Ekologia jest tematem dość powszechnym w XXI wieku. Na każdym etapie życia, jak i nauki uczymy się, jak należycie dbać o nasze środowisko oraz jakie inicjatywy i działania podejmować, aby nasze otoczenie stało się miejscem wspólnym, otwartym, czystym, zadbanym, jak i przyjaznym dla każdego człowieka. Przecież to właśnie los naszej planety znajduje się w rękach ludzkości! Dlatego też nie powinniśmy bagatelizować nieodpowiedniego i lekkomyślnego zachowania mającego na celu szkodliwe działanie na rzez środowiska oraz natury, które powinniśmy darzyć ogromnym szacunkiem. Gdyż zadbana ziemia, to szczęśliwa ziemia! To ona pobudza nas do życia oraz dodaje witalności, otuchy, motywacji i inspiracji każdego dnia, dzięki czemu stajemy się mocniejsi i trwalsi w dalszych dążeniach. Być może ekologia jest tematem powielanym od najmłodszych lat, niemniej jednak stałe rozwijanie świadomości wśród zarówno tych najmłodszych, jak i najstarszych ma na celu poprawę jakości życia na naszej cudownej planecie.
W poniedziałek 25 października w ramach programu edukacyjnego „Przyjaciele Ziemi” i Planu Rocznego przedszkola, grupa VIII „Pszczółki” wybrała się na zajęcia proekologiczne do Miejskiej Biblioteki w Bukownie. Tam przywitała nas Pani bibliotekarka oraz zaprosiła na zajęcia pt. „Mały Ekolog”. Podczas spotkania Pani zadawała zerówkowiczom liczne pytania związane z dziedziną ekologii, na które dzieci odpowiadały z łatwością, gdyż jak wiemy ten temat nie jest im obcy. Jednym z zadań, które sprawiło najwięcej radości było segregowanie śmieci. Dzieci oczywiście poradziły sobie z tym zadaniem w sposób spektakularny. Na zakończenie zajęć, Pani bibliotekarka pokazała nam różne książki o tematyce ekologicznej oraz zachęciła do ich wypożyczenia. Podsumowując, nasza grupa odbyła cenną lekcję oraz otrzymała wartościowe wskazówki. Widzimy więc, jak bardzo merytoryczną funkcję sprawuje biblioteka w nauczaniu wczesnoszkolnym. Nie możemy też zapomnieć o roli placówki przedszkolnej, która z kolei ma na celu poszerzanie wrażliwości i świadomości na kwestie powiązane z ochroną przyrody oraz dziedzictwa naturalno-kulturowego.
„Pszczółki” wraz z wychowawcą serdecznie dziękują za to kreatywne i pouczające spotkanie! Mamy nadzieję, że wkrótce ponownie się zobaczymy!
Edyta Czarnota