Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). Celem wydarzenia, które w tym roku obchodziliśmy 9 lutego, jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Hasło akcji „Działajmy razem!”, nabiera w tym roku szczególnego znaczenia, gdyż jedynie wspólny wysiłek zarówno dorosłych – rodziców i profesjonalistów, jak i samych dzieci i młodzieży, zapewnić może bezpieczeństwo w czasie zintensyfikowanego korzystania z sieci podczas pandemii i zdalnej edukacji.
W grupie VII „Koniczynek” Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziliśmy w piątek 12 lutego. Głównym celem zajęć edukacyjnych było zapoznanie dzieci z Internetem oraz uwrażliwienie ich na zagrożenia związane z korzystaniem z sieci. Przedszkolaki poprzez różnorodne zadania i wspólne zabawy np. „Kłębek wełny” dowiedziały się co to jest Internet i sieć internetowa, do czego służy i jakich zasad trzeba przestrzegać, aby z niej bezpiecznie korzystać. Teatrzyk sylwet „Alicja w krainie…Internetu” oraz bajki profilaktyczne z serii „Owce w sieci”, uświadomiły przedszkolakom, że Internet jest nie tylko skarbnicą gier i zabaw, ale również potencjalnym źródłem zagrożeń.
Podsumowaniem przeprowadzonych zajęć było wykonanie plakatu „Bezpieczni w sieci”, gdzie „Koniczynki”wspólnie tworzyły sieć internetową i przyklejały ważne hasła bezpiecznego korzystania z Internetu: Nie ufaj osobom poznanym przez Internet, Nie podawaj swoich danych w sieci, Nie wysyłaj zdjęć nieznajomym, Korzystaj z umiarem z Internetu.
Dzięki przekazanej wiedzy dzieci tego dnia uświadomiły sobie jak w bezpieczny sposób posługiwać się komputerem i wykorzystywać atrakcje internetu omijając wiele groźnych niebezpieczeństw. W dzisiejszych czasach uświadamianie dzieci w tym temacie jest niezwykle ważnym zadaniem dla nauczyciela.
Ewelina Mosur