Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania obchodzony jest od 2007 roku i został zapoczątkowany przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro-Toques- organizację zrzeszającą szefów kuchni. W naszym przedszkolu w poniedziałek, 9 listopada 2020 r. obchodziliśmy Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Wszystkie przedszkolaki, nawet te najmłodsze, zaangażowane były w uczczenie tak ważnego Święta. Działanie to realizowane jest corocznie w ramach innowacji edukacyjno – profilaktycznej ,,WIEMY CO JEMY, BO ZDROWI BYĆ CHCEMY”, mającej na celu promowanie zdrowego żywienia w naszej społeczności przedszkolnej.
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania stawia sobie za cel zachęcanie dzieci do zdrowego odżywiania się. W tym dniu w sposób szczególny promuje się dobre nawyki żywieniowe , systematyczne spożywanie wartościowych posiłków, oraz zwraca się uwagę na konsekwencje złej diety.
Na zdrówko dobra to rada
– dużo owoców zajadaj!
W owocach są witaminki
– są to zdrowia okruszynki.
Dzień Zdrowego Jedzenia jest obchodzony w naszym przedszkolu od kilku lat i to na wiele sposobów. Podejmowaliśmy działania mające na celu promocję zdrowego stylu życia, w tym oczywiście odpowiedniej diety – m. in. poprzez spotkania i konsultacje z dietetykiem, kucharką, intendentką, przedstawicielami sanepidu. Podsumowaniem każdego spotkania były urozmaicone praktyczne warsztaty kulinarne prowadzone pod kierunkiem nauczycieli. W tym roku przestrzegając zasad Procedury bezpieczeństwa nie podjęliśmy praktycznych zajęć kulinarnych. Tegoroczne obchody nawiązały do promowania zdrowego jedzenia poprzez różnego rodzaju działalność plastyczną.
Starsze przedszkolaki zapoznały się z najnowszą piramidą żywienia, dowiedziały się czym są bomby witaminowe oraz nauczyły się odróżniać produkty niekorzystne i szkodliwe dla zdrowia, od zdrowej żywności. Uczestniczyły w ćwiczeniach gimnastycznych potwierdzając tym samym, że ruch jest najważniejszy w piramidzie zdrowia. Zdrowe odżywianie uzupełnia korzyści płynące z aktywności fizycznej i na odwrót – najlepsze efekty zdrowej diety uzyskamy w połączeniu z codzienną aktywnością fizyczną.
Młodsze grupy wyraźnie określiły znajomość warzyw i owoców oraz ich rolę w codziennej diecie. Dzieci podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych poznały zasady zdrowego odżywiania a następnie zainspirowane poprzez zabawy ruchowe, muzyczne, literaturę, prezentacje multimedialne , twórczo uczestniczyły w zajęciach plastycznych.
Królem tego dnia stał się makaron. W tym dniu zorganizowana została wystawa makaronów. Dzieci mogły zaobserwować, że makarony przybierają wszystkie możliwe kształty tworząc zbiór ponad 70 odmian! Dzieci najchętniej wskazywały na makaron Fusilli – włoski makaron z powodzeniem wykorzystywany w polskiej kuchni. Przecież znane nam wszystkim świderki tak chętnie serwujemy do zupy pomidorowej lub zajadamy ze smakiem z sosem gulaszowym. Pasują do wielu różnych potraw i to ich niewątpliwy plus!
A oto makaronowe ciekawostki:
Makaron jest rewelacyjnym źródłem węglowodanów, witamin z grupy B oraz żelaza.
W Chinach jedzono makaron już 5 tysięcy lat p.n.e.
Al dente – oznacza, że makaron powinien być jędrny, lekko twardy i stawiać delikatny opór zębom.
Najpopularniejszy makaron na świecie to spaghetti, w Polsce – krajanka.
Istnieje ponad 600 kształtów makaronu.
Makaron jest półproduktem, co oznacza, że przed spożyciem należy go odpowiednio przyrządzić.
Podsumowaniem Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania było wyeksponowanie w górnej części holu prac plastycznych poszczególnych grup. Wysiłki naszych przedszkolaków wyszły przepysznie!!!
Pamiętajmy! Nawyki żywieniowe z dzieciństwa mają wpływ na późniejszy styl życia i odżywiania. Dzieci, które poznają zalety zbilansowanego odżywiania i wiedzą, jak świadomie wybierać produkty żywnościowe, będą w dorosłym życiu prowadzić zdrowy styl życia.
Należy pamiętać, że zdrowe odżywianie to przede wszystkim profilaktyka chorób a także inwestycja w prawidłowy rozwój układu odpornościowego dziecka.
Teresa Mynarczyk, Edyta Czarnota