Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

,,GWIAZDECZKI” adoptowały rysia! – 28.05.2021

Utworzono dnia 28.05.2021

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Rysia – 11.06.2021 r. Grupa I ,,Gwiazdeczki” miała okazję obejrzeć krótki film edukacyjny dotyczący rysi. Dzieci dowiedziały się wiele na temat tych zwierząt, a także uświadomiły sobie poważny problem dotyczący wielu gatunków – wyginięcie. Najmłodsi wiedzą już również, w jaki sposób różne organizacje np. WWF pomagają rysiom przetrwać oraz w jaki sposób każdy z nas może pomóc. ,,Gwiazdeczki” symbolicznie adoptowały rysia i otrzymały certyfikat.

Ryś to największy europejski kot, zamieszkujący najdziksze zakątki Polski. Ten jeden z największych drapieżników w Europie otarł się o granicę wyginięcia, a niektóre populacje tego gatunku są nadal zagrożone – bez aktywnej ochrony nie mają szans na przetrwanie.

W POLSCE ŻYJE OKOŁO 150 OSOBNIKÓW.

ZAGROŻENIA:

kłusownictwo
fragmentacja środowiska i wypadki na drogach
zmniejszenie się liczebności sarny w regionach występowania rysi
intensywna penetracja lasów przez ludzi
zakłócanie spokoju

NISZCZENIE I INTENSYWNE UŻYTKOWANIE LASÓW

Niszczenie lasów oraz wycinanie najstarszych drzewostanów, powoduje utratę dogodnych miejsc do życia, gdzie karpackie gatunki mogą znaleźć wiele kryjówek, spokój i najlepsze warunki dla wychowania młodych. Wycinane są wiekowe drzewa z unikatowymi miejscami dla gniazdowania skrzydlatych drapieżników, w tym sóweczki. Znikają najlepsze ostoje niedźwiedzi i rysi.

DROGI

Nowe i zmodernizowane stare drogi powodują ingerencje człowieka w obszary zarezerwowane dla dzikiej przyrody oraz zakłócanie spokoju. Zwiększony ruch pojazdów bezpośrednio zagraża zwierzętom, które często giną pod kołami. Dotyczy to zarówno gatunków chronionych, jak ryś czy wilk, jak i saren, które są podstawowym pokarmem tych drapieżników.

KŁUSOWNICTWO

Intensywne polowania oraz kłusownictwo doprowadziło do wyginięcia rysia w Europie Zachodniej i Środkowej. Ryś w wielu europejskich krajach w tym w Polsce jest pod ochroną. Jednak problem kłusownictwa cały czas występuje także na obszarze Polski.

W ramach aktywnych programów ochrony rysia WWF Polska finansuje szereg działań. Są to m.in.:

prowadzenie reintrodukcji różnymi metodami, w tym odłowy zwierząt i ich transport w odpowiednie miejsca, stała opieka weterynaryjna, budowa wolier i zagród dla rysi
prowadzenie monitoringu i ocena stanu zachowania populacji poprzez zastosowanie foto-pułapek, tropienia zimowe, obroży telemetrycznych, prowadzenie analiz genetycznych rysi
zapewnienie odpowiedniej bazy pokarmowej dla rysi
ograniczenie śmiertelności poprzez ustawianie tablic ostrzegawczych przy drogach w rejonie bytowania rysi
zaangażowanie ekspertów, którzy poza pracą w terenie i merytorycznym wsparciem tworzą opracowania naukowe
działania edukacyjne poprzez akcje społeczne

CZY WIESZ, ŻE…

kępki włosów na uszach rysi pozwalają im lepiej słyszeć?

Opracowała: Paulina Rodak

,,GWIAZDECZKI” adoptowały rysia! – 28.05.2021

Utworzono dnia 20.04.2022, 14:19

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny