Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dzień Bezpiecznego Internetu w grupach starszaków: VIII „Misie”, IX „Witaminki” , X „ Żabki” – 09.02.2021

Utworzono dnia 09.02.2021

W dniu 9 lutego 2021 r. obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo dzień ten świętowały jedynie państwa europejskie.  Na tą chwilę zaangażowane są państwa z całego świata. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, wspólnie realizujący program unijny „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. W wydarzenie włączyły się też największe firmy internetowe Facebook i Google jak również Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle. Dzień Bezpiecznego Internetu został objęty również honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

Inicjatywa ta ma na celu poprawę bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

W dobie powszechnego dostępu do Internetu z sieci korzystają już nie tylko dorośli i młodzież, ale też coraz częściej dzieci przedszkolne. To właśnie „młodzi internauci” są szczególnie narażeni na różnego  rodzaju zagrożenia, które mogą ich spotkać podczas nauki, zabawy i poznawania świata w sieci. Coraz więcej przedszkolaków otrzymuje własne tablety lub pożycza urządzenia rodziców, aby grać w gry, używać aplikacji i oglądać ulubione programy telewizyjne. Dlatego już od najmłodszych lat warto rozmawiać z dzieckiem na temat potencjalnych zagrożeń, na które może się natknąć w Internecie. Pierwsze chwile przed komputerem to czas nauki, nie tylko obsługi myszy i gry. To nauka, że nie należy beztrosko klikać poza polem gry, bo atrakcyjne obrazki mogą być łączami do całkiem obcych miejsc, że każde wyskakujące okienko trzeba zgłosić rodzicom i  w nie –  nie klikać.

Dostrzegając potrzebę informowania o zagrożeniach, jakie czyhają na użytkowników Internetu, przy okazji DBI poruszane są tematy najpopularniejszych sposobów, jakimi posługują się przestępcy działający w sieci. W związku z tym w grupach starszaków wg. ustalonego scenariusza  odbyły się zajęcia uświadamiające dzieciom niebezpieczeństwa, jakie czyhają w komputerze czy telefonie, lub gdy będą korzystać z Internetu. Celem przeprowadzonych zajęć wychowawczo dydaktycznych było zapoznanie z głównymi zasadami bezpieczeństwa w Internecie tj:

• Nigdy nie podawaj informacji o sobie: adres zamieszkania, numer telefonu, itp.!
• Nie ufaj osobom poznanym w sieci!
• Korzystaj z Internetu tylko pod kontrolą Rodziców!
• Nie wchodź na strony, których nie znasz!
• Korzystaj z komputera nie dłużej, niż 45 min!
• Zachowaj prawidłową postawę przy korzystaniu z komputera!
• Nie otwieraj podejrzanych wiadomości lub stron!
• Nie wyśmiewaj, obrażaj, osądzaj innych!
• Powiedz rodzicom lub nauczycielowi jeśli coś cię zaniepokoi!

Dzięki kształtowaniu postawy – świadomego użytkownika Internetu – można uniknąć wielu niebezpieczeństw !

Zajęcia rozpoczęliśmy od zabawy ruchowej „Sieć internetowa”, aby wyjaśnić przedszkolakom w jaki sposób sieć internetowa łączy komputery na całym świecie. W celu omówienia podstawowych zasad korzystania z Internetu wykorzystano  bajki z serii „Sieciaki.pl.”, „Necio.pl”, oraz „Pilnuj własnych zdjęć”, „Nie tańcz z wilkami”,  które obejrzały z wielkim zainteresowaniem. Filmy poprzedzone zostały pogadanką nauczycielek na temat Internetu ze zwróceniem uwagi  na element bezpieczeństwa w sieci. Dzieci dowiedziały się nie tylko o zagrożeniach ale również korzyściach płynących z zasobów internetowych. Podczas podsumowania zajęć, starszaki wykazały się wiedzą na temat bezpiecznych zasad korzystania z Internetu.  Doskonale poradziły sobie w konkursie quizowym z pytaniami dotyczącymi Internetu – jego zalet i wad. Końcowym punktem  zajęć było wypowiedzenie się w formie plastycznej poprzez wykonanie plakatu, różnorodnych prac plastycznych na temat określony: „Bezpieczni w sieci”.

Pamiętajmy!!!

Niepoprawne korzystanie z Internetu utrudnia intelektualny rozwój dziecka – przekonane
o wszechwiedzy Internetu, tracą zdolność dokonywania racjonalnej selekcji wartościowych, zbytecznych i szkodliwych danych. Dodatkowo, dziecko zatraca umiejętność koncentracji oraz odróżniania dobra i zła.

Dorota Skubis, Teresa Mynarczyk, Magdalena Olesińska

Dzień Bezpiecznego Internetu w grupach starszaków: VIII „Misie”, IX „Witaminki” , X „ Żabki” – 09.02.2021

Utworzono dnia 07.04.2022, 09:12

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny