ZDALNE NAUCZANIE – Materiał edukacyjny dla dzieci 6-letnich z gr. VIII, IX, X

Grupa X ,,Żabki”
Data: 19.11.2020 r.

Temat: ,,Żabki” w stolicy Polski

Cele:

 • rozbudzanie ciekawości poznawczej związanej z tematyką stolicy naszego kraju, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej;
 • kształtowanie wyobraźni twórczej, ćwiczenie pamięci, doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej.

– Droga Żabko, żeby dowiedzieć się, do jakiego miasta w Polsce wybierzemy się dzisiaj rozwiąż poniższą zagadkę.

1. ,,Rozwiąż zagadkę” – rozwijanie wyobraźni

Herbem tego miasta, jest piękna syrenka, która miecz i tarczę dzierży w swoich rękach.
Od imienia syrenki i rybaka Warsa je nazwano i stolicą państwa polskiego mianowano.
Przez nie rzeka Wisła przepływa, zatem jak stolica Polski się nazywa?                             (Warszawa)

2. ,,Rozgrzewka z polką”zabawa ruchowo-muzyczna – kształtowanie poczucia rytmu i płynności ruchów przy muzyce, wspomaganie rozwoju fizycznego dziecka

                (imię dziecka) gimnastykuj się codziennie, zobacz, jakie to przyjemne.

– Zapraszam Cię Żabko do tańca, możesz potańczyć też ze swoim rodzeństwem lub rodzicem. Drodzy Rodzice – Was proszę, aby dziecko oglądając filmik powtarzało kroki (link z filmikiem do pobrania poniżej).

https://www.youtube.com/watch?v=3Rg9HOZb4VU&t=339s

3. ,,Z Rodzicami w Warszawie” – śpiew piosenki – przypomnienie słów piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem, nauka słów refrenupiosenki, ćwiczenie pamięci słuchowej

Kochane Żabki, proszę wysłuchajcie słów piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”, a następnie spróbujcie powiedzieć rodzicom, jakie miejsca w Warszawie odwiedził chłopiec
z dziewczynką.
Drodzy Rodzice proszę o odtworzenie piosenki od pierwszej minuty
i dwudziestu sekund
do pierwszej minuty i pięćdziesięciu sekund

https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

– A teraz posłuchajcie z rodzicami jeszcze raz refrenu piosenki i spróbujcie go zaśpiewać – poproście mamę/tatę o pomoc. Drodzy Rodzice słowa refrenu poniżej:

Ref.: Jesteśmy Polką i Polakiem, dziewczynką fajną i chłopakiem,
kochamy Polskę z całych sił, chcemy byś również kochał ją i Ty i Ty.

 1. „Z okna biurowca”zabawa dydaktyczna – rozbudzanie ciekawości poznawczej związanej z tematyką stolicy naszego kraju-,,Żabko”, czy jesteś ciekawa/y, jak wyglądają zabytki Warszawy, które odwiedził chłopiec z dziewczynką w naszej piosence? Zapraszam Cię do Warszawy – stolicy naszego kraju.(Imię dziecka), w Warszawie znajduje się wiele wysokich i nowoczesnych biurowców. Na uwagę zasługuje znany wszystkim Pałac Kultury i Nauki. Aby zobaczyć, jak wygląda ten zabytek Warszawy, spróbuj ułożyć puzzle.– Kochani Rodzice link do pobrania puzzli:
  https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=06c8d69b7854

Dzieci mogą również wybrać się na wirtualny spacer i zobaczyć widok z okna Pałacu Kultury i Nauki:

http://vision360.pl/spacery/PKIN/palac_30_pietro.html

 1. „Płynie Wisła płynie przez Warszawę” – zabawa matematyczna – kształtowanie umiejętności w zakresie dokonywania czynności pomiarowych

Do zabawy potrzebujemy: tasiemkę lub sznurek o długości 10 cm, metr krawiecki, mazak oraz wydrukowaną planszę do pomiarów (do pobrania poniżej).

Do pobrania: Plansza do pomiarów

– Przedszkolaku, zbuduj z niebieskich klocków najdłuższy pasek jaki Ci się uda – to rzeka Wisła. Wyobraź sobie, że siedzisz z rodzicami  teraz nad Wisłą w Warszawie. Siedzisz, odpoczywasz i zastanawiasz się, jak długi jest ten kawałek Wisły, który widzisz. Chciałbyś go zmierzyć? A wiesz jakimi sposobami możemy dokonać tych pomiarów? – kroki, stopa za stopą, łokcie, sznurki, centymetry. Z pomocą rodzica zmierz tymi sposobami długość Waszej Wisły i zapiszcie pomiary na kartach. Jak myślisz, dlaczego te pomiary różnią się od siebie?

 1. „Zamek” – zabawa słowna – doskonalenie mowy i wymowy

– Kochane Żabki, zapraszam Was do zabawy z naszą koleżanką MiMową – zobaczcie, gdzie chciała wejść i jakie czekały na nią zadania. Kochani Rodzice link do zabawy do pobrania tutaj:

https://www.mimowa.pl/wspieranie-mowy/gry/zamek

– W Warszawie też znajduje się Zamek, nazywa się Zamek Królewski. Turyści chętnie zwiedzają Stare Miasto, by go zobaczyć. A czy Wy w waszej biblioteczce domowej znajdziecie zdjęcie Zamku Królewskiego w Warszawie?

 1. ,,Syrenie skoki” – zabawa ruchowa połączona z prezentacją legendy o Warszawskiej Syrence – rozwijanie koordynacji ruchów całego ciała

– Przedszkolaku, czy pamiętasz naszą zabawę w syrenie skoki? Wejdź w poszewkę od poduszki
i wyobraź sobie, że to ogon syreny. Spróbuj poskakać w tym ogonie po całym pokoju. Skąd Syrenka w Warszawie, za chwilę się dowiesz, gdy legendy posłuchasz o Warszawie.
Drodzy Rodzice, tekst legendy poniżej.

Dawno temu wśród pradawnej puszczy, na brzegu Wisły, stała rybacka osada.  Krążyła w niej legenda o syrenie mieszkającej w głębinach Wisły, jednak nikt tej tajemniczej istoty dotąd nie widział. Czasami rybacy słyszeli tylko jej śpiew, gdy wracali w nocy z połowów. Jedni mówili, że to szum trzcin, lecz inni słyszeli jej śpiew z bliska i wiedzieli, że jest obdarzona cudownym głosem. Pewnego dnia trzej rybacy spotkali się na brzegu.
-Jeśli złapiemy syrenę i zawieziemy ją księciu, dostaniemy mnóstwo złota – powiedział jeden z nich.
-Musielibyśmy wypłynąć w nocy na rzekę i ukryć łódź w nadbrzeżnych trzcinach. Ale trzeba by było wziąć ze sobą pochodnię, bo w ciemnościach niczego nie zobaczymy – dodał drugi.
-W takim razie poczekajmy do pełni księżyca. Wtedy będzie jaśniej i nie będziemy potrzebowali ognia – odezwał się trzeci. Pokiwali głowami i umówili się, że wypłyną za kilka dni, gdy księżyc będzie w pełni. Kiedy nadeszła noc, zaczaili się w łodzi nieopodal brzegu, trzymając w dłoniach mocną sieć. Nie czekali zbyt długo. Syrena wypłynęła z fal i usiadła na jednym z przybrzeżnych głazów,
a potem zaczęła śpiewać. Rybacy urzeczeni jej głosem przez dłuższą chwilę nie byli w stanie się poruszyć, aż wreszcie najstarszy z nich otrząsnął się i wyjął z kieszeni wosk.
-Zatkajcie tym uszy – powiedział, podając go towarzyszom.
Rybacy włożyli wosk w uszy i nie słysząc już urzekającego śpiewu syreny, zarzucili na nią sieć. Przerażoną wyciągnęli na brzeg i zanieśli do jednej z chat. Postawili na straży najmłodszego rybaka, a sami udali się przygotować wóz, którym zamierzali zawieźć syrenę do księcia. Młody rybak przyglądał się syrenie z zaciekawieniem i kiedy zobaczył, że otwiera usta, odetkał sobie uszy, aby usłyszeć co mówi.
-Wypuść mnie, proszę.
-Jak to? Mam cię uwolnić? – zapytał zdziwiony.
– Uwolnij mnie i chodź ze mną – odpowiedziała syrena i zaczęła cichutko nucić jedną ze swych pieśni. Zauroczony jej głosem rybak wziął ją na ręce i zaniósł na brzeg Wisły. W tym czasie pozostali rybacy wrócili do chaty po syrenę. Gdy zobaczyli, że izba jest pusta, ruszyli w pogoń. Lecz było już za późno. Syrena dopływała już do środka rzeki. Przestraszony krzykami młody rybak również skoczył do wody i płynął do syreny, mimo nawoływań pozostałych, aby wracał na brzeg. Syrena zatrzymała się jeszcze na chwilę i zawołała do stojących na brzegu:
-Śpiewałam dla was co noc, bo was polubiłam! Chciałam wam towarzyszyć, żeby w razie potrzeby ostrzec was przed niebezpieczeństwem! A wy złapaliście mnie jak zwykłą rybę i chcieliście sprzedać za garść złota! Dlatego was opuszczam. Jeżeli wrócę, to tylko z mieczem i tarczą, aby was bronić. Ale pojawię się tylko wtedy, gdy niebezpieczeństwo będzie tak wielkie, że sami sobie nie poradzicie.
Po tych słowach syrena zniknęła na zawsze. Nikt też już nigdy nie widział młodego rybaka, który podążył za nią.  Dziś na miejscu rybackiej wioski stoi wielkie miasto – Warszawa. Mieszkańcy nie zapomnieli o swojej syrenie. Na brzegu Wisły stoi jej pomnik. Z tarczą i mieczem uniesionym do góry, strzeże bezpieczeństwa miasta. Jednak do tej pory, pomimo różnych dziejów Warszawy, ani razu się nie pojawiła. A to oznacza, że wciąż jeszcze nie nadszedł czas wypełnienia jej obietnicy”. (źródło: bajkowyzakatek.eu)

Przedszkolaku, zobacz pomnik Warszawskiej Syreny. Wiesz, Syrenka ma nie tylko swój pomnik, ale jej wizerunek znajduje się też w herbie Warszawy. Drodzy Rodzice, zdjęcie pomnika Syreny oraz herbu Warszawy do pobrania poniżej.

 

Do pobrania: Zdjęcie pomnika Syreny
Zdjęcie herbu Warszawy

 1. ,,Namaluję zamek” – zabawa plastyczna – doskonalenie sprawności manualnej

– Przedszkolaku dzisiaj będziemy malować na szybie Twojego okna w pokoju. Pamiętasz dzisiaj poznaliśmy jeden z zabytków Warszawy – Zamek Królewski. Jak będzie wyglądał Twój Zamek Królewski? Namaluj go najlepiej  jak potrafisz i poproś Twoją mamę/ Twojego tatę
o zrobienie zdjęcia. Na pewno będzie to najpiękniejszy zamek.
Kochani Rodzice do zabawy będziemy potrzebować witrażowej masy, ewentualnie pędzelka.

Przepis na masę:

 • 1 paczka żelków (np. Haribo 250 gram);
 • 1 łyżka wody;
 • barwnik spożywczy (można dosypać czerwonej papryki, kurkumy, cynamonu)

Żelki wrzucamy do garnka wraz z wodą. Podgrzewamy bardzo powoli, jednocześnie mieszając. Po rozpuszczeniu żelków dzielimy masę i dodajemy barwniki. Malujemy pędzelkiem lub paluszkami. Masa do malowania powinna być ciepła, jeśli wystygnie można ją podgrzać w mikrofali lub na kuchence.

– A może ktoś z Was był już na wycieczce w Warszawie i opowie mi o przygodach w stolicy naszego kraju jak spotkamy się w przedszkolu?

Opracowała: Klaudia Imielska


Grupa X ,,Żabki”
Data: 18.11.2020 r.

Temat: „Płynie Wisła płynie – palcem po mapie”

Cele:

 • kształtowanie poczucia tożsamości narodowej;
 • kształtowanie umiejętności w zakresie orientacji przestrzennej; wyobraźni;
 • rozwijanie wypowiedzi słownych na określony temat.
 1. „Zabawy z muzyką w domu” – kształtowanie poczucia rytmu i płynności ruchów przy muzyce,  rozwijanie koordynacji ruchów całego ciała-Drodzy Rodzice, proszę o włączenie filmiku od 24 – tej sekundy i kontynuację zabawy do 7 – ej minuty i 50 – ciu sekund.

 1. „Różne mapy Polski” – rozbudzanie ciekawości poznawczej dziecka losami mapy naszego kraju

(imię dziecka) obejrzyj razem z rodzicami, jak przez lata zmieniał się wygląd mapy naszego kraju – Polskihttps://www.youtube.com/watch?v=eqAnz-Mk16I
,,Żabko”, aż przez 123 lata Polski nie było na mapie świata, posłuchaj z rodzicami piosenki.

https://www.youtube.com/watch?v=-mI645aCTgo

Przedszkolaku, czy teraz już wiesz dlaczego przez 123 lata Polski nie było na mapie świata?

 1. „Z biegiem Wisły” – słuchanie wiersza A. Bober – ćwiczenie pamięci, rozwijanie zainteresowania nauką czytania
 • Przedszkolaku weź do ręki mapę Polski (do pobrania poniżej).


  Do pobrania: Mapa Polski
 • Poproś mamę lub tatę o przeczytanie wierszyka, a po wysłuchaniu  poukładaj podpisy z nazwami miast i gór, obok czerwonych kropek na mapie w kolejności, w jakiej wystąpiły w wierszu. Napis Polska połóż po prawej stronie mapy.

Po pierwsze, Polska, a w niej Warszawa,
po drugie, Kraków, a w nim Smocza Jama,
po trzecie, Toruń z Kopernikiem i piernikami,
po czwarte, Gdańsk z plażą i statkami,
po piąte, góry Tatry i narciarskie skoki,
takie są naszego kraju pięknego uroki.

 1. ,,Moje miejsce w Polsce” – słuchanie wiersza I.Salach – kształcenie koncentracji uwagi, rozwijanie zainteresowania nauką czytania

Każdy kocha swoje miasto
czy jest duże, czy jest małe.
Każdy kocha swoją wioskę,
w której mieszka życie całe.

I pamięta też przedszkolak
nazwę miejsca zamieszkania,
by kłopoty mógł omijać,
by nie było zamieszania.

,,Żabeczko” powiedz:

 • Jak nazywa się kraj w którym mieszkasz?
 • Jak nazywa się miasto w którym mieszkasz? Spróbuj z rodzicami pokazać w pobliżu, której kropki, jakiego miasta na naszej mapie znajduje się miasto, w którym mieszkasz?
 • Przedszkolaku przypomnij sobie, jakie rodzaje budynków można zobaczyć w Twoim mieście? Nazwij budynek, w którym Ty mieszkasz.
 • Jaki jest Twój adres zamieszkania?

-Kochani Rodzice, w przypadku problemów z podaniem przez dziecko adresu zamieszkania, przypomnijcie mu go i postarajcie się, aby go utrwalić. Zachęcam do wirtualnego spaceru po Bukownie, Bolesławiu (w zależności, w jakim mieście mieszka dziecko) – link do pobrania poniżej, a następnie zabawy w kartach pracy –

http://multimedialnespacery.pl/bukowno/spacer.html, http://multimedialnespacery.pl/boleslaw/spacer.html

Karty pracy pięciolatka s. 50
Karty pracy sześciolatka s. 90

 1. ,,Żabki układają” układanie puzzli online – doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej

Kochane ,,Żabki”, zapraszam do ułożenia puzzli i podróży z królową rzek – Wisłą 
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=0563e98835e7 
Jeśli przedszkolaku udało Ci się ułożyć puzzle, „połóż palec na czerwonej kropce u dołu mapy – w górach Tatrach, następnie rysuj palcem po śladzie Wisły, aż do czerwonej kropki u góry mapy – do morza Bałtyckiego”. Co zauważyłeś/aś (Wisła przepływa przez całą Polskę).  

 1. „Płynie Wisła płynie” – zabawa ruchowa do piosenki – kształtowanie poczucia rytmu i płynności ruchów przy muzyce

-Kochani Rodzice, zadaniem dziecka  jest poruszanie się po domu cwałem
                                           https://www.youtube.com/watch?v=bOhoK6pC6Gw 
(krok do obejrzenia od 44 – tej sekundy)  przez cały czas trwania piosenki – zachęcam do zabawy z dzieckiem.
Piosenka do odsłuchania tutaj:

http://chomikuj.pl/bogusia62/piosenki+r*c3*b3*c5*bcne/P*c5*82ynie+Wis*c5*82a+p*c5*82ynie,1427983592.mp3(audio)

 1. ,,Skąd się wzięłaś królowo rzek Wisło, czyli legenda o powstaniu Wisły”– Drogie ,,Żabki”, usiądźcie wygodnie lub połóżcie się na dywanie i posłuchajcie legendy o powstaniu rzeki Wisły – tylko słuchajcie uważnie – czeka na Was zadanie. Kochani Rodzice legendę do przeczytania można pobrać tutaj: https://www.bajkowyzakatek.eu/2011/03/polskie-legendy-o-powstaniu-wisy.html(Postarajcie się nie pokazywać dziecku rysunków dostępnych na stronie przed przeczytaniem legendy). Drogie Żabki może spróbujecie opowiedzieć teraz legendę o powstaniu Wisły Waszej babci/Waszemu dziadkowi? Czy wiecie jak mają na imię? To teraz pora na zabawę z kredkami/farbami i kartką papieru – spróbujcie narysować obrazek do legendy, którą przeczytał/a Wam tata/mama.

 –Kochani Rodzice i Drogie Żabki w ramach nudy – dla chętnych,  zachęcam do:

 1. Zabaw z literą „m, M”:
 • Rozwiążcie zagadkę: Słowo serdeczne, zgadniesz sam/a. To jest na pewno słowo (mama).
 • Posłuchajcie piosenki pt. „Mama Marty” i całymi zdaniami odpowiedzcie na pytania: Na jakim instrumencie gra pani, o której jest mowa w piosence? Jak ma na imię dziewczynka, o której opowiada piosenka?
 • Dokończ słowa piosenki: Mama gra (melodię). To jest mała (Marta).
 • Posłuchaj sylab wypowiedzianych w zmienionej kolejności i powiedzcie, jakie słowo tworzą: lo – me – dia.
 • Podziel na sylaby słowa: flet, gra, mama, mamusia. Po ile sylab mają te słowa?
 • Powiedz głoskami słowa: mama i Marta. Jaką głoską zaczynają się te słowa?
 • Piosenkę można odsłuchać tutaj:

https://chomikuj.pl/Dile5/PIOSENKI+dla+dzieci/Przedszkole/19.Od+piosenki+do+literki+cz+A+-+do+metody+dobrego+stratu+M.+Bogdanowicz/22+Mama+Marty+1,4510952428.mp3(audio)

 • Maszerujcie sprężystym krokiem, jak muzyk orkiestry dętej. Teraz ułóżcie odpowiednio ręce i wykonujcie gesty przypominające grę na flecie. Flecista musi mieć bardzo sprawne palce, więc postarajcie się, aby w ćwiczeniach wzięły udział wszystkie palce obu dłoni. Zaciśnijcie wargi i dmuchajcie tak, aby powietrze wydobywało się przez wąską szparkę, tak jak podczas gry na flecie.
 • Stańcie w parach naprzeciw siebie. Podajcie sobie obie dłonie i słuchając piosenki, kołyszcie się rytmicznie, przenosząc ciężar ciała z nogi na nogę.
 • Przyjrzyjcie się uważnie wielkiej literze M (wzór do druku poniżej). Jak sądzicie,
  w którym miejscu należy zacząć pisać tę literę. Zwróćcie uwagę, literę M pisze się, nie odrywając ręki od kartki. Zobaczcie, jak jednocześnie zapisuje się literę M przy piosence pt. „Mama Marty” – Drodzy rodzice słowa przed ukośną kreską w każdym wersie oznaczają, iż dziecko powinno przy tych słowach piosenki pisać kolejny element litery najpierw palcem na wzorze, następnie na tacce z kaszą.

