Miś na smutki i radości,
Miś, gdy coś cię bardzo złości,
Miś, gdy czasem jest ci źle,
Mis, gdy gorzej czujesz się,
Miś dla małych i dla dużych,
Miś w przedszkolu i w podróży,
Miś, co leży pod poduszką,
Miś ,co ma klapnięte uszko,
Miś Puchatek, miś Uszatek,
Miś z futerka, z pluszu, z łatek,
Dziś Dzień Pluszowego Misia
Więc go utul mocno dzisiaj!!!
,,Skrzat”y z grupy II małymi kroczkami wchodzą w rytm życia przedszkolnego. Można brać pod uwagę wiele aspektów włączania dziecka w życie przedszkolne, okaże się jednak, że każdy z nich jest tak samo ważny, gdy dziecko staje się przedszkolakiem. Niewątpliwą okazją zdobywania wielu doświadczeń, umiejętności i wiedzy są uroczystości, święta, ważne wydarzenia i tradycje. Kalendarz uroczystości przedszkolnych jest bardzo bogaty, obchodzimy wiele świąt, wydarzeń i tradycji o zasięgu przedszkolnym, regionalnym, państwowym a nawet ogólnoświatowym. Jednym z takich świąt, które nasze przedszkolaki już od wielu lat obchodzą jest Światowy Dzień Pluszowego Misia, przypadający na dzień 25 listopada.
Skrzaty w tym roku szkolnym po raz pierwszy przyłączyły się do przedszkolnych obchodów misiowego święta, zresztą bardzo aktywnie. Już od poniedziałku przynosiły swoje ulubione misie, by te po ,,kwarantannie” mogły towarzyszyć im podczas zabaw w Dniu Pluszowego Misia. Dzieci obserwowały przygotowania do święta, pytały kiedy będą mogły się pobawić swoimi pluszakami, widać było ich zainteresowanie i ciekawość poznawczą.
Nadszedł wreszcie upragniony dzień – Dzień Pluszowego Misia, który obfitował w różne zabawy: ruchowe, dydaktyczne, muzyczno-ruchowe, muzyczno-rytmiczne i plastyczne, oczywiści w towarzystwie ukochanego misia. W ranku Skrzaty układały misie w zbiory, przeliczały i określały liczebność tych zbiorów, potem rytmicznie maszerowały ze swoją maskotką do melodii utworu ,,Marsz Torreadora” G. Bizeta, a następnie wypełniały brązową farbą sylwetę misia techniką odbijanki. Pierwszą część dnia zakończyły ćwiczenia pod hasłem ,,Gimnastyka poranna z misiem”. Był bieg i podskoki z misiem, chód na paluszkach z misiem ,,na barana”, ale największą radość sprawiła dzieciom zabawa z elementem czworakowania z misiem … ,,na plecach”. Nastrój radości potęgowała zapowiedź niespodzianek, które miały mieć miejsce po śniadaniu, w drugiej części dnia.
Część główną zajęć rozpoczęła ,,Wyciszanka” – zabawa relaksująco-wyciszająca, po której dzieci zostały zapoznane z historią powstania pluszowego misia, bardzo krótko, w sposób dostosowany do możliwości percepcyjnych dzieci 3-letnich. Jakież było zdziwienie, gdy do sali wszedł misio i zaczął się witać ze Skrzacikami, jedne śmiało się witały, inne wydawały się zawstydzone a jeszcze inne patrzyły niepewnie co się stanie. Ale wesoła zabawa z Gościem Misiem załagodziła wszystkie lęki, była zabawa w pociąg i zwiedzanie wystawy ,,Bajkowych misiów”, zabawa muzyczno-ruchowa ,,Niedźwiadek” a także umieszczanie misia pod dyktand: na kolanach, przed sobą, za sobą, obok siebie, wysoko i nisko. Zabawy zakończyły wesołe pląsy przy piosence ,,Pluszowy miś”. Wspólne zabawy o elementy języka angielskiego wzbogaciła Pani Joasia, która tego dnia odwiedziła naszą grupę, oczywiście ze swoim ukochanym ,,różowym misiem”. Potem były już tylko niespodzianki, a więc indywidualne zdjęcia ze swoim misiem i specjalne ,,misiowe zdjęcia” w tym również grupowe, pyszny misiowy poczęstunek pod hasłem ,,Kubusiowe co nie co”. Na koniec każdy Skrzat otrzymał Medal i ,,Dyplom Przyjaciela Pluszowego Misia”.
Po leżakowaniu w trzeciej części dnia dzieci miały czas na swobodne zabawy ze swoimi pluszakami, która jak się okazało przyjmowała różne formy, maluchy budowały dla nich domki, rysowały obrazki a nawet woziły w wózkach. Na tym nie koniec – dla utrwalenia w pamięci Skrzatów obchodów misiowego święta w naszej grupie, następnego dnia dzieci robiły prace plastyczną pt. ,,Miś” techniką origami z kółek. Na tym zakończyło się Święto Pluszowego Misia w grupie Skrzatów. Rozpromienione buzie i wesołe minki świadczyły o tym, że Dzień Pluszowego Misia był bardzo udany, że każdy miś jest przyjacielem dziecka a dziecko przyjacielem misia, i że za rok z pewnością będziemy to święto również obchodzić.
Ewa Półtorak