dawne maszyny i narzędzia górnicze. Ogromny entuzjazm i podziw u dzieci wywołała muzyczno-świetlna animacja w komorze Piastek.

,,Odkrywanie Solilandii” to znakomita oferta dla dzieci, które lubią spędzać aktywnie czas. Wędrówka trasą turystyczną przez kopalnię połączona była z odkrywaniem sekretów krainy bajek i legend górniczych a znalezione po drodze przedmioty posłużyły dzieciom do rozwiązywania ciekawych zagadek. Spotkany na szlaku skrzat Soliludek, zabawiając dzieci swoimi figlami zaprowadził je do wspaniałej kaplicy Św. Kingi, pełnej solnych dzieł sztuki, tam opowiedział legendę o księżnej Kindze, która przeniosła bogactwo soli ze swojego kraju na polską ziemię. Następnie przy dźwiękach muzyki Fryderyka Chopina dzieci obejrzały świetlny spektakl nad brzegiem jednego z solankowych jezior. Pod koniec podróży po solnych podziemiach przedszkolaki spotkały się z  tajemniczym Skarbnikiem, pod jego bacznym okiem rozwiązywały różne zadania, zagadki i quiz, wysłuchały fragmentów książki „Solilandia – pamiętnik wielickiego skrzata” w/r akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, a na koniec otrzymały pamiątkowe dyplomy i butony. Wielicką przygodę starszaków zakończył wyjazd z podziemi kopalni windą na powierzchnię czyli po górniczemu ,,na świat”.

Kolejnym punktem wycieczki był piknik w pobliskim parku. Posiłek, chwila relaksu a potem … swobodne zabawy w tym bieżne, w berka, w chowanego, chlapanie się wodą w pobliskiej fontannie i inne wymyślone przez dzieci. Dzieci wzbudziły w nas opiekunach ogromny podziw, że pomimo pokonania pieszo tak wyczerpującej, prawie 3-kilometrowej trasy podziemnej i wielu schodów zachowały  w sobie tyle sił i energii. Nasuwa się tylko jedno stwierdzenia. Wycieczka ,,Skrzatów”, „Rybek” i ,,Kwiatuszków” do Kopalni Soli ,,Wieliczka” była bardzo udana i wniosła wiele wartości poznawczych i wychowawczych.

Ewa Półtorak

Close Menu