To jest/ (przy tym słowie dziecko pisze od kropki do zakończenia strzałki z numerem 1) ma/ (tutaj dziecko zapisuje kolejny element czyli od zakończenia strzałki z numerem 1 do zakończenia strzałki z numerem 2) ma/ (od zakończenia strzałki z numerem 2 do zakończenia strzałki z numerem 3) Marty// (tutaj dziecko zapisuje kolejny element czyli od zakończenia strzałki z numerem 3 do zakończenia strzałki z numerem 4)

Czy wy/o/tym/wiecie//
Muzy/kiem/jest/mama//
pięknie/gra/na/flecie//

Ref. Mama/gra/me/lodię//
brawo/bra/wo/mamo//
Mamo/mó/wi/Marta//
Ja chcę/grać/tak/samo//

2. To jest/ma/ła/Marta//
czy wy/o/tym/wiecie//
Mama/u/czy/Martę//
pięknie/grać/na/flecie//

Ref. Mama/gra/me/lodię//
brawo/bra/wo/mamo//
Mamo/mó/wi/Marta//
Ja chcę/grać/tak/samo// 

 • Wykonajcie zadania na karcie ćwiczeń – litera m, M.
  Wybierzcie po kilka najstaranniej napisanych liter i narysujcie obok nich uśmiechniętą buzię.- Drogie ,,Żabeczki”, usiądźcie wygodnie i posłuchajcie utworu ,,Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Utwór można odsłuchać tutaj:

https://chomikuj.pl/Szarusek/Ulubione+nutki/Muza+klasyczna/*e2*99*aa+Uwertury++*e2*99*aa/W.A.Mozart+-+Czarodziejski+flet,1400815857.mp3(audio)

 1. ,,Zabawa w kolorowanie” – zabawa plastyczna – kształtowanie wrażliwości kolorystycznej, doskonalenie sprawności manualnej

– Przedszkolaku, pokoloruj mapę Polski, poszukaj z rodzicami w encyklopedii lub w Internecie, co symbolizują znajdujące się wewnątrz konturu mapy rysunki. Z jakimi miejscami naszego kraju się one kojarzą?

Do pobrania: Mapa Polski 

Opracowała: Klaudia Imielska


Grupa X ,,Żabki”
Data: 17.11.2020 r.

Materiał edukacyjny z języka angielskiego:

Temat: Poznajemy zwroty związane z emocjami i samopoczuciem.

1. – Drodzy rodzice, proszę o włączenie dzieciom piosenki pt.: ,,If You’re Happy And You Know It” | Kids Songs | Super Simple Songs. Dzieci słuchają i pokazują gestami wykonywane  czynności. Słuchają co najmniej 2x.

https://www.youtube.com/watch?v=M6LoRZsHMSs

2. Proszę o włączenie krótkiego filmiku na kanale Youtube. Dzieci podczas oglądania odgadują, jak czują się postaci z filmiku. Nazwy emocji są podane przez lektora, a dzieci wybierają właściwą nazwę. Jest jedno słowo dodatkowo dla chętnych (surprised).

https://youtu.be/anHnpDfsItc

3. Proszę o wydrukowanie poniższych kart. Dzieci wycinają karty, następnie nazywają emocje po angielsku. Rozkładają karty obrazkiem w dół i próbują znaleźć pary. Nazwy emocji w kolejności:  happy / sad / angry / hungry / sleepy / scared.

Do pobrania: Karta pracy_Emocje

Opracowała: Joanna Pezdan

———————————————————————————————————————–

Grupa X ,,Żabki”
Data: 17.11.2020 r.

Temat: ,,Pociągiem po Polsce”

 1. „Zabawy z muzyką w domu” – zabawa muzyczno-ruchowa – kształtowanie poczucia rytmu

– Drodzy Rodzice, proszę o włączenie filmiku od 18 – tej sekundy i kontynuację zabawy do 8 – ej minuty włącznie.

https://www.youtube.com/watch?v=x9F1oqntz_o

 1. „Wycieczka po Polsce” – ćwiczenie pamięci, kształtowanie wyobraźni twórczej, koordynacji wzrokowo – ruchowej, sprawności manualnej, umiejętności w zakresie liczenia, rozpoznawania kształtów geometrycznych

„Kochani Rodzice i Drogie Żabki, zapraszam Was dzisiaj na wycieczkę po Polsce. Odwiedzimy niektóre miasta i krainy naszego państwa. Tam czekać będą na Was różne zabawy i zadania, które pozwolą sprawdzić Wasze  umiejętności. Żabki w trakcie jazdy pociągiem postarajcie się zapamiętać, jakie miasta po kolei odwiedził chłopiec z dziewczynką. Nie zwlekajmy zatem. Wsiadamy do pociągu i ruszamy w Polskę!”

– „Jesteśmy Polką i Polakiem”  – zabawa ruchowa do piosenki – rozwijanie płynności ruchów przy muzyce

https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=plug6OIrxRM&feature=emb_logo 

Rodzic jest lokomotywą, a dziecko wagonem lub na odwrót, poruszamy się po całym domu pociągiem, raz to rodzic wymyśla sposób poruszania się, a raz dziecko. Kiedy piosenka się skończy, rodzice skierujcie zagadkę do dziecka:

Pierwszy przystanek to (Zakopane). Czy wiecie co to takiego?

Są wysokie, skaliste, pokryte lasami. Poznać je możemy wędrując szlakami.   (góry)

 A jak się nazywają góry w Polsce, których stolicą jest miasto Zakopane? (Tatry)

–  Jako, że jesteśmy w górach, wstydem byłoby, gdybyśmy nie wspięli się na któryś ze szczytów. Będziemy wspinać się na czworakach – wyznaczamy na dywanie linię mety
i startu i wspólnie z dzieckiem urządzamy zawody – kto szybciej pokona trasę. Trudniejszą wersją jest wpinanie się po schodach w domu na czworakach, wtedy jednak mierzymy czas, kto szybciej pokonał trasę.

Zachęcam do wirtualnego spaceru po Zakopanem:

http://www.holoit.com/zakopane/pl/

– Żabki, przed nami drugi przystanek. To miasto, które kiedyś stolicą Polski było, w nim zionące ogniem smoczysko żyło. (Kraków)
– Czy potraficie zbudować smoka z figur? Do dzieła! – Drodzy Rodzice zadaniem dziecka jest wycięcie figur geometrycznych (kwadrat, koło, trójkąt o różnej wielkości i kolorze). Rodzice pomagają, po wycięciu starajmy się pomieszać figury i poprośmy dziecko – w naszych figurach panuje straszny bałagan. Czy masz pomysł jak zrobić porządek? (w zabawie chodzi o to, aby dziecko ułożyło figury na kupkach biorąc pod uwagę wielkość, kształt i kolor).  Następnie dziecko układa według własnego pomysłu smoka z figur na kartce, dywanie lub stole.

Przed nami trzeci przystanek naszej podróży, a  co to za miasto zaraz się dowiecie, kiedy zagadkę rozwiążecie:

Herbem tego miasta, jest piękna syrenka,
która miecz i tarczę dzierży w swoich rękach.
Od imienia syrenki Sawy i rybaka Warsa je nazwano
i stolicą państwa polskiego mianowano.
Przez nie rzeka Wisła przepływa,
zatem jak stolica Polski się nazywa?”                                          (Warszawa)

– Czy chcielibyście poczuć się jak syrenka i zobaczyć, jak to jest poruszać się z rybim ogonem? Zapraszam zatem Was, kochani Rodzice, abyście  pomogli  zamienić nogi waszego dziecka i własne  w  syreni ogon. Waszym zadaniem jest przeskoczenie z jednego brzegu dywanu na drugi – kto szybciej. I co myślicie, łatwo jest żyć na lądzie z takim ogonem? Całe szczęście, że syrence Sawie ogon zamienił się w nogi, bo inaczej miałaby duże problemy z poruszaniem się prawda? Ściągajmy zatem nasze syrenie ogony.

Zapraszam na wirtualny spacer po Warszawie:

 http://www.holoit.com/warsaw/pl/

Czwarty przystanek już pewnie wiecie i zagadkę zaraz rozwiążecie:

Miasto z daleka pachnie, bo słodki zapach pierników z daleka kusi nas (Toruń)

Drogie Żabki, pierniki mogą mieć różne kształty, może spróbujecie ulepić je sami? Wasi Rodzice pomogą Wam zrobić ciastolinę piernikową, a Wy ulepcie 8 pierników.  Kochani Rodzice, poniżej składniki i przygotowanie:

 • 1 łyżka kakao;
 • 1 łyżka kwasku cytrynowego;
 • przyprawa do piernika;
 • 2 szklanki wrzącej wody;
 • 2 szklanki mąki;
 • 1 szklanka soli;
 • 2 szklanki oleju.

Najpierw delikatnie mieszamy ze sobą suche składniki. Dolewamy wodę i olej i dokładnie zagniatamy – na początku lepiej to robić łyżką. Ciastolina piernikowa jest gotowa do użycia od razu. Świetnie się ugniata i jest przyjazna w dotyku.

To teraz zuchy pora na zabawy z liczeniem – policzcie, czy macie 8 pierników? Dajcie 2 pierniki swojej mamie? Ile Wam zostało? Mama chce tylko 1 – go pierniczka, zabierzcie jednego od mamy? Ile teraz macie pierniczków?

Przed nami piąty  przystanek naszej podróży – czy zgadniecie, gdzie przyjechaliśmy?

Chętnie wyjeżdżamy nad nie na wakacje, czekają tam na nas wspaniałe atrakcje. Możemy po nim pływać statkami, jego brzegi wypełnione są muszelkami. (morze)

– A jak się nazywa Polskie morze, nad którym leży m.in. miasto Gdańsk? (Bałtyk)

Zachęcam do wirtualnego spaceru po Gdańsku:

http://www.holoit.com/gdansk/pl/

Żabeczki, zapraszam na połowy w morzu – kto złowi więcej rybek? Siostra? Brat? A może tata, mama?

https://mojedziecikreatywnie.pl/2015/06/lowienie-rybek-zabawa-dla-dzieci/

– Kochani Rodzice i Drogie Żabki – w ramach nudy – dla chętnych,  zachęcam do:

 1. Oglądania dostępnych w domu książek o Polsce – to doskonała okazja do spędzania wspólnego czasu i do rozmowy z dzieckiem o naszym kraju. Można również pobrać bezpłatną wersję e – booka „Kiedy Polska była mała” w wersji dla dzieci młodszych:

https://www.trasadlabobasa.pl/kiedy_polska

 1. Dla chętnych dzieci: ,,Zabawa z literką m”
 • Rozwiążcie zagadkę:

Skrzydełka ma jak płatki i choć sam nie jest kwiatem,

to nad kwiatami w słonku wesoło fruwa latem (motyl)

 Motyl ten dziwne zwyczaje ma,
bo nocą fruwa, a śpi za dnia (ćma).

Motyle są owadami. Może poszukacie z rodzicami, gdzie można spotkać motyle? Jak wyglądają? Czym się żywią? Co łączy motyla z gąsienicą?

 • Posłuchajcie uważnie piosenki pt. „motylek” i całymi zdaniami odpowiedzcie na pytania:
 • Z kim lata motylek?
 • Na jak długo usiadł?
 • Dokończcie zdanie: To jest duży motyl, a to jest mały (motylek).
 • Policzcie sylaby w słowach: motyl, motylek.
 • Podzielcie na sylaby słowo – motyle.
 • Posłuchajcie kolejnych głosek i odpowiedzcie, jakie to są słowa: m – a – ł – y, m – o – t – y – l, m – o – t – y – l – e – k. Jaką głoskę słyszycie w tych słowach na początku?
 • Podajcie kilka słów, w których głoska m także występuje na początku.

Piosenkę można odsłuchać tutaj: https://chomikuj.pl/Dile5/PIOSENKI+dla+dzieci/Przedszkole/19.Od+piosenki+do+literki+cz+A+-+do+metody+dobrego+stratu+M.+Bogdanowicz/19+Motylek+1,4510952425.mp3(audio)

 • Dobierzcie się w pary i w dwójkach umówcie się, kto będzie kwiatkiem, a kto motylkiem. Motylki lekko biegają na palcach i poruszając rękami, fruwają w pobliżu kwiatka. Kwiatki cieszą się z odwiedzin – z radości gestami pokazują, jak pięknie rozkwitają. Zamieńcie się rolami.
 • Słuchając piosenki, rytmicznie poruszajcie nad głowami chusteczkami, lekkimi, jak skrzydła motyla.
 • Dla chętnych: ,,Litera m, M” – zapoznanie dzieci z literą „m” z wykorzystaniem Metody Dobrego Startu – wzbogacenie wiedzy dziecka o otaczającym świecie poprzez ćwiczenia językowe oparte na tekście piosenki pt. „motylek”

– Przyjrzyjcie się uważnie małej literze m.

Do pobrania: Wzór litery m

 Jak sądzicie, w którym miejscu należy zacząć pisać tę literę. Zwróćcie uwagę, że kreśli się ją nie odrywając ręki od kartki. Zobaczcie, jak jednocześnie zapisuje się literę m przy piosence pt. „Motylek”.
– Drodzy rodzice słowa przed ukośną kreską w każdym wersie oznaczają, iż dziecko powinno przy tych słowach piosenki pisać kolejny element litery najpierw palcem na wzorze, następnie na tacce z kaszą.

Motyl/ (przy tym słowie dziecko pisze od kropki do zakończenia strzałki z numerem 1)

motyl/ (tutaj dziecko zapisuje kolejny element czyli od zakończenia strzałki z numerem 1 do zakończenia strzałki z numerem
2) lata sam// (od zakończenia strzałki z numerem 2 do zakończenia strzałki z numerem 3).

Mały/motyl/motylek//
Czasem/tu a/ czasem tam//
siada/sobie/ na chwilę//
Gdy przy/leci/tu do mnie//
miło/minie/ta chwilka//
Chwilka/mała/jak ze snu//
bo już/nie ma/motylka//

 • Wykonajcie zadania na karcie ćwiczeń – litera ,,m”. Niech każdy z Was wybierze kilka liter, które napisał najładniej i obok każdej z nich niech narysuje kwiatek.

Do pobrania: Karta ćwiczeń

 • Kochane Żabki połóżcie się wygodnie na brzuchu, zamknijcie oczy. Wyobraźcie sobie łąkę pełną kwiatów, oświetloną promieniami słońca. Drodzy rodzice Was proszę
  o włączenie instrumentalnej wersji piosenki:

https://chomikuj.pl/Dile5/PIOSENKI+dla+dzieci/Przedszkole/19.Od+piosenki+do+literki+cz+A+-+do+metody+dobrego+stratu+M.+Bogdanowicz/21+Motylek+3,4510952427.mp3(audio)

i masowanie pleców dziecka okrężnymi ruchami dłoni – można narysować na plecach słoneczko. Potem zamieńcie się rolami z Waszym dzieckiem”.

 1. Zabawa „Koty i płot”

  – Dzisiaj obchodzimy Dzień Czarnego Kota.

Do pobrania: Karty – koty płot

Dziecko słucha czytanej przez rodzica rymowanki i nakleja kotki zgodnie z jej treścią.

Był sobie mały kotek, co skoczył nad płotek.
Był też i duży kotek, co schował się pod płotek.
Teraz dwa kotki bawią się wokół płotka.
– Powiedz, gdzie możemy znaleźć małego, a gdzie dużego kotka? (nad płotkiem, pod płotkiem)

Życzę cudownych chwil spędzonych na nauce i zabawie ze swoimi pociechami, z utęsknieniem czekam na powrót do przedszkola! Pani Klaudia.

Opracowała: Klaudia Imielska


Grupa X ,,Żabki”
Data: 16.11.2020 r.

Temat dnia: ,,Kocham Cię, Polsko”

Cele:

 • rozwijanie zainteresowań krajem ojczystym i jego symbolami;
 • zapoznanie dzieci z przeszłością ojczyzny na podstawie legendy pt.: „O Lechu, Czechu i Rusie”;
 • rozbudzanie ciekawości poznawczej dziecka związanej z tematem monet obowiązujących w Polsce;
 • doskonalenie umiejętności czytania globalnego;
 • rozwijanie sprawności manualnej, sprawności fizycznej.
 1. „Zagadki z Polską związane” – rozwijanie umiejętności formułowania pojęć na podstawie podanej definicji, kształtowanie umiejętności stosowania liczebników porządkowych.

Do zabawy potrzebujemy – sześć rzeczy pod którymi zostaną schowane wydrukowane lub  napisane przez Rodzica zagadki – mogą to być ulubione zabawki dziecka.

 • Drodzy Rodzice! Układamy w linii poziomej przed dzieckiem zabawki z ukrytymi zagadkami. Prosimy dziecko, aby podało nam np. zagadkę, która schowała się pod misiem, następnie pytamy dziecko, który w kolejce do odgadnięcia zagadki był miś – pierwszy, drugi, trzeci itd. – dziecko może liczyć od lewej strony do prawej lub od prawej do lewej.

PORA NA ZAGADKI

To miejsce w którym mieszkamy, to nasza Ojczyzna
To nasze państwo, każdy to przyzna.
Pod biało – czerwonymi barwami się skrywa,
Jak nasz piękny kraj się nazywa?                                                      (Polska)

Herbem tego miasta, jest piękna syrenka,
która miecz i tarczę dzierży w swoich rękach.
Od imienia syrenki i rybaka Warsa je nazwano,
I stolicą państwa  polskiego mianowano.
Przez nie rzeka Wisła przepływa,
Zatem jak stolica Polski się nazywa?                                                  (Warszawa)

Ta szeroka rzeka płynie, po polskiej krainie.
Niczym błękitny, ostry nóż, przecina Polskę wzdłuż.
Pędzi od gór wysokich, przez Kraków i stolicę
W niej rybak Wars ujrzał swą ulubienicę.                                          (Wisła)

Zwie się Mazurek Dąbrowskiego,
Choć Wybicki jest autorem.
Pieśnią jest państwa polskiego
Polski trzecim jest symbolem. (hymn)

Na czerwonej tarczy, widnieje biały orzeł w koronie.
Kto tego symbolu nie zna, niech ze wstydu zaraz spłonie.             (godło)

Powiewa ona, gdy wiatr się zerwie,
a na niej biel jest i czerwień.                                                                (flaga)

 1. ,,Symbole narodowe Polski” –  oglądanie filmiku edukacyjnego– Drodzy Rodzice, miłe dzieciaczki zachęcam do obejrzenia filmiku edukacyjnego na temat naszych symboli narodowych:
  https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A&t=72s
 1. ,,Symboliczna łamigłówka” – rozsypanka obrazkowo-wyrazowa – doskonalenie umiejętności czytania globalnego, spostrzegania

Do zabawy potrzebujemy: wydrukowane ilustracje z symbolami narodowymi Polski, podpisy do ilustracji. Zachęcam, aby dziecko samodzielnie rozcięło napisy i rozsypankę.

Drodzy Rodzice, odczytajcie kolejno rozłożone przed dzieckiem napisy z nazwami symboli narodowych Polski. Zadaniem dziecka jest zapamiętanie nazw i dopasowywanie ich do odpowiedniej ilustracji, a następnie ułożenie pod napisem, wyrazu z rozsypanki literowej.

Do pobrania: Symboliczna łamigłówka

 1. „Idziemy na wycieczkę” – zabawa muzyczno-ruchowa – doskonalenie umiejętności szybkiego reagowania na sygnał, przyjmowania postawy na baczność – jak do hymnu

-Drodzy Rodzice, zapraszam do wspólnej zabawy z dzieckiem. Proszę, abyście odtworzyli piosenkę.

https://www.youtube.com/watch?v=by_jYldSnzA

W trakcie jej trwania okrążamy pokój, podskakując. Na pauzę w piosence – na chwilę zatrzymujemy piosenkę, stajemy na baczność, jak do hymnu. Za każdym razem podczas pauzy, zadaniem dziecka jest szybkie zareagowanie i przyjęcie postawy nieruchomej.

 1. „Król, który mieszkał w Warszawskim Zamku Królewskim” – zabawa ruchowa kształtująca umiejętność uważnego słuchania

Do zabawy potrzebujemy – krzesło, kredki.

 • Drodzy Rodzice! W zabawie chłopiec będzie królem, królową – dziewczynka. Zabawa polega na szybkim reagowaniu na słowo król, królowa i wszelkie jego odmiany. W trakcie czytanego przez Rodzica opowiadania  – zadaniem dziecka jest wstać z krzesła
  i obiec go – możemy czytać opowiadanie raz wolniej, a raz szybciej, tak, aby dziecko nie zawsze zdążyło usiąść na krześle – jeżeli w domu jest więcej osób możemy zaangażować je do zabawy – ktoś może zostać królową, woźnicą itd.

