Górnikiem być niełatwa rzecz,
raz w roku święto jego jest.
Barbórką nazywamy je,
każdy przedszkolak o tym wie.
W piątek, 4 grudnia obchodzona jest Barbórka, Dzień Górnika – tradycyjne święto górnicze, którego patronką jest św. Barbary z Nikomedii. Czwarty grudnia to dzień, który przypomina polskiemu społeczeństwu o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi przy wydobywaniu naturalnych bogactw ziemi.
Była to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy „Koniczynek” na temat pracy górnika. Najpierw dzieci obejrzały prezentację multimedialną o pracy w kopalni, miały okazję zobaczyć kopalnię „od środka”, już wiedzą jak wyglądają szyby, chodniki i z jakich urządzeń i maszyn korzystają górnicy w swojej pracy. Dowiedziały się jak miliony lat temu powstał węgiel i do czego jest wykorzystywany.
„Koniczynki” poznały wiele ciekawostek na temat górniczego stroju, wzbogaciły słownictwo o nowe wyrażenia- czako (odświętna czapka górnicza) oraz kupla (górnicze godło), wiedzą też, że kolory pióropuszy na górniczym czako mają swoje znaczenie.
W trakcie oglądania kolejnej prezentacji pt.: „Wpływ węgla na środowisko” dzieci poznały szkodliwy wpływ spalania węgla. To jedna z najbardziej zanieczyszczających środowisko metod produkcji energii. Wspomniano dzieciom, iż pojawiają się inne, alternatywne źródła energii czyli wiatr i słońce.
Na koniec zajęć, dzieci wykonały pracę plastyczną nt. „W kopalni” z wykorzystaniem pasteli i kredek woskowych, odzwierciedlając zdobytą wiedzę na temat trudnej i niebezpiecznej pracy górnika.
Przeprowadzone zajęcia miały na celu rozwijanie zainteresowań pracą ludzi różnych zawodów, w tym przypadku górnika oraz budzenie szacunku do jego ważnej i ciężkiej pracy.
Ewelina Mosur