Nie ma jak kot!
Mimo że Światowy Dzień Kota oficjalnie przypada na 17 lutego, niektóre kraje obchodzą to święto w innym czasie. Dlaczego? Mruczące zwierzęta są niezwykle ważne w wielu kulturach. W różnych częściach świata lokalne dni kota istniały już dawno.
W grupie „Serduszek” zrobiliśmy sobie dzisiaj tę uroczystość – 16 lutego.
Kot to zwierzę uwielbiane i hodowane na całym świecie. To zaraz obok psów ulubiony towarzysz człowieka – zarówno w miastach, jak i na wsiach. Dzień Kota podkreśla, jak ważni są pupile dla ich właścicieli. To także okres pomocy kotom bezdomnym i pokrzywdzonym przez los.
Wiecie, że:
koty śpią aż 15-20 godzin dziennie? Oznacza to, że kot przesypia aż około ⅔ swojego życia!
Koty nie pocą się na ciele tak, jak ludzie. Regulują ciepło poduszkami łapek.
Mówi się, że koty zawsze spadają na cztery łapy. Nie jest to do końca prawdą – duże wysokości są dla nich niebezpieczne. Jednak przeciętny kot potrafi skoczyć z wysokości równej 6 długościom ciała.
Koci język nie ogranicza się do miauczenia. Te czworonogi wydają z siebie aż około 100 różnych dźwięków, a rozróżniają ich znacznie więcej.
Tego dnia w grupie „Serduszek” dzieci przywitały się kocią mruczaną, chodziły jak kotki, robiły „koci grzbiet” w ramach gimnastyki całego ciała, bawiły się włóczką, uczyły się nawijać ją na kłębek, uczestniczyły w zabawie dydaktycznej „Gdzie jest kotek?” inspirowanej zabawą „ciepło-zimno”, śpiewały kocie piosenki. Następnie przy stoliczkach wycinały po śladzie drogę do kotka – poradziły sobie z tym wyśmienicie. W drugiej części dnia poznały historię „Kota w butach” i wykonały pracę plastyczną pt. „Kocie zabawy” z wykorzystaniem materiału i kolorowego papieru. Poćwiczyły małą motorykę i uczyły się dbania o estetykę pracy. Jak im się to udało? Zobaczcie sami!
Joanna Gut