-Dawno, dawno temu żył sobie Król i Królowa. Król i Królowa ze swoim Królem bardzo lubili jeździć swoją karetą. Kareta miała cztery koła – prawe przednie, lewe tylne, lewe przednie i prawe tylne. Lewy koń był biały, a prawy koń był czarny. Pewnego dnia Królowa rzekła do swego Króla – Królu mój, Królu mój wspaniały, Drogi Królu, powiedz woźnicy żeby przygotował konie i sprawdził koła, bo na ostatnim spacerze był problem z prawym tylnym kołem. Woźnica zaprzągł konie i karetę, potem rzekł do Króla – Królu mój, nasz wspaniały Królu, najukochańszy Królu, kareta i konie są gotowe. Królowa z Królem wsiedli do karety i pojechali na piękną łąkę. W pewnym momencie Królowa rzekła do Króla – usiądź sobie Królu, kochany Królu, mój Ty najukochańszy Królu. Powiedz woźnicy by nakarmił oba konie i przygotował karetę na następny dzień, abyśmy mogli wybrać się do Zamku Królewskiego w Warszawie. Król rzekł do Królowej –  dobrze moja Królowo, moja kochana Królowo, Kocham Cię moja Królowo i dał jej słodkiego całusa.

 • Drodzy Rodzice, odszukajcie wspólnie z dzieckiem w kartach pracy sześciolatka stronę 89. Drogie dzieciaczki proszę Was, abyście narysowali zamek po śladzie i pokolorowali go najpiękniej jak potraficie. Miłej zabawy!
 1. ,,Monety i frotaż” – zabawa rysunkowa – rozbudzanie ciekawości poznawczej dziecka związanej z tematem monet obowiązujących w Polsce, ćwiczenia percepcji wzrokowej, doskonalenie umiejętności liczenia

Do zabawy potrzebujemy – monety o nominale 1 gr, 2 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł, 5 zł oraz ołówek, białe kartki z bloku rysunkowego, kredki lub pisaki.

 • Do dzieła dzieciaczki. A Wy, drodzy Rodzice, wspomagajcie mocno Wasze pociechy w ich działaniach…

Na początku ,,kserujemy” kilka monet techniką frotażu, czyli pod kartkę kładziemy monety (najwyżej cztery o danym nominale), a następnie rysujemy ołówkiem po kartce, tak, aby uzyskać odbicie faktury danej monety – Kochani Rodzice starajcie się nazywać nominały monet oraz ukierunkowywać odrysowywanie monety przez dziecko zarówno po stronie orła, jak i reszki – może komuś uda się odnaleźć w domu i odrysować monetę kolekcjonerską z wizerunkiem Króla?

Następnie dopasowujemy prawdziwe monety do kopii odbitych na kartkach – jeśli dziecko odbiło orzełka – proszę, aby obok położyć monetę stroną reszki.

 • Ciekawe, których monet jest najwięcej, a których najmniej i tyle samo? Dzieciaczki weźcie kredkę lub pisak w dowolnym kolorze i wspólnie z Rodzicami poszukajcie monet o nominale: 1 gr, 2 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł, 5 zł?
  Otaczamy pętlą monetę odbitą, jak i prawdziwą – każdy nominał innym kolorem. Następnie liczymy, ile mamy monet o danym nominale – biorąc pod uwagę monetę odbitą i prawdziwą. Pomagamy dziecku w ustaleniu, których monet jest najwięcej, których najmniej, a których jest tyle samo. Być może zabawa z monetami stanie się świetną okazją do udziału w akcji „Góra Grosza” organizowanej w Naszym Przedszkolu. Gorąco zapraszam…

http://mpbukowno.pl/zaproszenie-do-udzialu-w-21-edycji-ogolnopolskiej-akcji-gora-grosza/

 1. ,,Znam symbole narodowe Polski” – zabawa plastyczna – rozwijanie pamięci wzrokowej, sprawności manualnej, umiejętności planowania, kontrolowania i korygowania wytworów własnej pracy
 • Drodzy Rodzice, pozwólcie dziecku wybrać, który symbol narodowy, chciałoby dzisiaj wykonać – flagę czy godło –  załączniki do pobrania:

https://mojedziecikreatywnie.pl/sdm_downloads/flaga-polski-do-wyklejania-plastelina-malowania/

https://mojedziecikreatywnie.pl/sdm_downloads/godlo-polski-do-wyklejania-plastelina-malowania/

Zachęcam również do zrobienia z dzieckiem ciastoliny – zapytajmy dziecka, jakie kolory będą nam potrzebne?Aby zabarwić ciastolinę na czerwono można dodać paprykę czerwoną w proszku, a na żółto – kurkumę. Po wykonaniu ciastoliny, zadaniem dziecka jest wyklejenie obrazka kuleczkami z ciastoliny o odpowiednim rozmiarze. Zachęcam do zabawy przy włączonej w tle muzyce.

https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM&feature=emb_logo

Poniżej przepis na ciastolinę domowej roboty:

 • 2 szklanki mąki pszennej – w przypadku zbyt rzadkiego ciasta dodajemy więcej mąki;
 • 2 szklanki ciepłej wody – im cieplejsza tym lepiej, na początku ciasto można wyrabiać mikserem, aby rączki dziecka nie uległy poparzeniu;
 • 1 szklankę soli;
 • 2 łyżki oleju;
 • 1 łyżkę kwasku cytrynowego – może być cytryna.

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy.

 • Drodzy Rodzice, zachęcam jeszcze do:
  – Odsłuchania wraz z dzieckiem pierwszej zwrotki i refrenu hymnu oraz zaśpiewania. Przypomnijcie dziecku o odpowiednim zachowaniu podczas śpiewania – postawie wyrażającej szacunek – na baczność, zachowanie powagi i spokoju. Hymn nie jest zwykłą piosenką, a ważnym symbolem naszego kraju. Dlatego należy przypominać dzieciom, że nie mogą go śpiewać np. przy obiedzie, podczas zabawy, itp. Jeśli mają ochotę wykonać „Mazurka Dąbrowskiego” ,to zawsze muszą pamiętać o odpowiedniej postawie i zachowaniu.
                                       https://www.youtube.com/watch?v=ioUutRw9WeQ– Proponuję także przeczytanie legendy o powstaniu państwa polskiego:

  https://www.bajkowyzakatek.eu/2010/11/polskie-legendy-o-lechu-czechu-i-rusie.html

 Opracowała: Klaudia Imielska


Data: 02.10.2020 r.

Wszystkim przedszkolakom życzymy, aby uśmiech gościł na ich twarzach zawsze, nie tylko od święta, bo „uśmiech nic nie kosztuje, ale jest wiele wart. Wzbogaca tego, kto go otrzymuje i tego, który go daje”, czyni nas lepszymi i piękniejszymi.

,,Mały czy duży niech zawsze pamięta, aby Jego buzia była zawsze uśmiechnięta”

Symbolem tego dnia jest żółta, uśmiechnięta buźka, dlatego każde dziecko zobowiązuję do zrobienia swojej, żółtej, uśmiechniętej buźki. Niech ten dzień będzie  naprawdę radosny!!!

Temat: „Świętujemy Dzień uśmiechu”

Cele:
– zbliżenie dziecka do świata roślin i zwierząt,
– kształtowanie postawy opiekuńczej u dzieci,
– umiejętne wykorzystanie materiałów interaktywnych,
– rozwijanie wyobraźni twórczej

Dziś mamy 6 zadań –  każde poprawne wykonanie zadania będzie nagrodzone przez pokolorowanie jednej buźki.

1. ,,O gęsiareczce Kasieni i cudownych listkach Pani Jesieni”- zabawa językowa – układanie historyjki obrazkowej w oparciu o opowiadanie  L. Krzemienieckiej; rozwijanie mowy i myślenia w powiązaniu z edukacją przyrodniczą, doprowadzenie do zrozumienia stanowiska i roli człowieka w przyrodzie

Dziecko w skupieniu, ze zrozumieniem słucha czytany utwór.

Narrator 1: Była sobie gęsiareczka.
Na imię miała Kasienieczka.
Gąsek pod wielkim lasem pilnowała
i tak do nich przemawiała.

Kasia: Nie chodźcie gąski moje
w ciemny i wielki las,
bo przyjdzie chytry lisek
i porwie mi którąś z was.

Narrator: Kasia gąski przed lisem przestrzegała,
a za nią las szumi i szumi –
chce Kasi pomóc, jak umie.
Siedzi Kasia, ziewa, ziewa
i nagle spać jej się zachciewa.

Kasia: Nie, nie zasnę tu pod borem.
Wezmę gąski i wrócę do domu przed wieczorem.

Narrator: Aż tu nagle – frr, frr, frr i w tumanie białym
wszystkie gąski odleciały.

Kasia: Co ja zrobię nieszczęśliwa?
Poszukam może gąsek w ciemnym borze…

Narrator 2: Chodzi Kasia, chodzi po borze.
Szuka swoich gąsek,
ale nigdzie ich znaleźć nie może.

Zajączki: Jaka ci się Kasiu krzywda stała,
żeś tak oczka zapłakała?

Kasia:      Płaczę za gąskami mymi –
białymi i łaciatymi,
które nie wiadomo gdzie i jak
poleciały – hen, w daleki świat.

Zajączki:  Za to, żeś Kasieńko mała,
braciszka z sideł nam uratowała,
powiemy ci nowinę wielką.
Oto, dzisiaj w lesie
gościć będzie Pani Jesień.
Pójdziesz Kasiu, pójdziesz z nami,
to się od niej dowiesz,
co się stało z twoimi gąseczkami.

Kasia:    Ale jakże ja pójść mogę
w sukieneczce tak ubogiej.

Zajączki: Jest tu w leśnej dziupli sowa.
Doskonała z niej krawcowa.
Ona ci uszyje nową,
piękną suknię pióreczkową.  

Sowa:   Za to żeś Kasiu miła,
przed złym chłopcem mnie obroniła,
uszyję ci piękną, nową sukieneczkę pióreczkową.

Muchomor: Ja, muchomor, co w mchu stoję,
pożyczę ci czapki swojej. 

Kasia: No, to kochani moi, jestem już prawie gotowa.

 Zajączki: Dojdziemy teraz do wrzosowej polany.
Tam las najpiękniej jest liśćmi zasłany.
I poczekamy na Panią Jesień.

Narrator 2: Szumią drzewa w lesie,
jedzie Pani Jesień.
Jedzie do nas w gości
po pajęczym moście.

Jesień: Jestem już drodzy moi.
To Jesień przed wami stoi.
Cieszę się ze spotkania z wami –
z ludźmi, drzewami, zwierzętami.
Jestem Polska Złota Jesień.

Wszystkie dzieci:  Witaj nam jesieni. 

Jesień:  A ty czemu, dziewczynko mała,
swoje oczka zapłakałaś?

Kasia: Mnie gąseczki gdzieś zginęły.
Nie wiem wcale, gdzie i jak,
ktoś gąseczki moje skradł.

 Jesień:  Wiem Kasieńko miła, co się z nimi stało.
Mój kuzynek – psotny wiatr, twoje gąski skradł
i hen, hen, daleko pognał je w świat.
A, że wiem Kasieńko droga,
że zwierzęta bardzo kochasz, więc  ci teraz dopomogę.
Weź tych listków sześć na drogę.
Weź je w rękę, zamknij oczy i zawołaj z całej mocy:
„Ej, wy moje, ej, listeczki, ej, zamieńcie się w gąseczki!”

Kasia: „Ej, wy moje, ej, listeczki, ej, zamieńcie się w gąseczki!”                    

Kasia:  Czy to tak naprawdę było?
Czy to mi się tylko śniło?
Gąski są i las, i Jesień.
Chyba jakieś czary,
to, po prostu nie do wiary.

Pytania pomocnicze do rozmowy:
Kto jest bohaterem utworu?
– Kim opiekowała się Kasia?
– Kto pomagał Kasi ?
– Dlaczego wszyscy okazali dziewczynce pomoc?
– Jakie zakończenie miała ta historia?

 „Historyjka obrazkowa”
Polecenie: Rozetnij obrazki i ułóż je w odpowiedniej kolejności zdarzeń na podstawie wysłuchanego utworu.


Do pobrania: Historyjka obrazkowa

2. ,,Gimnastyka dla Misia” – uważne słuchanie, poprawne wykonywanie poleceń związanych z czynnościami ruchowymi

https://wordwall.net/pl/resource/1116960/gimnastyka/gimnastyka-dla-misia

 3. Kącik czytelniczy” – ćwiczenia online przygotowujące do nauki czytania; rozwijanie wrażliwości słuchowej

 Ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej na wyrazach: listek, korale , park, droga, wiatr, konar.

Zadania:
– podział  wyrazów  na sylaby , układanie odpowiedniej liczby kartoników 7×3  (wykorzystanie „cegiełek”)
– podział wyrazów na głoski , układanie odpowiedniej liczby kartoników 7×3 ( wykorzystanie cegiełek ”), rozpoznawanie i nazywanie pierwszej, środkowej i ostatniej głoski w powyższych wyrazach

 4. „Znajdź rym” – ćwiczenie językowe online – rozwijanie umiejętności manipulowania słowami, umiejętne dopasowanie słów, które pasują do siebie ze względu na zgodność brzmienia

https://wordwall.net/pl/resource/1103064/polski/znajd%c5%ba-rym-obrazki-bli%c5%bcej-przedszkola

 5. Jesień muzyką malowana” zabawa plastyczna z wykorzystaniem utworu „Jesień” A. Vivaldiego; stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia i doskonaleniu sprawności umysłowych, wyrażanie przeżyć i nastrojów związanych z treścią utworów muzycznych, wyrażanie różnych form ekspresji twórczej.

 Utwor „Jesień” A. Vivaldiego https://www.youtube.com/watch?v=MR9XZQG7F-4

 Polecenie: Dzieci kładą się w pozycji Cooka na dywanie (leżenie na plecach, oczy zamknięte, stopy skrzyżowane, ręce skrzyżowane na piersiach, dłonie pod pachami, kciuki na zewnątrz) i słuchają utworu myśląc o tym, co podpowiada muzyka. Po wysłuchaniu utworu dzieci rozmawiają na jego temat (czy muzyka była smutna, czy wesoła; co przypomina; o czym myśleliście podczas jej słuchania). Ponowne wysłuchanie utworu i poruszanie się tak, jak „mówi” muzyka. Następnie dzieci przechodzą do stolików i malują farbami to, co podpowiada im muzyka. Rodzic doradza, pomaga  i ukierunkowuje twórczą pracę dziecka.

6. ,,Żarciki dla dzieci i nie tylko” – uważne słuchanie „żarcików” – rozumienie żartobliwych sytuacji, wspólne dzielenie się uśmiechem!

https://www.youtube.com/watch?v=ij0wz7xXyds

 • Dziękuję wszystkim aktywnym rodzicom i dzieciom za uwagę.
  Teresa Mynarczyk

Data: 01.10.2020 r.

Temat: „Wszystkie liście policzone”

Cele:
– poprawne określanie części drzewa,
rozumieniu zachodzących zmian, upływu czasu,
– posługiwanie  się określeniami związanymi z następstwem czasu, np. wczoraj, dzisiaj, jutro, wcześniej, później, najpierw,  potem,
– umiejętne klasyfikowanie, tworzenie zbiorów elementów ze względu na wyznaczoną cechę,
-rozwijanie twórczej aktywności dziecka podczas odtwarzania muzyki,
-zapoznanie z zasadami tworzenia i korzystania z gry – ściganki,
– doskonalenie śpiewu,
– umiejętne stosowanie pomocy akustycznych do tworzenia akompaniamentu,
– sprawne odwzorowywanie liczebności zbiorów, doskonalenie umiejętności poprawnego liczenia

1. ,,Budowa drzewa” – gra online – utrwalenie nazw części rośliny: drzewa

https://wordwall.net/pl/resource/2321763/przyroda/budowa-drzewa

Polecenie:  Już wiemy co dzieję się z roślinami jesienią- jak wyglądają drzewa , jak zmieniają się liście. Rozetnij elementy z kart pracy i ułóż w odpowiedniej kolejności czasowej, śledzimy i kontrolujemy właściwy  kierunek pracy tj. od lewej do prawej strony.

Do pobrania: Karta pracy_Budowa drzewa

2. „Lecą liście z drzewa”– zabawa matematyczna przy jesiennej piosence „Spadają liście” – kształtowanie umiejętności liczenia oraz klasyfikowania liści wg podanej cechy

Spadają liście z płyty Muzyczny Domek „Śpiewanki pokazywanki”
https://www.youtube.com/watch?v=-QSQmVoNtZk

Polecenie:

 • Wycinamy wspólnie z dzieckiem poniższe liście.
 • Włączamy utwór muzyczny i dziecko spokojnie rozrzuca liście w kolorach: żółty, czerwony, pomarańczowy, zielony, brązowy w rytm muzyki.
 • Następnie na słowa piosenki: „wszystkie listki spadły z drzewa, teraz je pozbierać trzeba” – dzieci zbierają  liście i układają je przed sobą.

ZADANIA DO WYKONANIA:

 • Tworzymy ze wszystkich liści zbiory, które różnią się kolorem. Każdy zbiór liści dokładnie przeliczamy
 • Następnie rozkładamy z powrotem liście i tworzymy zbiory, które różnią się kształtem. Tutaj również przeliczamy kolejno utworzone zbiory
 • Porządkujemy zbiory  ich liczebności wzrastającej;
  Rozkładamy przed dzieckiem 4 kartki A4. Na pierwszej kartce od strony lewej układamy 4 dowolne liście , każdy następny zbiór liści na poszczególnych kartkach będzie zawierał o jeden element więcej (układamy od strony lewej do prawej);
 • Porządkujemy zbiory wg  ich liczebności malejącej.
  Analogicznie do powyższego ćwiczenia rozkładamy również 4 kartki A4. Na pierwszej kartce od strony lewej układamy 8 liści, każdy następny zbiór liści będzie zawierał o jeden element mniej.
  Liście do wycięcia
  Do pobrania: Liście do wycięcia3. ,,Kostka!” – gra online – doskonalenie umiejętności przeliczania oczek na kostcehttps://wordwall.net/pl/resource/1220959/matematyka/kostka4. „Wyścig liści ”gra ściganka – kształtowanie umiejętności liczenia, konstruowanie  gry ściganki, rozumienie i przestrzeganie zasad gry, kształcenie odporności emocjonalnejPotrzebne materiały: dwa kasztanki, kartki A4 20 sztuk, napisy: start, meta, 2 kółka, kilka kasztanów, kostka do gryPrzebieg zabawy:

  • Dwie drużyny 1 osobowe lub 2 osobowe (w jednej drużynie – mama, tata lub rodzeństwo, druga drużyna to dziecko).
   Środek dywanu zostawiamy  wolny, to tam powstanie gra ściganka. W zależności od przestrzeni, którą mamy możemy  sami zdecydować ile kartek użyć. Wspólnie z dzieckiem układamy drogę z kartek – zachęcamy do aktywności dziecko.

   

  • Teraz należy zapytać dziecko – gdzie będzie początek drogi, a gdzie jej koniec. Należy oznaczyć  te miejsca kartkami z napisem: start i meta. Dziecko czyta globalnie napis – „start”, „meta”

   

  • Dzieci słuchają a następnie próbują rozwiązać zagadkę.

  Po spacerze w parku,
  słoneczną jesienią.
  Możesz przyjść do domu
  z pełną ich kieszenią. (kasztany)

  Dalej zapytajmy dzieci czy chcą by kasztanki  ścigały się po ich drodze  do  mety.

  • Uwaga rozpoczyna się gra: drużyny wybierają kasztanki , kulamy kostką  przeskakujemy po polach zgodnie z liczbą oczek na kostce. Dzieci głośno liczą, czy kasztanek dobrze skacze. Gra kończy się skokiem kasztanka na metę.

   4. „Jarzębina” –nauka piosenki –  rozwijanie możliwości wokalnych, aktywne uczestniczenie przy akompaniamencie muzycznym

  • Słuchanie całej piosenki.
  • Powtarzanie (śpiew) poszczególnych wersów.
  • Utrwalenie układu ruchowego i gestów do piosenki.I. Już lato odeszło i kwiaty przekwitły, a jeszcze coś w słońcu się mieni.
   To w polu i w lesie czerwienią się spójrzcie, korale, korale jesieni.Dzieci unoszą prawą rękę do góry, wykonując gest pożegnania lewą ręką pokazują kwiaty, unoszą dłonie do góry i pokazują promienie słońca, prawą ręką pokazują pole, lewą – las, wykonują obrót wokół własnej osi, rękami pokazując korale.Refren: Idzie lasem Pani jesień jarzębinę w koszu niesie.
   Daj korali nam troszeczkę,nawleczemy na niteczkę.Dziecko – maszeruje po pokoju w rytm muzyki.II. Włożymy korale, korale czerwone i biegać będziemy po lesie.
   Będziemy śpiewali piosenkę jesienną, niech echo daleko ją niesie.Dziecko tworzy kółeczko z mamą i razem tańczą dookołaRefren: Idzie lasem…
  • Podejmowanie prób zaśpiewania I, II zwrotki i refrenu.
  • Improwizowanie utworu z użyciem instrumentów perkusyjnych   – mogą być łyżki drewniane, butelki plastikowe i gazety.

  Dzieci wybierają spośród różnych przedmiotów te, na których ich zdaniem można stworzyć akompaniament do utworu „Jarzębina ”, wypróbowują ich brzmienie. Na koniec za pomocą tych instrumentów tworzą akompaniament  muzyczny do piosenki.

  5. ,,Jesienny masaż” z wykorzystaniem wiersza “Jesień”

  Dzieci dobierają się w pary z mamą, wykonują ruchy zgodne z treścią wiersza. Prowadząc zabawę powoli recytujemy wiersz a dziecko wykonuje przy tym odpowiednie ruchy:

  Drzewom we włosy dmucha wiatr – dmuchanie we włosy
  A deszczyk kropi kap, kap, kap – delikatne stukanie w plecy sąsiada
  Krople kapią równiuteńko, szepczą cicho mój maleńki – głaskanie po włosach i całym ciele
  Leci listek, leci przez świat – przesuwanie opuszkami palców po plecach
  Gdzieś tam na ziemię cicho spadł – lekkie naciskanie w jednym miejscu
  Leci drugi i leci trzeci – przesuwanie opuszkami palców po plecach dwa razy
  Biegną zbierać listki dzieci – szybkie stukanie po plecach wszystkimi palcami
  I z uśmiechem wszystkie liście układają w piękne kiście – głaskanie po plecach

  6. ,,Mysia gimnastyka buzi i język”  – ćwiczenia artykulacyjne

  https://wordwall.net/pl/resource/1018296/logopedia/mysia-gimnastyka-buzi-i-j%c4%99zyka

  7. „Policz liście”- odwzorowywanie za pomocą kropek liczebności zbiorów, doskonalenie umiejętności poprawnego przeliczania

  Polecenie: Przelicz kolejne elementy zbioru i narysuj w okienkach obok odpowiednia liczbę kropek.

 

 

 

 

 

 

 

 

Do pobrania: Karta pracy_Policz liście

Opracowała: Teresa Mynarczyk


Data: 30.09.2020 r.

DLA KAŻDEGO SUPER CHŁOPAKA  –  SUPER   ODZNAKA

Temat: „Jesienne drzewa”

Cele:

określanie części drzewa
rozpoznawanie popularnych gatunków, liści , owoców, drzew:  dębu, klonu, jarzębiny, kasztanowca,
– doskonalenie umiejętności układania zdań i budowanie dłuższych wypowiedzi,
– rozwijanie wrażliwości muzycznej poprzez słuchanie muzyki

1. Słuchanie wiersza – zagadki H.Świąder “Kolorowa jesień” ;utrwalanie informacji nt; zmian zachodzących w świecie roślin jesienią, uwrażliwienie na piękno kolorów jesieni.

Kto ubrał drzewa w parku
w suknie kolorowe?
Kto złociste korony
włożył im na głowę?
To jesień tańczy wesoło
w lesie, ogrodzie i w sadzie.
Na listku dębu i klonu
nowe kolory kładzie-
Czerwone, żółte, brązowe
rozdaje małym listkom.
I pyta wszystkie drzewa
“Wymalowałam już wszystko?”

Omówienie treści wiersza.
– Jak wyglądają drzewa jesienią?
– Jakie kolory mają jesienne drzewa?
– Jak nazywają się części drzewa? (korona, pień)

 1. „Budowa drzewa”- zabawa dydaktyczna- określanie części drzewa (korzenie, konar, pień, gałęzie, liście) na podstawie planszy dydaktycznej

 

 1. „Co nas zaciekawi?”- zabawa językowa z wykorzystaniem plansz edukacyjnych – zapoznanie z wyglądem popularnych drzew, liści i ich owoców

Oglądanie liści kasztanowca, jarzębiny, klonu, dębu i ich owoców; porównanie ich wyglądu.

klon

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/09/KLON-OWOC-KLONU-LI%C5%9A%C4%86.pdf

kasztanowiec

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/09/KASZTANOWIEC-KASZTANY-LI%C5%9A%C4%86.pdf

dąb

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/09/D%C4%84B-%C5%BBO%C5%81%C4%98DZIE-LI%C5%9A%C4%86.pdf

jarzębina

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/09/JARZ%C4%84B-JARZ%C4%98BINA-LI%C5%9A%C4%86.pdf

 1. „Jesienne liście” – zabawa dydaktyczna – rozpoznawanie po charakterystycznych liściach  drzew spotykanych w najbliższym środowisku, budzenie uczuć opiekuńczych w stosunku do roślin , doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat

Dzieci mają za zadanie nazywanie drzew, z których pochodzą przedstawione liście, określanie kształtów, barwy.

 1. ,,Kreślimy kółeczka” – zabawa ruchowo-słuchowa – rozwój funkcji słuchowej

https://www.youtube.com/watch?v=Fm3ee-O7H7w

 1. „Połącz liście”- zadanie w indywidualnej karcie pracy -rozpoznawanie i nazywanie liścia, owocu
  Do pobrania: Karta pracy_Połacz liście7. ,,Jarzębina” – słuchanie piosenki, rozmowa, ćwiczenie rytmiczne, zabawa ilustracyjnahttps://www.youtube.com/watch?v=GjSwDcHAaMoI. Już lato odeszło i kwiaty przekwitły,
  a jeszcze coś w polu się mieni,
  To w polu i w lesie czerwienią się, spójrzcie
  korale, korale jesieni.Ref.: Idzie lasem pani jesień,
  jarzębinę w koszu niesie.
  Daj korali nam troszeczkę,
  nawleczemy na niteczkę.II. Włożymy korale, korale czerwone
  i biegać będziemy po lesie.
  Będziemy śpiewali piosenkę jesienną,
  niech echo daleko ją niesie.Ref.: Idzie lasem…
 • Rozmowa z dzieckiem:

–          Jak wygląda las jesienią?
–          Kto idzie lasem?
–          Co niesie w koszyku?
–          Co możemy zrobić z koralami? 

 • Zabawa ilustracyjna „Spacer po lesie”
  (można do zabawy wykorzystać rekwizyty; kapelusz i koszyk)

Dzieci poruszają się po sali w rytm piosenki „Jarzębina” i naśladują zbieranie do kosza darów jesieni: kolorowych liści, żołędzi, grzybów, jarzębiny.
Podczas przerwy w muzyce dzieci zatrzymują się, robią głęboki wdech i mówią z wydechem „pachnie las“.

 • Rytmizacja tekstu refrenu piosenki

Idzie lasem Pani Jesień
Jarzębinę w koszu niesie…….

 • Zabawa inscenizowana z piosenką

 

 I. Już lato odeszło

I kwiaty przekwitły,

a jeszcze coś w słońcu się mieni

To w polu i w lesie

czerwienią się spójrzcie,

korale, korale jesieni.

Refren:

Idzie lasem Pani jesień

jarzębinę w koszu niesie.

Daj korali nam troszeczkę,

nawleczemy na niteczkę.

 

II. Włożymy korale, korale czerwone

i biegać będziemy po lesie.

Będziemy śpiewali piosenkę jesienną,

niech echo daleko ją niesie.

Refren:

Idzie lasem…

unoszą prawą rękę do góry, wykonując gest pożegnania

lewą ręką pokazują kwiaty

unoszą dłonie do góry i pokazują promienie słońca

prawą ręką pokazują pole, lewą – las

wykonują obrót wokół własnej osi, rękami pokazując korale

 

 

 

Dziecko – maszeruje po pokoju w rytm muzyki.

 

 

 

 

Dziecko tworzą kółeczko z mamą i razem tańczą dookoła

 

 • Zabawę można kilkakrotnie powtarzać, powierzając rolę „Pani Jesieni”
   
 • Marsz w kole z próbą śpiewania piosenki „Jarzębina”.

 

8. „Drzewo”- ćwiczenie grafomotoryczne; rozwijanie umiejętności koordynacji wzrokowo-ruchowej
Polecenie: prowadzenie linii po śladzie bez odrywania ręki (rozpoczynamy od kropki)

Do pobrania: Karta pracy_Drzewo jesienne

Opracowała: Teresa Mynarczyk


Data: 29.09.2020 r.

Temat: „Szal Pani jesieni”

Cele:

dostarczanie wiadomości nt. obecnej pory roku- jesieni,
– rozwijanie sprawności ruchowej
kształcenie zainteresowań i uzdolnień matematycznych;
– rozbudzanie dziecięcej aktywności i samodzielności poprzez działania z zakresu edukacji matematycznej;
– tworzenie warunków sprzyjających zdobywaniu kompetencji matematycznych w toku zabawy;
– kształtowanie umiejętności dostrzegania rytmiczności w serii elementów,
– zapoznanie z zapisem graficznym liczby 1 – „cyfry” – 1.

 1. ,,Jesień- zagadki i ciekawostki” – oglądanie filmu edukacyjnego – wywołanie zainteresowania przyrodą, wzbogacanie wiadomości nt. jesieni

https://www.youtube.com/watch?v=Vdg6BiU_asU

 1. „W jesiennym szaliku zabawy bez liku” – zabawa percepcyjna; rozpoznawanie przedmiotów po dotyku. Środki dydaktyczne: szalik, różne przedmioty z domu.

Polecenie : Dziecko zostaje poproszone o odwrócenie się tak, aby nie podglądać. W tym czasie chowamy  pod szalikiem wybrany przedmiot, np. klocek, lalkę, zeszyt, książkę. Zadanie dziecka polega na rozpoznaniu ukrytego przedmiotu poprzez badanie jego kształtu przez szalik (nie wolno dotykać przedmiotu pod szalikiem). Po prawidłowym odgadnięciu podkładamy kolejny przedmiot i czynność się powtarza.

 1. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych „Jesienny spacer”; rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej

Pomoce: gazety
Dzieci ustawiają się w pozycji wyprostowanej, stopy złączone.

„Liście tańczące na wietrze” – zabawa orientacyjno-porządkowa
Dzieci biegają po pokoju, naśladując tańczące na wietrze liście. Dzieci obracają się i jak liście z drzew, spadają na podłogę. Klaśnięcie w dłonie przez rodzica informuje dzieci, że znowu zerwał się wiatr i liście rozpoczynają taniec. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy. Na hasło: Do widzenia –siadają w siadzie skrzyżnym

„Wieje wiatr” – ćwiczenie oddechowe.
Dajemy połowę strony gazety dziecku. Na hasło: Wieje wietrzyk dzieci trzymają gazetę za róg, unoszą ją i delikatnie na nią dmuchają. Na hasło: Huragan – dmuchają najmocniej, jak potrafią. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

„Jeżyk robi zapasy” – ćwiczenie z elementem czworakowania
Dzieci najpierw idą na czworakach wzdłuż pokoju , popychając przed sobą jabłuszko (kulkę z gazety). Następnie wracają na swoje miejsce.

„Jesienna bitwa” – ćwiczenie barków
Dzieci na hasło: Bitwa – rzucają kulkami na zmianę raz prawą, raz lewą ręką,. Po zakończeniu ćwiczenia wracają na swoje miejsca i siadają w siadzie skrzyżnym. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

„Wyrzuć muchomora” – ćwiczenie stóp
Wskazane przez rodzica hasło: „Wyrzuć muchomora” – dziecko przerzuca stopą papierową kulę. Następnie stopą podnosi kulę i wraca na swoje miejsce.

„Mam borowika” – ćwiczenie równowagi
Dziecko rozwija papierowe kule i kładzie gazety na podłodze Na hasło: „Idziemy na grzyby „ – dziecko chodzi we wspięciu na palcach, omijając gazety. Na hasło: Mam borowika każde dziecko staje na gazecie na jednej nodze, ręce ułożone nad głową naśladując  kapelusz grzyba. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

„Kasztankowy ludzik” – ćwiczenie uspokajające
Dzieci maszerują po kole Na hasło: „Robimy kasztankowe ludziki” – zatrzymują się i przybierają jakąś pozę, naśladując wykonaną z kasztanów postać.

 1. “Szal pani Jesieni”- zabawa matematycznadoskonalenie umiejętności sprawnego przeliczania na podstawie utworu Elżbiety OstrowskiejKażde dziecko przygotowuje 8 sztuk liści (naturalne lub wycięte z papieru).  Rodzic czyta utwór  fragmentami. Dzieci odkładają, dokładają, ujmując i dodając liście zgodnie z treścią utworu oraz przeliczają je po każdej zmianie.Barwne liście wiatr gdzieś niesie. Pod drzewami chodzi Jesień. Chodzi Jesień zadumana. – Już mnie rosy ziębią z rana. Wkrótce przyjdą chłody, deszcze, a tu szala nie mam jeszcze. Wiem, co zrobię! – Zaraz Jesień nazbierała liści pięć i z pomysłu swego rada w równy rządek je układa.Rodzic: I wy również zabawcie się z Panią  Jesienią. Weźcie 5 liści i ułóżcie je równo jeden obok drugiego.
  Dz.: Dziecko układa liście w szeregu na dywaniku z zasadą od lewej – do prawej. Przelicza je starannie. Pokazuje na palcach ile ma liści. Rodzic sprawdza poprawność wykonania zadania.Truś zajączek przysiadł w trawie. Patrzył bystro i ciekawie. Szal za krótki – pisnął.- Szkoda! Muszę jeden listek dodać, bo wiem przecież doskonale, że są modne dłuższe szale. Rodzic: Co zrobił zajączek? Ile liści jest teraz ułożonych w szalu?
  Dz. dokłada liść, przelicza, ustala wynik.Wiewióreczka stroszy kitkę. – Po co kłaść tu liście brzydkie? O! Ten mi się nie podoba, tamten zeschły – wyrzuć oba! Ile teraz ci zostanie? Licz… ja biegnę na śniadanie!Dz. odkłada  dwa liście, przelicza, głośno ze wskazaniem na odpowiedni liść, pokazuje ilość na palcach…Wśród drzew wścibski wiatr się schował, szybko liście porachował. – Na szal… Fiiiu!… jest za mało! Więcej, więcej by się zdało! – I wnet zawiał porywiście: – Masz tu jeszcze trzy liście!Rodzic: Co zrobił wiatr?
  Dz. dodaje trzy liście, przelicza…Poznajecie tu borsuka? Właśnie pilnie czegoś szuka. Czego?… Pssst, to tajemnica. Chyłkiem wyjrzał już z ukrycia, chwycił jeden listek spory i z powrotem myk, do nory.Rodzic. Co zrobił borsuk?
  Dz. odsuwa jeden liść, przelicza…

Przyfrunęły dwa wróbelki, każdy przyniósł liść niewielki. Już prezenty swoje kładą. Jesień woła: – Co za radość! – I uśmiecha się złociście: – Znów mam więcej o dwa liście.

Rodzic: Co się stało?
Dz. dokłada dwa liście, przelicza…
Rodzic:  Ile liści jest w szalu pani Jesieni?
Podziwiamy, pochwalamy dzieci za  dobrze ułożone przez  “szale dla Jesieni”.

Szedł na spacer lis Chytrusek. – Jakąś psotę zrobić muszę. – Wiem!… Jesieni szal rozrzucę! – Szast, prast – kitą, i już uciekł! – Lecą liście rozrzucone…

A ty, czy potrafisz – mimo lisiej psoty – wziąć się raźno do roboty, i ułożyć szal dla Jesieni? 

 5. „Jak może wyglądać szal Pani Jesieni?”- praca z  karta pracy –  wspomaganie rozwoju poznawczego dziecka


Do pobrania: Karta pracy_Jak może wyglądać szal Pani Jesieni

 1. Gra online „Skopiuj i kontynuuj wzór”- ćwiczenia samodzielnego układania sekwencji , umiejętności dokonywania kategoryzacji.
  https://matzoo.pl/zerowka/skopiuj-i-kontynuuj-wzor_49_352
 2. „Liście z parku”- zabawa matematycznapoprawne przeliczanie liści, rozumienie, że wynik liczenia nie zależy od tego z jakiego miejsca rozpoczynamy liczenie

Polecenie: Przelicz wszystkie liście i powiedz z ilu liści powstanie ten szal dla Pani Jesieni. Odpowiedź zaznacz odpowiednią ilością kropek w okienku na dole.

Do pobrania: Karta pracy_Liście z parku

 1. „Szukamy liści”- zabawa matematyczna – klasyfikowanie liści ze względu na kształt, odwzorowywanie ilości za pomocą kropek
  Do pobrania: Karta pracy_Szukamy liści
 1. „Liście z okienek powypadały i tylko po jednym w nich zostały”- odkładanie, odpowiedniej liczby, określanie liczby elementów zbioru

Polecenie: W każdym kolejnym okienku skreśl tyle liści, aby został tylko „jeden”. Czy z jednego listka ułożymy szal?

Do pobrania: Karta pracy_Liście z okienek powypadały

10 . ,,Rączki klaszczą” – zabawa ruchowo-rytmiczna – doskonalenie poczucia rytmu

https://www.youtube.com/watch?v=4S9HVyB5G1Q

 11. Zapoznanie z obrazem graficznym liczby „jeden”- cyfry 1

Do pobrania: Karta pracy – cyfra 1

 1. „Poznajemy jedynkę”– nazywanie, rozpoznawanie wzrokiem cyfry 1, pisanie cyfry 1 po śladzie i samodzielnie w liniaturze

Do pobrania:Karta pracy_Poznjemy jedynkę

Opracowała: Teresa Mynarczyk


Data: 28.09.2020 r.

Temat: „Kolorowe liście”

Cele:

– określanie zmian zachodzących w życiu roślin jesienią;
– rozpoznawanie  i nazywanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla jesieni;
– uwrażliwienie na muzykę, rozwijanie poczucia rytmu;
– usprawnianie narządów mowy i utrwalanie prawidłowej artykulacji;
– kształtowanie słuchu fonematycznego;
– wyzwalanie ekspresji plastycznej.

 

 1. ,,Co to za miejsce?” – zabawa słowna – rozpoznawanie na ilustracji pory roku i charakteryzowanie jej cech

Polecenie: Dziecko uważnie przygląda się ilustracji a następnie udziela ukierunkowanej odpowiedzi:
Jakie miejsce widzisz na ilustracji?
– Jaką porę roku przedstawia ?
– Po czym można  ją rozpoznać ?
– Jakie widzisz kolory  jesieni?

 1. ,,Zielony, żółty, rudy, brązowy” – zabawa językowa – zapoznanie z wierszem M. Strzałkowskiej, ćwiczenia gramatyczne (poprawne stosowanie czasowników związanych z treścią wiersza), uwrażliwienie na piękno przyrody, rozwijanie umiejętności poprawnego wypowiadania się , wzbogacanie emocji sytuacjami w wierszu i kolorami.

Polecenie: Rodzic czyta wiersz, dziecko uważnie słucha jego treść.

„Zielony, żółty, rudy, brązowy” Małgorzata Strzałkowska

Zielony, żółty, rudy, brązowy –
jesień uderza mi już do głowy!
Z radością witam jesienne chłody
i rynny pełne spienionej wody!

Z radością witam jesienne pluchy,
jesienne wichry i zawieruchy!
Nareszcie jesień! Nareszcie słota!
Strumienie deszczu i góry błota,
długie wieczory, kasztany, chmury,
żołędzie, liście, mgły i kaptury!

Wyciągam z szafy stos rękawiczek,
kalosze, beret, ciepły szaliczek
i skacząc sobie poprzez kałuże,
pędzę przywitać jesienne burze!
Zielony, żółty, rudy, brązowy –
jesień uderza mi już do głowy!

Po wysłuchaniu wiersza dzieci wypowiadają się na temat utworu, ukierunkowujemy  wypowiedzi pytaniami:
– O czym opowiada wiersz?
– Kto mógł witać jesień w wierszu?
– Jak bohater przygotowywał się do powitania jesieni?
– Jaki jest nastrój lub nastroje wiersza?
– Z jakim jesiennym elementem kojarzą się kolory wymieniane w wierszu?

 1. ,,Jesień – dlaczego liście spadają z drzew? film edukacyjny dla dzieci” – inspirowanie zainteresowań poznawczych dzieci, rozwijanie myślenia, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, poszerzanie wiedzy na temat zmian zachodzących w przyrodzie jesienią

https://www.youtube.com/watch?v=jBpVLrsm3xc

 1. „Malowała jesień” – zabawa muzyczno- ruchowa – utrwalanie słów piosenki, kształcenie poczucia rytmu

Przebieg zabawy ruchowo – muzycznej:

1 – zwrotka – dziecko – naśladuje jesień, która  chodzi z pędzelkiem ( można wykorzystać  kolorowa apaszkę mamy)  i maluje liście

2 – zwrotka – dziecko zamienia się w sroczkę, która zatrzymuje się  i machając skrzydełkami przygląda się ( obrót głową raz w jedną raz w drugą stronę)

3 – zwrotka – dziecko – wchodzi w rolę wietrzyka i rytmicznie podskakuje z nogi na nogę swobodnie wirując w rytm muzyki z liśćmi

4. podczas każdego refrenu dziecko- zatrzymuje się klaszcząc rytmicznie w dłonie.

„MALOWAŁA JESIEŃ”   https://www.youtube.com/watch?v=_y4aee0k8zc 

I. Malowała jesień w parku wszystkie liście,
Na czerwono, na brązowo, żółto i złociście

Ref: La, la, la, la, la, la, la, la, la, la,
Na czerwono, na brązowo, żółto i złociście.

II. Przyleciała sroczka i usiadła z boku,
Przyglądała się, jak jesień barwi wszystko wokół.

Ref.: La, la, la, la, la, la, la, la, la, la,
Przyglądała się, jak jesień barwi wszystko wokół.

III. Wietrzyk to zobaczył i pędzi po lesie,
Kolorowe liście zrywa i ze sobą niesie.

Ref.: La, la, la, la, la, la, la, la, la, la,
Kolorowe liście zrywa i ze sobą niesie.

 1. „Cienie” – ćwiczenie w karcie pracydoskonalenie percepcji wzrokowejPolecenie: Połącz listek z jego cieniem, każdą parę różnym kolorem.
  Do pobrania: Karta pracy_Cienie
 1. „Plum , puk, szu,” – ćwiczenie ortofoniczne i językowe – usprawnianie narządów mowy i utrwalanie prawidłowej artykulacji

Rodzic recytuje sekwencje wiersza, a zadaniem dziecka  jest uzupełniać recytację wymawianiem wyrazów dźwiękonaśladowczych ilustrujących efekty dźwiękowe wynikające z treści wiersza, przy czym wymawianie wyrazów dźwiękonaśladowczych odbywa się w sposób zróżnicowany intonacyjnie.

Zielony, żółty, rudy, brązowy – jesień uderza mi już do głowy!
(puk, puk, puk – puk, puk, puk – puk, puk, puk – rytmicznie w sekwencjach trójdźwiękowych)

Z radością witam jesienne chłody i rynny pełne spienionej wody!
(pluuum, pluuum, pluuum – przedłużenie głoski „u” falującym głosem)

Z radością witam jesienne pluchy, jesienne wichry i zawieruchy!
(szszszszsz, szszszszsz, szszszszsz – rozpoczynają głośno, ku końcowi ściszają szumienie)

Nareszcie jesień! Nareszcie słota! Strumienie deszczu i góry błota,
(kap, kap, kap – najpierw cicho, potem coraz głośniej)

długie wieczory, kasztany, chmury, żołędzie, liście, mgły i kaptury! (pac, pac, pac – rytmicznie)

Wyciągam z szafy stos rękawiczek, kalosze, beret, ciepły szaliczek
(szaaaaaal, szaaaaaal, szaaaaaal – przedłużają głoskę „a”)

i skacząc sobie poprzez kałuże, pędzę przywitać jesienne burze! (chlap, chlap, chlap – rytmicznie)

Zielony, żółty, rudy, brązowy – jesień uderza mi już do głowy!
(puk, puk, puk – puk, puk, puk – puk, puk, puk – rytmicznie w sekwencjach trójdźwiękowych)

Polecenie : Następnie dzieci wymieniają czynności wykonywane przez obiekty opisane w wierszu. Rodzic pomaga, zadając pytania:
Co robiła woda? – płynęła, padała, chlapała, pieniła się…
Co kasztany i żołędzie? – spadały…
Co robi jesień? – uderza, przychodzi itp.
( Zwracamy  uwagę na stosowanie poprawnych form czasowników)

7. ,,Kącik czytelniczy ” – ćwiczenie słuchu fonematycznego na przykładzie wyrazów: „klon”, „park”, wyrabianie umiejętności przeliczania głosek oraz określanie ich miejsca w wyrazie, odzwierciedlenia ich liczby poprzez układanie „cegiełek”  (białych kartoników o wymiarach 7×3), czytanie globalne wyrazów

 • Polecenie: Oglądamy ilustrację przedstawiającą drzewo-liść i owoc drzewa . Nadajemy nazwę – układamy schemat wyrazu podstawowego „klon” z „cegiełek”- czyli tyle ile wskazuje nam liczba słyszanych głosek w danym wyrazie. Dziecko wymienia: pierwszą głoskę , ostatnią i próbuje wysłuchać głoski środkowe  w wyrazie klon. Odczytuje całościowo wyraz pod obrazkiem.

Data: 25.09.2020 r.

Temat: „Rozbawi  i zaciekawi nas przyroda?”

Cele:
dostarczanie wiadomości na temat życia pająka , zapoznanie z jego budową, oraz sposobami przystosowania się do środowiska
–  ćwiczenia słuchu fonematycznego,
– aktywne słuchanie muzyki
– usprawnienie motoryki małej
– utrwalanie nazw dni tygodnia.

 1. „Tygodniowy kalendarz przeżyć przedszkolaków” – kontynuowanie prowadzenia obrazkowego kalendarza  przeżyć, ćwiczenia nazw dni tygodnia, określeń: „wczoraj”, „dzisiaj”, „jutro”, „dwa dni temu”, „za trzy dni” itp.

Polecenie:  Zadaniem dzieci będzie narysowanie kolejnej ciekawej czynności , zdarzenia, zabawy wykonanej w danym dniu i przyklejenie jej w odpowiednim miejscu NASZEGO TYGODNIOWEGO KALENDARZA. Pamiętajcie! To już piąty dzień tygodnia. Jakie dni będą kolejne?

 1. „Pająk ”– rozmowa na podstawie planszy dydaktycznej; zapoznanie z charakterystycznymi elementami budowy pająka, zachęcanie do zadawania pytań przez dzieci.
 2. Pajęczyna”- słuchanie opowiadania „Pajęcze samoloty” H. Zdzitowieckiej – wprowadzenie i przybliżenie ważnych informacji przyrodniczych dotyczących życia pająka na podstawie opowiadania
  Opowiadanie  „Pajęcze samoloty”
  Mały pajączek siedząc na grudce ziemi prządł wytrwale długą nitkę. Biała nić trzepotała się na wietrze jesiennym, ale nawet wiatr nie mógł jej rozerwać, taka była mocna.
  – Co ty robisz? Nowe sieci na nas? – spytała duża szafirowa mucha plujka. Siadając niedaleko pajączka.
  – Nie, to nie sieć, to samolot.
  – Samolot? A po cóż ci samolot? Może wybierasz się do ciepłych krajów jak ptaki?
  – Nie, nie tak daleko – odpowiedział spokojnie pajączek zwijając jeden koniec nitki w mały kłębuszek, podczas gdy drugi powiewał już w górze.
  – Lecę szukać lepszego mieszkania na zimę. Ledwie skończył to mówić, gdy wiatr oderwał od grudki ziemi biały kłębuszek i uniósł go w górę wraz z pajączkiem.
  – Do widzenia! – zawołał pajączek z daleka i znikł z oczu muchom, trzmielom, i osom zgromadzonym na łące.
  – Patrzcie! – zabrzęczała mucha.
  Nad łąką przesuwały się jedna za drugą białe pajęcze nici z uczepionymi do nich pajączkami.
  – Pajęcze samoloty…- burknął gruby trzmiel.
  – No, no, kto by to pomyślał, że pająki umieją fruwać, choć nie mają skrzydełek.
  – Patrzcie! Babie lato! – wołały idące drogą dzieci i chwytały czepiające się ubrań i włosów białe nici.Pytania do opowiadania
  Jakie zajecie miał pająk?
  – Dlaczego pająk stwierdził, że robi samolot?
  – Kto obawiał się pajęczej sieci?
  – Dlaczego dzieci stwierdziły, że to – „babie lato”?

  1. ,,Babie lato – co to jest?” – oglądanie filmu edukacyjnego – dostarczenie wiedzy o przyrodzie, uzupełnienie wiadomości zdobytych w czasie własnych obserwacji.

  https://www.youtube.com/watch?v=LYrTMZP2Q20

  •  ,,Babie lato – na czym polega zjawisko babiego lata?” – ciekawostki przyrodnicze

  W ostatnich dniach pięknej wrześniowej pogody, powietrze zapełnia się srebrnymi nićmi przędnymi pająków. Zjawisko to nosi nazwę „babiego lata. W sprzyjających warunkach, tzn. przy odpowiedniej temperaturzewilgotności powietrza oraz sile wiatrupająki rozpoczynają budowę nici, służących do przelotu. Zwykle zwierzęta wybierają wierzchołki wysokich roślin – trawkrzewów lub drzew, czyli miejsca, gdzie siła wiatru jest stosunkowo duża. Kiedy staje się ona odpowiednio długa, że tak aby unieść pająka, proces tworzenia nici ustaje. Podczas lotu za pomocą pajęczyny zwierzęta są w stanie unieść się na wysokość ponad 2 km i pokonać odległości nawet do 5000 km! Takie podniebne podróże, bez możliwości pobierania pokarmu, mogą trwać 25 i więcej dni. Po odbytym locie pająki zwijają pajęczynę, zmniejszając w ten sposób powierzchnię „lotni” i opadają na podłoże. W ten sposób pająki mogą stosunkowo łatwo odnaleźć miejsce na zimowe schronienie, np. szczeliny w płatach kory drzew i inne stosowne lokalizacje. Do końca nie wiadomo, jakie są powody opisywanego zachowania. Niektórzy sugerowali, że odbywane wiosną i jesienią stosunkowo niezbyt odległe przeloty zmierzają do zdobywania pokarmu lub zimowych schronień, a pokonywanie tras dłuższych sprzyja rozprzestrzenianiu się gatunków. Często spotykamy w kraju osobniki należące do gatunków właściwych bardzo odległym krainom. Dotarły one do nas prawdopodobnie drogą powietrzną.

  1. „Pająk”zabawa paluszkowa
   https://www.youtube.com/watch?v=V4BVTKB199U

  Polecenie: Dzieci naśladują  wskazane ruchy  do dźwięków muzyki klasycznej.

  6. ,,Kącik czytelniczy” – ćwiczenia słuchu fonematycznego, podział na sylaby, wyróżnianie głosek w nagłosie, wygłosie, budowanie schematów wyrazów, czytanie globalne wyrazów o prostej budowie fonetycznej

  • ,,Potrafię podzielić wyrazy na sylaby” – zabawa dydaktyczna

  Polecenie: Rozetnij obrazki i pod każdym z nich ułóż odpowiednią ilość „cegiełek” (kartoniki 7 x 3), odpowiadającą  ilości sylab w wyrazach: ,,pająk, mucha, pajęczyna, biedronka”.


  Do pobrania: Karta pracy_Dzielenie na sylaby

  · Ciekawostki przyrodnicze: Czy wszystkie pająki mają tyle samo oczu i ile ich mają? Czy wszystkie ich oczy są takie same? Jak widzi pająk?

  Większość gatunków pająków ma 4 pary oczu, czyli ma ich osiem. U innych gatunków oczu może być mniej (3 lub 2 pary). Oczy są proste i paciorkowate. Zazwyczaj jedna para jest duża, a pozostałe mniejsze, rozmieszczone w różnych miejscach na głowie. Przede wszystkim należy wyjaśnić, że pająki widzą inaczej niż ludzie. Mimo kilku par oczu pająki widzą zwykle słabo. Należy zaznaczyć, że pająki wykształciły pewne specjalizacje. U niektórych pająków oczy są czułe na ruch . Bywa, że jedne oczy widzą bardzo wyraźnie zdobycz z zaledwie kilku centymetrów, a inne rejestrują ruch z odległość kilkudziesięciu centymetrów. Cześć gatunków widzi obraz barwny.
   Oko pająka pod mikroskopem.

   

   

   

  • Oko”- ćwiczenia słuchu fonematycznego; przeliczanie głosek oraz określanie ich miejsca w wyrazach – odzwierciedlenie ich liczby poprzez układanie „cegiełek” (białych kartoników o wymiarach 7×3), czytanie globalne wyrazów. Podział wyrazu „oko” na głoski, czytanie globalne wyrazu.

  Polecenie: Układamy schemat wyrazu  oko” z „cegiełek”- czyli tyle ile wskazuje nam liczba słyszanych głosek w danym wyrazie. Dziecko wymienia: pierwszą głoskę , ostatnią i środkową w wyrazie oko. Następnie spośród podanych wyrazów wyszukuje wyraz „oko” i czyta go całościowo.

  1. „Pajączki” – zabawa paluszkowa – rozwijanie pamięci, usprawnienie motoryki małej

  https://www.youtube.com/watch?v=uJbzosrJXsk

  1. „Jak zrobić pająka z rolki? – zabawa plastyczna – rozwijanie koncentracji uwagi i wyobraźni odtwórczej

  https://www.youtube.com/watch?v=dVBKLddFvFc
  Polecenie: Przygotuj potrzebne materiały: rolka po papierze toaletowym, dowolny kolor papieru ( najlepiej czarny), klej, nożyczki, kolorowy pisak.,,

  1. ,,Clap Clap Song – Muzogram” – aktywne słuchanie muzyki – kształcenie koordynacji słuchowo- wzrokowo- ruchowejPolecenie: Wodzimy palcem po diagramie w rytm muzyki.

  https://www.youtube.com/watch?v=q-3dIEeyDuk

  10. „Pajęcza sieć ”- ćwiczenie grafomotoryczne – usprawnianie umiejętności prawidłowego posługiwania się narzędziami piszącymi – ołówkiem


  Do pobrania: Karta pracy_Pajęcza sieć

  Opracowała: Teresa Mynarczyk


Data: 24.09.2020 r.

Temat dnia: „Wesołe zabawy – orientuję się w przestrzeni”

Cele:
doskonalenie umiejętności określania położenia przedmiotów w przestrzeni oraz kierunków – nauka piosenki
– realizacja rytmu na „instrumentach perkusyjnych”
stosowanie poprawnych wyrażeń przyimkowych
– rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej, refleksu, szybkości
– rozwijanie percepcji wzrokowej,  koordynacji wzrokowo-ruchowej i koncentracją uwagi

 1. „Tygodniowy kalendarz przeżyć przedszkolaków” – kontynuowanie prowadzenia obrazkowego kalendarza  przeżyć, ćwiczenia nazw dni tygodnia, określeń: „wczoraj”, „dzisiaj”, „jutro”, „dwa dni temu”, „za trzy dni” itp.

Polecenie:  Zadaniem dzieci będzie narysowanie kolejnej ciekawej czynności , zdarzenia, zabawy wykonanej w danym dniu i przyklejenie jej w odpowiednim miejscu NASZEGO TYGODNIOWEGO KALENDARZA. Pamietajcie! To już czwarty dzień tygodnia.

 1. ,,Malowała jesień”- zabawa rytmiczno – ruchowa na tle piosenki ; nauka piosenki, rozbudzanie zainteresowań muzycznych na drodze obcowania z dźwiękiem i rytmem, kształcenie umiejętności samodzielnego wykonania niekonwencjonalnych instrumentów perkusyjnych.

„MALOWAŁA JESIEŃ”- piosenka   https://www.youtube.com/watch?v=_y4aee0k8zc

 • Improwizacja ruchowa piosenki

Polecenie: ilustrowanie ruchem treści piosenki z jednoczesną próbą jej śpiewania jej.                (powtórzenie zabawy)

Przebieg zabawy ruchowo – muzycznej:
Dzieci słuchając  piosenkę, bawią się w następujący sposób:
1 – zwrotka – dziecko – naśladuje jesień, która  chodzi z pędzelkiem ( można wykorzystać  kolorowa apaszkę mamy)  i maluje liście;
2 – zwrotka; dziecko zamienia się w sroczkę, która zatrzymuje się  i machając skrzydełkami przygląda się ( obrót głową raz w jedną raz w drugą stronę);
3 – zwrotka ; dziecko – wchodzi w rolę wietrzyka i rytmicznie podskakuje z nogi na nogę swobodnie wirując w rytm muzyki z liśćmi
4 – podczas każdego refrenu dziecko- zatrzymuje się klaszcząc rytmicznie w dłonie.

 • Tworzenie akompaniamentu  na „ instrumentach  perkusyjnych”  do piosenki

Polecenie: Kolejne zadanie to wykonanie własnych „ instrumentów” ze zgromadzonych materiałów w domu. Dziecko samodzielnie dobiera instrument do wykonania akompaniamentu. Może zastosować jeden wybrany instrumenty do akompaniamentu zwrotek a drugi do  akompaniamentu refrenu .
– bęben  (duże butelki po napojach)
– talerze (papierowe talerzyki)
– grzechotka (kubki plastikowe, groch) –pod kontrolą osoby dorosłej.

 • Śpiew z akompaniamentem perkusyjnym

Polecenie: Dziecko śpiewa piosenkę z akompaniamentem – rytmicznie granym na przygotowanych instrumentach perkusyjnych.

 1. „Gdzie jest piłka”- zabawa językowa; poprawne stosowanie przyimkówPolecenie:Przy wykorzystaniu planszy dydaktycznej określamy położenie piłki stosując odpowiednie przyimki.

Do pobrania: Ilustracje_Gdzie jest piłka

 1. „Stań we właściwym miejscu”- zabawa ruchowa ; określania miejsca w przestrzeni: ,,na, pod, za, w, między, obok, przy, przed”

Polecenie: Rodzic wydaje polecenia dziecku:
– Stań obok stolika.
– Stań przy oknie.
– Stań za krzesełkiem.
– Stań przed drzwiami.
– Stań na brzegu dywanu.
– Stań w rogu pokoju.
– Kucnij pod stolikiem.
– Stań  między stołem a  oknem.

 1. „Kartka”- zabawa matematyczna – określanie miejsca na kartce papieru

Polecenie: Dzieci siedzą przy stoliku .Dzieci otrzymują małe kolorowe klocki  i kartkę A4, którą dzielimy na 4 równe części. Składamy  kartkę na pół pionowo i poziomo. Po rozłożeniu kartki powstaną 4 równe części zaznaczone liniami zgięcia. Zadaniem dziecka będzie układanie klocków w odpowiednich miejscach na kartce, którą układamy przed dzieckiem poziomo:
– pierwszy klocek ułóż w prawym górnym rogu  kartki;
– drugi klocek ułóż w  lewym dolnym  rogu  kartki;
– trzeci nad  kartką;
– czwarty na środku kartki,
– piąty pod kartką;
– szósty w prawym dolnym rogu kartki;
– siódmy w lewym górnym rogu kartki.

 1. „Dwa razy gramy”- zabawy matematyczne online – doskonalenie orientacji przestrzennej
 • „ Gdzie jest piłka”- zabawa dydaktyczna online – kształcenie rozumienia relacji przestrzennych, dopasowanie odpowiednich przyimków  do obrazków

https://wordwall.net/pl/resource/1098815/logopedia/relacje-przestrzenne-gdzie-jest-pi%C5%82ka-dopasuj

 • „Kot względem płotu” – zabawa dydaktyczna online – rozwijanie orientacji przestrzennej

https://wordwall.net/pl/resource/2385156/orientacja-przestrzenna-kot-wzgl%C4%99dem-p%C5%82otu 

 1. ,,Boogie – woogie” – zabawa ilustracyjna do piosenki – kształcenie koordynacji słuchowo-ruchowejhttps://www.youtube.com/watch?v=5OtqedVBlMg

,,Boogie – woogie” (muz. i sł. tradycyjne)

I. Do przodu prawą rękę daj,                                 Wyciągniecie prawej ręki do przodu.
do tylu prawą rękę daj                                        Wyciągnięcie prawej ręki do tyłu.
do przodu prawą rękę daj i pomachaj nią      Rytmiczne potrząsanie prawą ręką.

bo przy woogi – boogi – boogi                           Położenie dłoni na biodrach.
trzeba pokręcić   się,                                             Obrót dookoła własnej osi.
no i klaskać trzeba – raz, dwa, trzy!                   Rytmiczne klaskanie.

Ref. Woogie – boogie, ahoj!         Pięć kroków do przodu,  wyskok z uniesieniem rąk (ahoj).
Woogie – boogie, ahoj!                Pięć kroków do tyłu, wyskok z uniesieniem rąk (ahoj).
Woogie – boogie, ahoj!                Pięć kroków do przodu, wyskok z uniesieniem rąk (ahoj).
I od nowa zaczynamy taniec ten.                                     Pięć kroków do tyłu.

II. Do przodu lewą rękę daj……                                     Dalej tak, jak mówią słowa piosenki

8. „Wesoły obrazek” – zabawa dydaktyczna  „pod dyktando” – kształcenie umiejętności naklejania elementów uzupełniających rysunek z uwzględnieniem pojęć opisujących odpowiednią lokalizację

       

Do pobrania: Karta pracy_Wesoły obrazek

 

 1. „Ćwiczymy w domu”- ćwiczenia gimnastyczne – rozwijanie ogólnej sprawności ruchowejPolecenie: Klikając w poniższy link będziecie mogli sami zakręcić kołem. Zobaczcie co wylosujecie, kręcić kołem możecie do momentu, aż zabraknie propozycji ćwiczeń lub do momentu, aż się zmęczycie. ZAPRASZAM WAS DO ZABAWY
  https://wordwall.net/embed/238bf1dd2c954c73a5337fb7f8189fa1?themeId=52&templateId=8
 2. „Zakodowane kwadraciki”- praca z kartą pracy – rozwijanie myślenia i wyobraźni przestrzennej

Polecenie:  Pokoloruj kwadraciki na pustych planszach  z okienkami wg wzorów.

Do pobrania: Karta pracy_Zakodowane kwadraciki

Powodzenia!!!     

Opracowała: Teresa Mynarczyk


Data: 23.09.2020 r.

Temat dnia: „Kilka zabaw na nudę”

Cele ogólne:
– poprawne budowanie zdań  pod względem gramatycznym , słownikowym , artykulacyjnym       na określony temat,
– rozumienie konieczności opanowywania nieadekwatnych emocji do sytuacji,
– tworzenie przyjaznej atmosfery podczas wspólnej zabawy z rodzicami,
– doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 10
– umiejętne  prezentowanie  zabawy ruchowej ze śpiewem
– doskonalenie słuchu fonematycznego
– wzbogacanie doświadczeń plastycznych

 1. „Nuda” – rozmowa kierowana – swobodne i śmiałe wypowiadanie się na zadany temat – zwracanie uwagi na poprawność wypowiedzi pod względem gramatycznym, słownikowym , artykulacyjnym.

Polecenie: Prosimy  dzieci o wyjaśnienie znaczenia słowa nuda. Dzieci wypowiadają się na zadany temat, określają również, czy ich zdaniem nuda jest dobra, czy zła.

2. „Nudzimisie” – rozpoznawanie i nazywanie swoich potrzeb związanych z odpoczynkiem, zabawą, nazywanie sytuacji, wskazywanie czynników wywołujących różne stany emocjonalne na podstawie opowiadania Rafała Klimczaka pt.: „Nudzimisie”

Wszystko zaczęło się pewnego jesiennego popołudnia. Szymek siedział na środku pokoju, otoczony zabawkami, i krzyczał, ile sił w gardle:
– Nudzi mi się! Nudzi mi się!
Niestety, nikt na ten oczywisty i wyrażany dość głośno fakt, nie zareagował. Wobec takiego braku zainteresowania chłopiec siedział wśród zabawek i krzyczał bez przerwy. Wreszcie tata stracił cierpliwość. Westchnął ciężko i poszedł do pokoju. Spojrzał na podłogę zasłaną zabawkami i zapytał:
– GDZIE?
– Co gdzie? – zapytał w odpowiedzi Szymek.
– Gdzie są te NUDZIMISIE?
– Nudzimisie?! – nie zrozumiał Szymek.
– No tak, przecież wołasz je od pięciu minut bez przerwy – stwierdził tata.
Chyba nie żartował, bo rozejrzał się po pokoju, zajrzał nawet we wszystkie najciemniejsze kąciki i powiedział tonem odkrywcy:
– Nie ma!
– Czego nie ma? – ponownie nie zrozumiał chłopiec.
– Raczej kogo! Nudzimisiów oczywiście.
– Taatoo…! – wykrzyknął zdenerwowany Szymek.
– Zaraz, zaraz! – zawołał z kolei tata i podszedł do synka. – To ty nie wiesz nic o nudzimisiach?
– Nieee… – odparł chłopczyk i otworzył buzię ze zdziwienia. W swoim długim pięcioletnim życiu słyszał o najróżniejszych bajkowych stworzeniach, ale o nudzimisiach NIGDY. Tata usiadł na podłodze i zaczął mówić tajemniczym głosem, niemal szepcząc:
– Bo wiesz… daleko stąd, ale nie wiadomo gdzie…, zresztą może jest to nawet najzupełniej blisko, ale nikt tam nie był, więc nie wiem na pewno, jest bajkowo piękna i tajemnicza kraina. W tej krainie mieszkają nudzimisie, które zawołane przez nudzące się dzieci przychodzą tu, żeby się z nimi pobawić.
– Nie wierzę! – zawołał Szymek, wydymając usta.
– Nie, to nie – tata udał obrażonego i wstał z podłogi.
– Ale kiedy się je tak woła i woła, to one naprawdę mogą przyjść.

Po wysłuchaniu opowiadania zadajemy  dzieciom pytania:
Jak miał na imię bohater opowiadania?
– Jak się czuł?
– Jak się zachowywał?
– Kim są nudzimisie?
– Jakie są sposoby na pokonanie nudy?

3. „Nudzimisie w niebie” – wyliczanka , zab. matematyczna ; doskonalenie sprawnego przeliczania w zakresie dziesięciu.

 • Nudzimisie są takimi stworzeniami, które nawet podczas największej nudy wymyślą zabawę. Jedną z takich zabaw jest zabawa w klocki.
  Polecenie: Siadamy  z dziećmi w kole, na środku dywanu wysypujemy   Zaczynamy od powtarzania wyliczanki – (na każdy wers: klaśnięcie, klepnięcie się po udach, znów klaśnięcie, wyprostowanie uniesionych rąk), mówimy:

Nudzimisie w niebie piszą list do siebie.
Piszą, piszą i rachują: – Ile klocków potrzebują?

Dziecko podaje wybraną przez siebie liczbę  z zakresu 1–10. Zadaniem dziecka jest wzięcie ze środka dywanu odpowiedniej liczby klocków. Gdy to zrobi, przelicza klocki, sprawdzając, czy jest ich odpowiednia liczba. Zabawę powtarzamy. Przy kolejnej podanej liczbie. Pytamy  dziecko, czy należy dobrać klocki do tych już leżących przed nim, czy odrzucić, i jeśli tak, to ile. Po odrzuceniu lub dobraniu klocków znów następuje wspólne przeliczenie. Zabawę powtarzamy tak długo, jak długo dzieci są w nią zaangażowane.

4. „Nudzimisie” – zabawa ruchowo- słowna – nauka na pamięć rymowanki

Polecenie: Dzieci wspólnie z rodzicem powtarzają rymowankę i pokazują.

Bierzemy Nudzimisie  w paluchy.  (dzieci łapią powietrze przed sobą 3 razy)
Robimy z Nudzimisi placuchy.           (uderzają otwartymi dłońmi o siebie 3 razy)
Kładziemy Nudzimisie na blachy.      (klepią się rękami po brzuchu 3 razy)
I mamy radochy po pachy.                   (ugiętymi rękami gilgoczą się pod pachami)

5. „Nudzimisie w kąciku czytelniczym” – ćwiczenia słuchu fonematycznego – rozwijanie umiejętności podziału wyrazów na sylaby, wyróżniania głosek na początku i na końcu wyrazu

Polecenie: Nazwij kolejne obrazki i pod każdym z nich zaznacz krzyżykiem odpowiednią ilość sylab.


Do pobrania: Karta pracy_Nudzimisie w kąciku czytelniczym

Polecenia:  Rozcinamy wspólnie z dzieckiem poniższe karty i rozkładamy je w różnej kolejności przed dzieckiem.  Dziecko nazywa przedmioty na obrazkach. Zadaniem dziecka  jest wyszukanie  obrazków zgodnie z poleceniem;
(rodzic zasłania delikatnie napis na obrazku).
Wyszukaj obrazki, których  nazwa zaczyna  się głoskę „a”.
Wyszukaj obrazek, którego nazwa kończy się głoską  „n”.
Wyszukaj obrazek, którego nazwa kończy się głoską  „z”.
Wyszukaj obrazek, którego nazwa kończy się głoską  „ł”.
Wyszukaj obrazek, którego nazwa kończy się głoską „t”.
Wyszukaj obrazek, którego nazwa kończy się głoską „m”.
Wyszukaj obrazek, którego nazwa kończy się głoską „s”.
Wyszukaj obrazek , którego nazwa kończy się głoską „o”.
Wyszukaj obrazek , którego nazwa kończy się głoską „r”.

Do pobrania: Karta pracy_Wyszukaj obrazek

6. ,,Malowała jesień”- zabawa ruchowa na tle piosenki – zapoznanie z piosenką, umiejętne prezentowanie zabawy ruchowej  ze śpiewem

Polecenie: Uważnie słuchamy piosenki. Po wysłuchaniu prosimy  dziecko o odpowiedzi:
– Gdzie można spotkać jesień
– Czym była zajęta jesień?
– Kto jej towarzyszył?
Następnie zapraszamy  dzieci, aby powtarzały tekst piosenki wers po wersie .
Kolejne zadanie to ilustrowanie ruchem treści piosenki z jednoczesną próbą śpiewania jej.

Przebieg zabawy ruchowo – muzycznej:
Dzieci słuchając  piosenkę, bawią się w następujący sposób:
1 – zwrotka – dziecko – naśladuje jesień, która  chodzi z pędzelkiem (można wykorzystać  kolorowa apaszkę mamy)  i maluje liście;
2 – zwrotka – dziecko zamienia się w sroczkę, która zatrzymuje się  i machając skrzydełkami przygląda się ( obrót głową raz w jedną raz w drugą stronę);
3 – zwrotka – dziecko – wchodzi w rolę wietrzyka i rytmicznie podskakuje z nogi na nogę swobodnie wirując w rytm muzyki z liśćmi
4. podczas każdego refrenu dziecko- zatrzymuje się klaszcząc rytmicznie w dłonie

piosenka ,,Malowała jesień”  https://www.youtube.com/watch?v=_y4aee0k8zc   

Malowała jesień w parku wszystkie liście,
Na czerwono, na brązowo, żółto i złociście

Ref: La, la, la, la, la, la, la, la, la, la,
Na czerwono, na brązowo, żółto i złociście.

Przyleciała sroczka i usiadła z boku,
Przyglądała się, jak jesień barwi wszystko wokół.

La, la, la, la, la, la, la, la, la, la,
Przyglądała się, jak jesień barwi wszystko wokół.

Wietrzyk to zobaczył i pędzi po lesie,
Kolorowe liście zrywa i ze sobą niesie.

La, la, la, la, la, la, la, la, la, la,
Kolorowe liście zrywa i ze sobą niesie.

7. „Nudzimisie z ciastoliny”- zabawa plastycznadoskonalenie sprawności manualnej, wzbogacanie doświadczeń plastycznych,  odczuwanie satysfakcji ze wspólnego działania z rodzicem, wspólne porządkowanie miejsca pracy

Przepis na ciastolinę:  https://www.youtube.com/watch?v=HBVeJrgHw_k

Polecenie: Po wyrobieniu ciastoliny stwórz własne Nudzimisie. Pomysł należy do CIEBIE!!! Pamiętaj, że zawsze,  po każdej zabawie należy posprzątać.

Opracowała: Teresa Mynarczyk


Data: 22.09.2020 r.

Temat dnia: „Geometryczne rytmy”

Cele:
– systematyczne prowadzenie  kalendarza przeżyć przedszkolnych
– rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych
– skupienie i koncentracji  uwagi na rytmach, wychwytywanie powtarzających się sekwencji i kontynuowanie ich
– wdrażanie do umiejętności planowania działań
– rozwijanie sprawności ruchowej
– doskonalenie sprawności manualnej

1. „Tygodniowy kalendarz przeżyć przedszkolaków” – zabawa matematyczna – kontynuowanie  prowadzenia obrazkowego kalendarza  przeżyć, ćwiczenia nazw dni tygodnia, określeń: „wczoraj”, „dzisiaj”, „jutro”, „dwa dni temu”, „za trzy dni” itp.

Polecenie:  Zadaniem dzieci będzie narysowanie kolejnej ciekawej czynności , zdarzenia, zabawy wykonanej w danym dniu i przyklejenie jej w odpowiednim miejscu NASZEGO TYGODNIOWEGO KALENDARZA. Pamiętajcie!!!

 2. ,,Piosenka o figurach”– słuchanie piosenki, zabawa matematyczna – przypomnienie nazw figur geometrycznych

 https://www.youtube.com/watch?v=Lv-1s65cgJM

Polecenie: Po wysłuchaniu piosenki prowadzimy rozmowę  nt. figur geometrycznych: przypomnienie nazw, wskazywanie różnic i podobieństw – wykorzystanie planszy.

Do pobrania: Ilustracja – Figury

3. ,,Ukryte figury”- zabawa dydaktyczna – rozpoznawanie figur geometrycznych

Polecenie: Wyszukiwanie w domu przedmiotów mających kształt koła, kwadratu, trójkąta – dziecko wskazuje z daleka lub podchodzi i dotyka. Swobodna rozmowa na temat innych, znanych przedmiotów, które mają kształt przypominający figurę geometryczną

4. „Co to jest rytm?”- zabawa językowa – doskonalenie umiejętności językowych

Polecenie: Próba odpowiedzi na pytanie „Co to jest rytm?”
– coś co się powtarza kilka razy, np. refren w piosence, albo wzór na dywanie, szaliku, talerzu;
– na okrągło powtarzają się : pory roku, dni tygodnia, noc i dzień, posiłki – dzieci po kolei wymieniają np. noc-dzień, noc-dzień itd.
– na okrągło mogą powtarzać się kolory w koralach – (patrz zdjęcie)


5. „Moje figury”- zabawa plastyczna –
doskonalenie techniki wycinania nożyczkami

Polecenie: Należy przygotować  wspólnie z dzieckiem z białej kartki po 10 trójkątów, 10 prostokątów, 10 kół, 10 kwadratów, (poniżej wzory do wycięcia) .Po wycięciu dokładnie przeliczamy kolejne figur.

Do pobrania: Karta pracy_Figury geometryczne

6. ,,Taniec Zygzak” – zabawa muzyczno-ruchowa – doskonalenie percepcji słuchowej, angażowanie się do różnej aktywności ruchowej

https://www.youtube.com/watch?v=xm93WFJ7bNs-

7. „Układamy szlaczki”– zabawa matematyczna – skupianie uwagi na rytmach, dostrzeganie powtarzających się sekwencji i ich kontynuowanie

Polecenie:

 • Układamy rytm: trójkąt, koło, trójkąt, koło… Sekwencję powtarzamy trzy razy. Następnie pytamy  dzieci, co będzie dalej. Dzieci wymieniają kolejne figury geometryczne i samodzielnie układają rytm na dywanie.
  Sprawdzamy poprawność wykonania zadania.
 • Następnie rozpoczynamy inny rytm, np. koło, kwadrat, trójkąt, koło, kwadrat, trójkąt… Sekwencja ponownie jest ułożona trzykrotnie. Dzieci wskazują, co będzie dalej i układają rytm bez pomocy.
 • Następnie za pomocą dowolnie wybranych kartoników układamy bardziej złożony rytm: np. koło, koło, prostokąt ,  kwadrat, koło, koło……Sprawdzamy  poprawność szlaczków.
 • Można układać dowolne rytmy wg własnego pomysłu. Układanie własnych rytmów przez dzieci daje możliwość różnorodnej kombinacji .  Należy sprawdzać czy poprawnie jest kontynuowany.
  8. „Słuchamy figur”-
  zabawa matematyczna – kształcenie umiejętności interpretacji ułożonych rytmów z figur geometrycznych za pomocą klaskania, tupania, stukaniaKolejne zadanie polega na przekładaniu rytmu ilustrowanego układem przestrzennym na słuchowy . Każda kolejna figura geometryczna wskazuje na odtworzenie następującego dźwięku- ruch przyporządkowany jest każdej figurze.Poniżej przedstawiony jest przykładowy układ do odtworzenia słuchowego. Na wzór tego przykładu utwórzcie nowy układ i zilustrujcie go słuchowo klaszcząc, tupiąc i stukając. Sprawdzamy poprawność interpretacji ułożonych rytmów z figur geometrycznych  za pomocą – klaskania, tupania, wystukiwania.

 • Dokończ kolorowanie rytmu, a następnie przełóż go na rytm słuchowy wg powyższego kodu, pamiętając jaki dźwięk oznacza każda z figur.
  Do pobrania: Karta pracy_Kolorowanie rytmicznego układu,,Dokończ rysowanie korali” – praca z kartą pracy

Do pobrania: Karta pracy_Dokończ rysowanie korali

8. „Ćwiczymy z piłką” – ćwiczenia gimnastyczne – ćwiczenie zręczności, rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej , uzyskanie umiejętności płynnego ruchu „zamach- rzut”

– „Bawię się piłką” – swobodna zabawa piłką: podrzucanie, łapanie, odbijanie, kozłowanie. Moment wypoczynku – stanie w małym rozkroku, wznoszenie piłki w górę – wdech, skłon do podłogi – wydech.

– „Złap piłkę” – zabawa z elementem biegu
Bieg z piłką trzymaną oburącz przed sobą. Na hasło: Stop! dzieci zatrzymują się, podrzucają piłki, łapią i biegną w drugą stronę.

– „Toczenie piłki” – ćwiczenie tułowia
Dziecko stoi w rozkroku. Skłon w przód i toczenie piłki z ręki do ręki szerokim ruchem. Wyprost – wznos piłki w górę. Po przerwie, toczenie piłki wokół jednej, potem drugiej stopy – rysowanie ósemki. Wyprost – wznoszenie piłki w górę.

– „Kangurki” – ćwiczenie nóg
Piłka ułożona między kolanami, stopy razem, ramiona na wysokości klatki piersiowej. Skoki obunóż w przód ze zmianą kierunku ruchu.

– „Złap piłkę” – ćwiczenie tułowia
Dziecko stoi w rozkroku, piłka w dłoniach – przenieś piłkę: na głowę, za głowę, puść i szybko złap. Piłka za głową – łokcie szeroko rozwarte, łopatki ściągnięte. Puść i złap – szybki obrót i złapanie piłki odbitej od podłogi.

– „Toczenie piłki” – ćwiczenie stóp
Dziecko w siadzie skulnym podpartym, stopy na piłce. Chwyt piłki stopami, kolana szeroko rozwarte. Podrzucanie piłki do góry i chwytanie. Na zmianę – toczenie piłki stopami w przód, w tył i ruchem okrężnym.

– „Mostek” – ćwiczenie mięśni brzucha
Dziecko w siadzie prostym, piłka na podłodze przy kolanach. Unoszenie prostych nóg do siadu równoważnego, przetaczanie piłki po podłodze pod uniesionym nogami. Na zmianę – siad skulny, piłka między kolanami, kołysanie kolanami bez odrywania stóp od podłogi.

– „Idź za piłką” – ćwiczenia wzmacniające mięśnie obręczy barkowej
Chód na czworakach i popychanie piłki głową. Czworakowanie na ugiętych i na wyprostowanych nogach.

– „Toczenie piłki przed sobą” – ćwiczenie mięśni grzbietu
Przejście do leżenia przodem. Toczenie piłki przed sobą z ręki do ręki. Na zmianę – wybijanie piłką o podłogę podanego rytmu (np. liczenie do 10).

9. „Mandala – magiczne koło”- zabawa plastyczna – kolorowanie obrazka konturowego – doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej; wdrażanie do podejmowania samodzielnej decyzji dotyczącej sposobu wykonania swojej pracy uwzględniając zastosowanie koloru i kształt

Polecenie: Pokoloruj wg własnego pomysłu zwracając uwagę na wyszukanie i wykorzystanie powtarzającego się rytmu.

Do pobrania: Karta pracy_Mandala

Opracowała: Teresa Mynarczyk


Data: 21.09.2020 r.

Temat: „Lubimy się bawić  razem”

Cele ogólne:
– rozumienie potrzeby troszczenia się o uczucia innych, przepraszanie, dziękowanie
– podejmowanie próby rozwiązywania sytuacji konfliktowych na drodze negocjacji
i kompromisu
– poznanie znaczenia przysłowia „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”
– rozpoznawanie całościowe wyrazów
– doskonalenie percepcji wzrokowej
– nazywanie dni tygodnia, stosowanie  określeń: „wczoraj”, „dzisiaj”, „jutro”, „dwa dni temu”, „za trzy dni” itp.
– rozwijanie sprawności grafomotorycznej

 1. „Przyjaźń” – poznanie wartości przyjaźni, prób rozwiązywania sytuacji konfliktowych na drodze negocjacji, kompromisu na podstawie opowiadania Marii Łastowieckiej pt.: „O Ali, Wojtku, kocie i rysowaniu na płocie”.

Polecenie: Dziecko uważnie słuch czytany tekst a następnie udziela trafnych odpowiedzi na zadane pytania.

„O Ali, Wojtku, kocie i rysowaniu na płocie”

Był sobie płot. Po jednej stronie płotu stał dom, w którym mieszkała Ala. A po drugiej stronie płotu stał drugi dom, w którym mieszkał Wojtek. Ala z Wojtkiem zawsze grzecznie się razem bawili. Aż tu nagle wczoraj, ni z tego, ni z owego, okropnie się pokłócili.
– Zabieram swoje lalki i gałganki i idę na swoje  podwórko – powiedziała Ala.
– A idź, idź! – krzyknął Wojtek. – Wcale nie potrzebuję bawić się z tobą, poza tym masz na nosie trzy piegi!
– Tak? A ty jesteś rozczochrany!
– Tak? A ty jesteś obrażalska!
– Tak? A ty jesteś złośnik!
– Tak? To ja ciebie narysuję, żebyś wiedziała, jak wyglądasz.
Wojtek złapał kredę i narysował na płocie dziewczynkę. Miała nogi chude jak patyki, a na buzimałe piegi. Całą kredę zużył na wymalowanie tych piegów. Ledwie został mały okruszek na podpis:
„To jest Ala”. Rysunek był bardzo koślawy, a podpis – jeszcze bardziej.
– Taki jesteś?! – zawołała Ala. – To teraz ja ciebie narysuję!
Złapała drugi kawałek kredy i narysowała na płocie chłopca. Włosy mu sterczały na wszystkie strony, jedna skarpetka była podciągnięta, a druga opuszczona. W ogóle – rysunek był bardzo brzydki i wcale do Wojtka niepodobny. Ale Ala podpisała: „To jest Wojtek”. Rzuciła kredę pod płot i poszła do domu. Wojtek też poszedł do domu. Nadeszła noc. Księżyc wyjrzał zza chmurki, popatrzył na płot i aż się zatrząsł z oburzenia.
– To okropne! – zawołał. – Na to w ogóle nie można patrzeć. Pfuj!
– Pewnie, że nie można – zaskrzypiał płot. – Ale co mam zrobić? Przecież nie pójdę do rzeki, żeby się wykąpać. Płoty nie spacerują. Gdyby chmurka była taka uprzejma i pokropiła mnie deszczem… Może by to się zmyło…
– Niestety – powiedziała chmurka. – Na dzisiaj deszczu w ogóle nie ma w planie. Nie zapowiadano ani w radiu, ani w telewizji. Bardzo mi przykro.
I szybko odsunęła się w drugi koniec nieba, żeby nie widzieć okropnego malowidła na płocie.
– Ładna historia… Ani kropli wody – lamentował płot.
– Czyżbym musiał już na zawsze być taki obsmarowany? Jakie brzydkie te rysunki! I jakie niegrzeczne!
– A ja? – zaszumiał nagle krzak bzu. – Może ja się przydam?
Pochylił nad płotem swoje gałązki, wilgotne od rosy, szemrząc:
– Gdyby wiatr trochę pomógł…
– Ależ bardzo chętnie – zaszumiał wiatr.
I rozhuśtał gałązki bzu. A gałązki: pac! pac!
po kredowych malowidłach. Zmyły wszystkie piegi i rozczochrane włosy, i krzywe skarpetki, i nogi jak patyki.
– Jeszcze, jeszcze! – skrzypiał płot. Jeszcze zostało sporo do zmycia.
Ale na próżno wiatr wiał, a bez machał gałązkami.
Po prostu zabrakło rosy. Nic więcej już nie dało się zmyć.
– No i co? – krzyknął płot. Teraz jest jeszcze gorzej, niż było!
I aż zachwiał się cały. Taki był zły.
– Przestaniesz się chwiać! – zamiauczał kot, który siedział na płocie. – Na drugi raz uprzedź, przecież mógłbym spaść i krzywdę sobie zrobić!
– Sam trząsłbyś się ze złości, gdyby na tobie wymalowali takie koślawe bohomazy – skrzypnął płot. –W dodatku bez próbował je zmyć i teraz z rysunków zostały tylko kawałki. Sam zobacz, okropność! Kot zeskoczył z płotu i przyjrzał się rysunkom.
– Eeee, nie jest tak źle – powiedział. – Trzeba tylko tu i ówdzie trochę poprawić.
Złapał kawałek kredy pozostawionej pod płotem przez Alę i zabrał się do roboty.
Dziewczynce domalował uśmiechniętą buzię, chłopcu pięknie uczesał czuprynkę. A obojgu narysował nogi w białych skarpetkach. I to ładne, proste nogi, nie żadne chude patyki. A że jeszcze zostało mu trochę kredy, dopisał coś pod spodem.
– No i co? – zamiauczał. – Lepiej?
– O wiele lepiej – powiedział płot.
– Bardzo dobrze – pochwalił krzak bzu.
– Po prostu znakomicie – zawołał księżyc. – Cudownie! Będę na to patrzył przez całą noc!
Rano Ala wstała i pobiegła na podwórko. Wojtek też wstał i też pobiegł na podwórko. Patrzą – i oczom nie wierzą. Na płocie, zamiast brzydkich i koślawych wczorajszych rysunków, piękne portrety z uśmiechniętymi buziami. I nawet podpisane: „to jest Ala, to jest Wojtek, zawsze się grzecznie bawimy”.
Ala pomyślała:„To na pewno zrobił Wojtek. Bardzo się cieszę, że już się nie gniewa”.
A Wojtek pomyślał: „To na pewno zrobiła Ala. Cieszę się, bo byłoby mi smutno bawić się samemu”. I dzieci zaczęły się wspólnie bawić. A płot tak się ucieszył, że aż się zatrząsnął z uciechy.
– Przestań się trząść – powiedział kot – bo spadnę i się nie wyśpię. A okropnie jestem senny. Miałem bardzo pracowitą noc.

Omawiamy  treść przeczytanego utworu, zadając pytania:
-Kto był bohaterem tego opowiadania?
-Co robiły dzieci, jak się zachowały?
-Dlaczego płot się denerwował?
– Kto przyszedł mu z pomocą?
-Dlaczego dzieci się pokłóciły?
– Jak się wtedy czuły?
-Jak zakończyła się historia?
-Czy lepiej bawić się samemu, czy wspólnie z drugą osobą? z kolegą.

Potem prezentujemy  przysłowie:  „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje” – dzieci starają się je wyjaśnić.

Pytamy, w jaki sposób mogą rozstrzygnąć kłótnie?
Dzieci wymyślają sposoby rozwiązywania nieporozumień i kłótni: np.: poprzez rozmowę, wyjaśnienie, ustąpienie, nie chowanie urazy, poproszenie o pomoc osobę dorosłą ,np. nauczyciela, rodziców itp.

 1. „Nowe wyrazy”- zabawa dydaktyczna ; wprowadzenie do globalnego czytania wyrazów: Ala, Wojtek, kot, płot
  Polecenie: Wytnij i dopasuj napisy (wygląd graficzny całego wyrazu) do obrazków- najpierw z pomocą a następnie powtórz to ćwiczenie samodzielnie. Następnie naklej prawidłowo ułożone wyrazy w okienka pod właściwym obrazkiem.
  Do pobrania: Karta pracy – Nowe wyrazy
 1. „Radosna zabawa”- układanie obrazka z części – doskonalenie percepcji wzrokowej

Polecenie: Obejrzyj starannie obrazek, zastanów się jaką sytuację przedstawia. Następnie, rozetnij obrazek na części i złóż w całość, naklejając go na kartkę A-4.

Do pobrania: Obrazek do układania – Radosna zabawa

4. ,,Deska” – ćwiczenia mięśni brzucha
 https://www.youtube.com/watch?v=mL4qoRQN3NE

 1. „Uczymy się dni tygodnia” – oglądanie filmiku – utrwalanie nazw i kolejności dni tygodniahttps://www.youtube.com/watch?v=UzTuxynD6y8&t=135s
 2. Tygodniowy kalendarz przeżyć przedszkolaków – zapoznanie z pomysłem prowadzenia obrazkowego kalendarza przeżyć, ćwiczenia nazw dni tygodnia, określeń: „wczoraj”, „dzisiaj”, „jutro”, „dwa dni temu”, „za trzy dni” itp.

Polecenie:  Zadaniem dzieci będzie narysowanie  ciekawej czynności , zdarzenia, zabawy wykonanej w danym dniu i przyklejenie jej w odpowiednim miejscu kalendarza. Kalendarz prowadzony będzie przez jeden tydzień. Podczas rysowania i naklejania prowadzimy rozmowę nt. wykonywanych czynności przez dziecko wykorzystując określenia tj: „wczoraj”, „dzisiaj”, „jutro”, „dwa dni temu”, „za trzy dni” itp.

 

Do pobrania: Tygodniowy Kalendarz

7. „Szlaczki” – ćwiczenie grafomotoryczne – kształcenie umiejętności utrzymania odpowiedniego napięcia mięśni dłoni, wyrabianie umiejętności dostosowania siły nacisku dłoni do rodzaju używanego przyboru.

Do pobrania: Karta pracy – ćw. grafomotoryczne

Opracowała: Teresa Mynarczyk


Data: 18.09.2020 r.

 Temat: ,,Dzień Przedszkolaka”          

Cele ogólne:
– dostarczanie dzieciom okazji do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem,
– poprawne kształtowanie odpowiedzi na zadane pytania,

– wykazanie się aktywnością, pomysłowością oraz twórczym działaniem,
– podkreślenie znaczenia uczestnictwa, wysiłku i satysfakcji bardziej niż zwycięstwa

Geneza Dnia Przedszkolaka
Co roku w całej Polsce 20 września przedszkolaki świętują swój dzień – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Po raz pierwszy święto przedszkolaka, ustanowione przez Sejm obchodzone było 20 września 2013 r.

Dziś dla „Super Przedszkolaka”- zabawy i gry sprawdzające jego umiejętności!!!

Zapraszam Was do zabaw o różnym charakterze. Dzięki zaangażowaniu możecie uzyskać dyplom – SUPER PRZEDSZKOLAKA, jak i ODZNAKĘ  WESOŁEGO PRZEDSZKOLAKA  i MEDAL DZIELNEGO PRZEDSZKOLAKA.
Mamy 10 aktywności  i za każdą z nich  możesz zdobyć 1 punk – takie oto słoneczko. 

                                                                                                START

 1. „Wesołe powitanie” – zabawa muzyczno- ruchowa – wprowadzenie miłego nastroju
  https://www.youtube.com/watch?list=RD8HozqzBRUec&v=8HozqzBRUec&feature=emb_rel_end

Polecenie: Zaangażuj się w zabawę, która zagwarantuje Ci zdobycie punktu.

 1. „Rysuj po śladzie” – ćwiczenie grafomotoryczne; Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej i motoryki małej.

Polecenie: Postaraj się bardzo dokładnie rysować po śladzie, możesz wykorzystać ołówek jak i kolorowe kredki.

Do pobrania: Karta pracy – Rysuj po śladzie

 1. ,,Kodeks Przedszkolaka”

– Czy znasz i przestrzegasz Kodeksu Przedszkolaka?

Polecenie:  Omówienie zachowania postaci na obrazkach. Wypowiedzi dzieci pełnymi  zdaniami nt. zasad zgodnego współżycia i współdziałania w  przedszkolu.

Do pobrania: Ilustracja – Kodeks Przedszkolaka

 1. Quiz wiedzy o przedszkolu/grupie – zdobywanie wiedzy nt. najbliższego środowiska przedszkolnegoPolecenie: Udziel odpowiedzi na zadane pytania.

   

Do pobrania: Quiz wiedzy o przedszkolu

 1. ,,Potrafimy układać puzzle”  – układanie puzzli online

 https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/zwierzeta/242052-segolen

 1. ,,Potrafimy rozróżniać kształty

 https://matzoo.pl/zerowka/ksztalty_46_320

7.„Potrafimy liczyć” – zabawa matematyczna

Polecenie: Przelicz elementy , oznacz ich  ilości w pustych okienkach za pomocą kresek.

Do pobrania: Karta pracy – Potrafimy liczyć

 1. „Bohaterowie bajek”- quiz – kształcenie umiejętności rozpoznawania bajkowych postaci

https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,496d2c-postaci_bajek_quiz,p,koniec.html#quiz

Polecenie: Zachęcam do udziału w quizie, jak i rozpoznawaniu i nazywaniu bajkowych postaci z obrazka.

 

 1. „Przedszkole drugi dom”- słuchanie piosenki połączone z zabawą ruchową

https://www.youtube.com/watch?v=8BHISyj0kWg

 1. Gdy dzień wstaje i wita świat,                       maszerujemy w prawą stronę
  ranną porą wstaję i ja.
  Mama pomaga ubierać się,
  do przedszkola prowadzi mnie.

Ref. Ja chodzę tam co dzień,                          zatrzymujemy się i klaszczemy rytmicznie
          obiadek dobry jem,
a po spacerze w sali
wesoło bawię się,
kolegów dobrych mam,
nie jestem nigdy sam,
przedszkole domem drugim jest.

 1. Czasem rano trudno mi wstać.                      maszerujemy w lewą stronę
  Chciałoby się leżeć i spać,
  lecz na mnie auto czeka i miś.
  W co będziemy bawić się dziś?Ref. Ja chodzę tam co dzień…                        swobodnie podskakujemy w różne strony
 2. Zamiast mamy Panią tu mam,                       maszerujemy w prawą stronę
  bardzo dużo wierszyków znam.
  Śpiewam i tańczę, wesoło mi
  i tak płyną przedszkolne dni.

Ref. Ja chodzę tam co dzień…                         swobodnie podskakujemy w różne strony

Po wysłuchaniu piosenki dzieci udzielają odpowiedzi:
Jaką pora dnia idą dzieci do przedszkola?
– Z kim dzieci przychodzą do przedszkola?
– Co robimy w przedszkolu?

 10. „Mój kolega (koleżanka) z przedszkola” – rysunek postaci ludzkiej, odzwierciedlenie w formie plastycznej własnych
spostrzeżeń

Polecenie: Narysuj kredkami (wykorzystując całą powierzchnię kartki) postać swojego najlepszego kolegi lub koleżanki.

  KONIEC

     

 

Do pobrania: Karta punktacji – Dyplom – Odznaka

Opracowała: Teresa Mynarczyk


Data: 17.09.2020 r.

Temat: ,,Dbamy o porządek w swoim domu”

Cele ogólne:
– przyzwyczajanie do konieczności dbania o porządek w swoim domu,
– kształtowanie sprawności niezbędnych w codziennym życiu,
– rozpoznawanie dźwięków dochodzących z najbliższego otoczenia,
– rozwijanie percepcji wzrokowej – wskazywanie elementów na obrazkach,
– kształtowanie umiejętności naśladowania ruchów,
– aktywizowanie pracy lewej półkuli mózgowej,
– rozwijanie elementarnych umiejętności matematycznych,
– wyrabianie umiejętności przeliczania elementów zbioru, odwzorowywanie liczebności,
– kształtowanie umiejętności uważnego słuchania,
– doskonalenie umiejętności odpowiadania na pytania.

1. „Pomieszczenia w domu”- wykorzystując poniższą planszę nazwij poszczególne  pomieszczenia domu (kuchnia, salon, hol, pokój dziecka, łazienka, sypialnia).

Do pobrania: Ilustracja – Pomieszczenia w domu

2.,,Dźwięki domu” – ćwiczenie percepcji słuchowej – rozpoznawanie i nazywanie dźwięków z najbliższego otoczenia.

https://www.youtube.com/watch?v=CgH0us9plYo

3. Słuchanie wiersza Marii Terlikowskiej  pt. „Każdy po sobie sprząta”

W naszym domku, w czterech kątach,
Każdy sam po sobie sprząta.
Pierwszy kącik jest Elżbietki,
Która właśnie sprząta kredki.
Drugi kącik jest Agatki:
Chowa szmatki do szufladki.
Trzeci kącik jest Rozalki,
Która sprząta pokój lalki.
W czwartym kącie, w kącie Janki,
Ktoś wycinał wycinanki.
Na podłodze, koło szafki,
Ktoś rozrzucił jakieś skrawki,
Ktoś zostawił klej otwarty
W zaśmieconym kącie czwartym.
Kto tu sprzątnie, moje dzieci?
Oczywiście, ten, kto śmiecił!

Pytania pomocnicze do omówienia wiersza:
– Jakie czynności wykonywane są podczas sprzątania w pokoju?
– Z jakich przedmiotów korzysta się podczas sprzątania?

Wyjaśnienie na podstawie plansz dydaktycznych pojęcia „bałagan” i „porządek”.

    

– Dlaczego należy porządkować pokój?
– Kto powinien sprzątać pokój dziecka?

4. ,,Ręce do góry” – zabawa muzyczno-ruchowa

 https://www.youtube.com/watch?v=EuCip5y1464&list=PL3aw9Beig8kxV-Ed7s7za7CSmY0DehUZy

5. ,,Bałagan”- ćwiczenie spostrzegawczości

Polecenie: Odszukaj zagubione rzeczy w pokoju. Zakreśl je kolorową kredką.

Do pobrania: Karta pracy – ćw. spostrzegawczości

6. „Sprawnie liczę” – praca z kartą pracy

Polecenie: Policz wszystkie przedmioty. Pokoloruj odpowiednią ilość okienek, która odpowiada ilości przedmiotów do sprzątania.

Do pobrania: Karta pracy – Sprawnie liczę

7. ,,Domki” – zabawa matematyczna

Polecenie: Wytnij domki i ułóż szeregi na dolnym pasku wg podanych ćwiczeń.

Konstruowanie szeregów uwzględniając  następujące cechy:
a) rosnącą wielkość ( układamy zawsze od strony lewej do prawej od  najmniejszego do największego domku),
b) malejącą wielkość ( układamy od największego do najmniejszego domku ).

Kontynuowanie szeregu
Rodzic rozpoczyna układać szereg (układa 2 obrazki), a następnie zachęca dziecko, aby kontynuowało szereg.

– Uzupełnianie szeregu
Dorosły układa cały szereg, a następnie wyjmuje  3 dowolne elementy. Prosi dziecko, aby uzupełniło samodzielnie szereg.

Do pobrania: Karta pracy Domki

8. Słuchanie audiobooka z utworem pt: „Basia i bałagan”

 https://www.youtube.com/watch?v=N8UIl1lrP1M

 Pytania pomocnicze do podsumowania słuchowiska:

Z kim mieszkała Basia w swoim domu?
– Gdzie wisiała lista obowiązków dla całej rodziny?
– Jakie zadanie czekało na Basie w poniedziałek?
– Czy Basia dbała  o porządek na bieżąco?
– W jakim stanie pozostawiła kuchnie po śniadaniu?
– Jakie zadanie czekało na Basię po przedszkolu we wtorki?
– Jak wyglądała jej zabawa z bratem?
-W jaki dzień Basia pomagała mamie segregować pranie?
– Dlaczego na białych rzeczach pojawiły się pomarańczowe smugi?
– W jaki dzień sprzątała Basia swój pokój?
– Jak wyglądał  pokój Basi po zabawie?
– Czy Basia chętnie przystąpiła do porządków w swoim  pokoju?
– Kto pomógł Basi w porządkach?
– Jakie obowiązki czekały na Basie na koniec tygodnia?
– Jaką nagrodę dla siebie i swojej córeczki przygotowała mama?
Powiedz,  jakie ty masz obowiązki w swoim domu?

9. „Labirynt”- ćwiczenie grafomotoryczne – rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, spostrzegawczości

Polecenie: Pomóż Śwince Pepa dojść do jej domu.

Do pobrania: Karta pracy – Labirynt

Opracowała: Teresa Mynarczyk


Data: 16.09.2020 r.

Temat dnia: „Ja w moim domu”

Cele ogólne:
-stwarzanie okazji do dostrzegania różnic i podobieństw w wyglądzie ludzi,
– kształtowanie świadomości własnego ciała,
– rozróżnianie i nazywanie emocji,
– doskonalenie umiejętności czytania globalnego,
– różnicowania prawej i lewej strony ciała,
– utrwalenie piosenki.

1. „Jak wyglądam i jak się czuję?” – zabawy badawcze z wykorzystaniem lusterka

Siadamy  z dzieckiem przed lustrem, zachęcamy je do obserwowania swojego odbicia. Bawiąc się z dzieckiem, zachęcamy je do pokazywania części ciała i  wykonywania określonych gestów. Prowadząc rękę dziecka, mówimy : „Tu jest twoje oko” lub „Tu jest twój nos” itd. Następnie  wykonując prosty gest ręką, mówimy : „Zrób tak jak ja”. Gestem można naśladować wykonywanie codziennych czynności (np. czesanie) lub kreślić w powietrzu figury geometryczne. Pokazujemy, jaką ma minę, kiedy jest smutny(-a), wesoły(-a), zły(-a) itd. Zaproponujmy dziecku, żeby próbowało przedstawiać emocje i je nazwało. Wykorzystajmy  poniższą planszę.

Do pobrania: Obrazek Emocje

2. ,,Dopasuj minę do sytuacji” – zabawa dydaktyczna
Oglądamy ilustracje sytuacji, w których dzieci mogą przeżywać różne emocje. Zadaniem dzieci jest wycięcie i przyporządkowanie minek (doklejenie minki do sytuacji).

Do pobrania: Sytuacje i minki

3. „Części ciała”- utrwalanie nazwy części ciała
Polecenie: Wytnij poniższe napisy, przeczytaj z pomocą rodzica  i przyporządkuj je do części ciała, następnie naklej w odpowiednim miejscu.

Do pobrania: Karta pracy – Części ciała

4. Zabawa rytmiczno ruchowa ,,Rączki klaszczą”  https://www.youtube.com/watch?v=4S9HVyB5G1Q

5. „Prawa i lewa strona ciała” – zabawa matematyczna – różnicowania prawej i lewej strony ciała

– Oznaczenie ręki przez założenie na prawą rękę np. gumki – frotki, sprawdzenie poprawności wyboru ręki.
– Zabawa „Połóż prawą rękę na… bioderku, kolanie, głowie…(Połóż lewą rękę na…)
– Ćwiczenia w stosowaniu określeń dotyczących stosunków przestrzennych.
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym, zabierają do zabawy dowolnego pluszaka- własną zabawkę. Kładą go wg polecenia osoby dorosłej; przed sobą, za sobą, z lewej strony, z prawej strony, trzymają nad sobą, siadają na nim, określają, że jest pod nimi.
– Zabawa Czy widzisz to co ja? – podobieństwo schematu ciała.
Dzieci stają obok osoby dorosłej, podnoszą razem ręce, spoglądają w górę i stwierdzają, że widzą to samo (sufit, lampy). Opuszczają ręce, spoglądają w dół i stwierdzają, że i tym razem widzą to samo (podłogę). Podskakują kilka razy. Próbują wyczuć bijące serce, ustalają, że  mają serce po lewej stronie. Następnie wyciągają ręce w lewą, potem w prawą stronę, patrzą kolejno w te strony. Ustalają, że w takich sytuacjach widzą to samo.

6. Zabawa rytmiczno-ruchowa ,,W podskokach” – ćwiczenie wspierające orientację przestrzenną dziecka    https://www.youtube.com/watch?v=23CmYNuEipk

7. Utrwalenie piosenki „Kolorowe światła”  https://www.youtube.com/watch?v=C65JYDOl-Vs

Opis zabawy muzyczno-ruchowej:
W trakcie I zwrotki dzieci poruszają się w rytm melodii, rytmiczny marsz po obwodzie koła.
Do przedszkola co dzień rano
idę przez ulice z mamą.
Droga wcale nie jest łatwa,
bo na skrzyżowaniu światła.

Podczas refrenu dzieci interpretują rytmicznym ruchem jego treść.
Ref: Czerwone światło stój, (dziecko zatrzymuje się)
zielone światło idź, (idzie)
na żółtym świetle zawsze czekaj tak już musi być. (czeka)

Podczas II zwrotki dzieci rytmicznie obracają głowę –  raz w lewą,  raz w prawą stronę naśladując spoglądanie.
Samochody w rzędach stoją
na kierowców spoglądają
Czy już światło jest zielone
by odjechać w swoją stronę.

Ref: Czerwone światło stój, zielone światło idź, (powtarzamy)
na żółtym świetle zawsze czekaj tak już musi być.

W trakcie III zwrotki dzieci dokonują obrotu wokół własnej osi z rękami rozłożonymi w bok- raz w jedną a następnie w druga stronę.
Policjanci wciąż pracują,
skrzyżowania obserwują.
Czy przepisy wszyscy znają
i czy znaków przestrzegają.

Ref: Czerwone światło stój, zielone światło idź… (powtarzamy)
na żółtym świetle zawsze czekaj tak już musi być.

Następnie spróbujcie wykonać akompaniament do piosenki z wykorzystaniem dowolnych przedmiotów znajdujących się w waszych domkach (łyżki, klocki, pokrywki itp.) Zaproście do orkiestry wasze rodzeństwo i rodziców.

8. Propozycja gry online – „W prawo – w lewo” – rozpoznawanie kierunków, poprawne ich nazywanie i stosowanie

https://www.matzoo.pl/zerowka/47

 9. Ćwiczenia grafomotoryczne – doskonalenie sprawności grafomotorycznej, pomoc dziecku w osiągnięciu gotowości do nauki pisania, korygowanie nieprawidłowej techniki rysowania, stymulacja wielozmysłowa

    

Do pobrania: Karty pracy – ćw. grafomotoryczne

Powodzenia!

Opracowała: Teresa Mynarczyk


15.09.2020 r.

Temat: „Dzień Kropki”

Cele ogólne:
-zapoznanie dzieci z bohaterką książki – The Dot- Vasthi,
-pobudzanie wyobraźni , kreatywność i pomysłowość oraz zachęcanie  do tworzenia,
-budzenie wiary dzieci we własne możliwości,
-uzewnętrznienie ekspresji ruchowej dzieci,
– wyzwalanie zadowolenia z rozwiązania określonej trudności,
– próby formułowania trafnych odpowiedzi na zadawane pytania,
– umożliwienie dzieciom przeżywania pozytywnych efektów własnych działań.

Dzień Kropki obchodzony jest 15 września każdego roku.
A to wszystko za sprawą powieści Petera H. Reynoldsa „Kropka” wydanej przez Wydawnictwo Mamania. Święto to zyskuje stale na popularności, jednak notorycznie zdarza się słyszeć głosy na temat bezsensowności obchodzenia „JAKIEJŚ KROPKI”. No właśnie, nie JAKIEJŚ kropki, tylko GENIALNEJ kropki!

 „Kropka” Peter. H. Reynolds książka w polskim wydaniu ukazała się w 2017 roku i zdobyła ogromną popularność. Opowiada ona o dziewczynce, która przeszła wielką przemianę. Zwykła kropka ma wielką moc. To dzięki niej dziewczynka o imieniu Vashti uwierzyła w siebie. „Opowieść o małej kropce” to krótka, prosta historia o tym, jak mała, wydawać by się mogło, nic nieznacząca kropka odzyskuje wiarę w siebie i swoje możliwości i staje się kim tylko zapragnie. Mała, często pomijana, niedostrzegana, czasami wręcz nielubiana. Ale gdy obudzi w sobie wewnętrzną siłę, kreatywność i pomysłowość może zdziałać naprawdę wiele, ale przede wszystkim – dostrzec w sobie siłę i pozytywy.

Na YouTube znajdziecie filmik, w którym poznacie całą historie. https://youtu.be/rETI9cQxNgQ

Po obejrzeniu filmu streszczamy historię z dziećmi, szukamy przesłania.
Dzieci odpowiadają na pytania:
„Co to jest talent?”
„Jaki mam talent?”

Dzień Kropki – o co chodzi?

Zastanawialiście się kiedykolwiek, co może powstać z jednej kropki? Istne cuda! Tym bardziej, że kropkami mamy do czynienia w zasadzie wszędzie. Ale najpiękniejsze jest w tym wszystkim to, że gdy damy dziecku kartkę z narysowaną/wydrukowaną kropką, ono stworzy z niej prawdziwe arcydzieło dając upust swojej kreatywności, pomysłowości oraz samego siebie. To jest samo sedno tego święta. Jest ono pretekstem do rozmowy, odkrywania, rozwijania i pielęgnowania w dziecku i w samym sobie odwagi, pewności siebie, kreatywności, talentów, predyspozycji, wewnętrznej mocy i poczucia własnej wartości.

Nawet mała kropka może wiele znaczyć.

Opowieść o małej kropce http://mpbukowno.pl/wp-content/uploads/2020/09/Dzien-kropki.pdf

Zaszalejcie z kropką plastycznie

Kropka to doskonała inspiracja plastyczna! Oto kilka pomysłów na plastyczne szaleństwo!

 1.  Pozwólmy dzieciom stworzyć własną kropkę. Przygotuj farby, kredki i inne materiały plastyczne. Daj dziecku czas na swobodną twórczość, rozwijanie wyobraźni i dobrą zabawę.

Zrób pierwszy krok, próbuj. Zobaczysz dokąd Cię to zaprowadzi”.

Z pewnością powstaną piękne, wyjątkowe i niepowtarzalne kropki…”Moja kropka”- to świetny tytuł takiej pracy plastycznej.

 1. Namaluj kropkę grubą warstwą farby ( każdą w innym kolorze) na dwóch oddzielnych kartkach i sklej ze sobą dwie kropki! Nowy kolor gwarantowany, śmiech i radość – także!
 2. Namaluj obraz stawiając kropki:
  • palcami;
  • patyczkami kosmetycznymi;
  • lekko nadmuchanym balonem;
  • ziemniakiem;
  • gumką od ołówka.
 1. ,,Kolaż z kolorowych kropek” – zabawa plastyczna

Kolaż z kolorowych kropek można zrobić na kilka sposobów. W zależności od inwencji twórczej i zamysłu małych artystów kompozycję z kropek można wyklejać, malować, rysować lub przyklejać.

Poniżej przykładowe zestawienie kropek. Można użyć do malowani farb i na przykład barw ciepłych lub zimnych, wybrać kilka kolorów lub wszystkie. Inny pomysł to przyklejanie wyciętych kółek z kolorowego papieru, czarno-białych lub z gazet. Wyklejać można też plasteliną lub narysować różne kropki kredkami. Każda zastosowana technika będzie bardzo ciekawa i efektowna.

                                                                                                                  Wzór

 1. Inną propozycją będzie rysowanie po kropkach.

Do pobrania: Karta pracy – Po kropkach

6. ,,Skaczemy, biegniemy” – zabawa muzyczno –ruchowa https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA

7. ,,Kropkowe Sudoku”
W każdym szeregu i rzędzie kolory występują jeden raz.
Pliki z Sudoku do pobrania:
Sudoku zagadki: https://panimonia.pl/wp-content/uploads/2019/09/sudoku-zagadki-.pdf

Sudoku Kropki – rozwiązania: https://panimonia.pl/wp-content/uploads/2019/09/Sudoku-Kropki-rozwi%C4%85zania-PM.pdf

8. Opowiadania twórcze ,,Gdybym był(a) kropką, to…”
Dzieci próbują opowiadać – fantazjować wg własnych koncepcji. Nie narzucamy sposobów interpretowania, aprobujemy każdą  inicjatywę dziecka , pamiętając, że zawsze należy zapewnić czas potrzebny do realizacji pomysłów.

POWODZENIA!

Opracowała: Teresa Mynarczyk


Data: 14.09.2020 r.

Temat dnia: ,,Mój dom”

Cele ogólne:
-rozwijanie umiejętności budowania wypowiedzi ustnej w formie zdania,
-wdrażanie do słuchania ze zrozumieniem instrukcji słownych i krótkich opowiadań,
– poznanie konstrukcji budowy domu ( dom parterowy, piętrowy, dom z poddaszem, piwnicą, blok),
– doskonalenie umiejętności dokonywania różnych form analizy i syntezy słuchowej,
– rozwijanie wrażliwości estetycznej,
– zapamiętanie adresu zamieszkania,
– kształtowanie orientacji w przestrzeni.

1. Zapraszam do wysłuchania opowiadania  A. Widzowskiej „Dom”

“Przedszkolaki rysowały domy. Niektóre z domów były wysokie i prawie sięgały chmur, a inne niskie z ogródkiem i kwiatami. Dzieci najpierw rysowały duży kwadrat lub prostokąt, a w nim małe kwadraciki jako okienka. Czasem na górze powstał dach w kształcie trójkąta, a na nim komin. Z komina leciał dym.
– Ja narysuje zamek i wieżę – powiedział Maciuś.
– Jesteś królem zapytała Ada.
Tak – zachichotał Maciuś. Mieszkam na samej górze.
A ja jestem królewną i też mieszkam na górze – powiedziała Ada, która miała pokój na poddaszu domu.
Bliźniaki, Marcin i Ola, narysowały wysoki blok i mnóstwem okienek. W jednym z nich namalowały swoje uśmiechnięte buzie.
– My mieszkamy na parterze – odparł Marcin.
– A co to jest parter? – zdziwiła się Ada.
– Parter jest na dole.
Słysząc rozmowę przedszkolaków, pani narysowała wysoki blok i wyjaśniła dzieciom, jak się liczy okienka w domach.
– Spójrzcie, mieszkanie na samym dole to parter. Powyżej w kolejności są piętra: pierwsze, drugie, trzecie, czwarte…. aż do góry. Piwnica w bloku mieści się pod parterem.
– U nas w piwnicy są koty! – do rozmowy włączyła się Kasia.
– My nie mamy piwnicy, tylko spiżarnię – stwierdziła Ada. Tata przynosi stamtąd kompoty i dżemy.
– Ludzie, którzy mieszkają na parterze nie zawsze musza chodzić po schodach. Jeśli blok jest wysoki, koniecznie musi w nim być winda, która zawozi mieszkańców na wybrane piętro.
– Aha! najpierw jest parter, potem pierwsze piętro, drugie, trzecie, aż do góry…
– Właśnie tak!
– A piwnica?
– W piwnicy ludzie nie mieszkają – powiedział Tomek.
– Wieczorem Ada opowiedziała o wszystkim Olkowi i zapytała:
– Jak myślisz dlaczego ptaki nie mają gniazd na parterze?
– Niektóre mają, na przykład skowronek. Czasami inne zwierzęta mogą porwać jaja, albo pisklęta. Gniazda i dziuple powinny być wysoko na piętrze.
– Ptaki nie muszą mieć windy do dziupli, bo potrafią latać stwierdziła Ada.
– Też bym tak chciał.
– Mieszkać w dziupli?
– Nie. Latać!
– A na którym piętrze mieszkają lisy?
– Lisy maja norki pod ziemią, więc chyba mieszkają w piwnicy.
– Ciekawe czy mają też dżemik z jagód… zastanawiała się dziewczynka.
W nocy Ada miała piękny sen. Śnił jej się las pełen zwierząt. W leśnej piwnicy mieszkały lisy, misie i borsuki na parterze spały sarenki, jelenie i dziki, a na piętrach drzew ptaszki śpiewały senną kołysankę:
„Aaaa, ptaszki dwa
Rozćwierkane obydwa,
Nic nie będą robiły,
Tylko Adę bawiły….”

Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania:
• W jakim domu mieszkała Ada?
• W jakim domu mieszkasz ty? Opisz jak on wygląda? Kto w nim mieszka razem z tobą?
• Ile pięter ma twój blok lub dom?

     

                            blok                                                                                          dom parterowy

        

                      dom z piwnicą                                                                           dom piętrowy

 1. ,,Gdzie mieszkam?” – utrwalenie adresu zamieszkania.

Wspólnie z dziećmi rozmawiamy na temat własnego domu Dzieci podają nazwę miejscowości w której mieszkają, ulicę i numer domu. Przedszkolaki mówią również o zakazie podawania swojego adresu zamieszkania osobom obcym. ( Każde dziecko w tym wieku powinno dokładnie znać swój adres zamieszkania )

 1. ,,Budujemy dom”zabawa słuchowa; wprowadzenie głoskowego schematu wyrazu.

Kierujemy  uwagę dzieci na możliwość budowania słów. Wyjaśniamy, że słowa budujemy z dźwięków, które nazywają się głoskami, podajemy  jako przykład głoski „o”, „m”, „g”, „a” i inne.

,,Zbudujcie  całe słowo” – zabawa słuchowa

Podajemy  głoski rozdzielnie wyrazu „dom”, czyli  d-o-m prosząc dzieci, aby zbudowały z nich wyraz – wypowiedziały go.

Do tej zabawy przygotowujemy „cegiełki” wycięte z białego kartonu o wymiarach 7 X 3 ( przynajmniej 6 szt). Budujemy schemat wyrazu- układamy kolejną ilość cegiełek. Wspólnie z dziećmi wypowiadamy  głoski, układając cegiełki pod obrazkiem: d-o-m. Przeliczamy  je. Dzieci określają pierwszą i ostatnią głoskę.

Czynność powtarzamy kilka razy. Dzieci wymieniają pierwszą lub ostatnią głoskę. Pokazują palcem miejsce pierwszej, ostatniej lub środkowej głoski, nazywając ją.

 1. Zabawa rytmiczno-ruchowa „Ręce do góry”  https://www.youtube.com/watch?v=R7i8g59NI5I

 5. “Mój dom rodzinny“- rysowanie kredkami; każdy rysuje swój własny dom, w którym mieszka – zwracamy uwagę na rozplanowanie rysunku na kartce. Zachęcamy dziecko do narysowania jak największej liczby szczegółów i w miarę indywidualnych możliwości dziecka realnego odtworzenia własnego domu w formie rysunku.

 1. ,,Zakodowany domek” – ćwiczenie wspomagające kształtowanie orientacji przestrzennej; postaraj się dokładnie odwzorować rysunek domu na dolnej części kartki. ( zał. 1)

Do pobrania: Karta pracy – Zakodowany domek

 7. „Zabawa z mamą” – zabawa relaksacyjna, masażyk. Wykonujemy masaż pleców osoby siedzącej przed sobą zgodnie z instrukcją:

Idą słonie (na plecach kładziemy na przemian całe dłonie),
potem konie (piąstki),
panieneczki na szpileczkach (palce wskazujące)
z gryzącymi pieseczkami (szczypanie).
Świeci słonko (zataczamy dłońmi kółka),
płynie rzeczka (rysujemy linię),
pada deszczyk (naciskamy wszystkimi palcami).
Czujesz dreszczyk? (łaskoczemy)

Opracowała: Teresa Mynarczyk

Dodaj komentarz

Close Menu