8 listopada w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia edukacyjne w ramach obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”) został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej ds. zdrowia i ochrony konsumenta Markosa Kyprianou i organizację zrzeszającą szefów kuchni Euro-Toques. Celem tego święta jest promowanie wśród najmłodszych (i nie tylko) zdrowego jedzenia, dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków i informowanie o konsekwencjach złej diety. Problem otyłości wśród dzieci i młodzieży z każdym rokiem niepokojąco narasta. W Unii Europejskiej, w której żyje obecnie około 22 mln dzieci z nadwagą lub otyłością, nadrzędnym celem jest zaszczepienie u dzieci zainteresowania tym, co jedzą i zapoznanie ich z podstawowymi zasadami prawidłowego żywienia.
Jak powiedział Markos Kyprianou: ,,Dobre nawyki z większym prawdopodobieństwem utrzymają się w wieku dorosłym, jeśli będą praktykowane od najmłodszych lat. Dzięki współpracy z Euro-Toquesem Komisja zamierza promować wśród dzieci w zabawny i interaktywny sposób, znaczenie zdrowego odżywiania. Zachęcanie dzieci do zdrowego gotowania i czerpanie radości z ruchu to najlepsza inwestycja, jaką możemy poczynić w ich przyszłość”.
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania jest częścią szerszej kampanii Komisji, mającej na celu zwalczanie otyłości, poprzez zachęcenie obywateli UE do wybierania zbilansowanej diety i większej aktywności fizycznej. Większość stylów życia ma korzenie w dzieciństwie. Dzieci, które wiedzą jak ważne jest zdrowe odżywianie i które nauczą się dokonywać właściwych wyborów żywieniowych, będą bardziej skłonne do prowadzenia zdrowego stylu życia jako dorośli. W tym celu w wielu krajach europejskich w tym również i w Polsce, organizuje się wydarzenia i akcje edukacyjne, które wprowadzają dzieci w koncepcję zdrowego żywienia w przyjemny i angażujący sposób. Niewątpliwie należą do nich obchody Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.
W naszym przedszkolu obchody Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania na stałe wpisały się w kalendarz ważnych wydarzeń przedszkolnych, co jest wynikiem realizacji założeń Koncepcji rozwoju przedszkola, która zakłada promowanie zdrowego stylu życia oraz działań edukacyjnych podejmowanych w ramach innowacji edukacyjno – profilaktycznej ,,WIEMY CO JEMY, BO ZDROWI BYĆ CHCEMY”, mającej na celu promowanie zdrowego żywienia w naszej społeczności przedszkolnej. To niezwykłe święto stwarza nieograniczone możliwości wprowadzania dzieci w tajniki zdrowego jedzenia, gotowania, odżywiania się i przygotowywania wartościowych posiłków. Zajęcia składają się z części edukacyjnej prowadzonej przez zaproszonych gości – dietetyka, intendentkę, kucharkę czy przedstawiciela PSSE. Dominuje wówczas przekaz słowny, pogadanka, dyskusja, pokaz i ogląd. Drugą część zajęć stanowią praktyczne warsztaty kulinarne, podczas których przedszkolaki uczą się samodzielnie przygotowywać zdrowe posiłki. Do organizacji praktycznych zajęć dzieci, wychowawcy przywiązują ogromną wagę, ponieważ stanowią kontynuację i zarazem podsumowanie poruszonego zagadnienia, są również doskonałym momentem kształtowania świadomości zdrowego odżywiania się.
,,Wielki rwetes dziś u Stasi,
bo kapustę Stasia kwasi!
Szatkownica poszła w taniec,
to ci będzie szatkowanie…”
Strofy znanego od lat przedszkolnego wiersza stały się inspiracją do wyboru tematyki tegorocznych obchodów Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania w naszej placówce. Jesień to czas zbierania warzyw i owoców, robienia przetworów i zapasów na zimę. Podczas zajęć wychowawczo-dydaktycznych z dziećmi staramy się szeroko ujmować to zagadnienie, zwracając szczególną uwagę na możliwość wykorzystywania jesiennych darów z sadu i ogrodu do przygotowywania zdrowych i wartościowych posiłków oraz do kształtowania dobrych nawyków żywieniowych. Jak sugeruje w/w fragment wiersza tematem przewodnim stało się ,,Kiszenie kapusty”. Nasi goście w osobach intendentki Pani Krzysztofy Krel, szefowej kuchni Pani Agaty Januszek i pomocnika kucharza Pana Artura Ruska, wprowadzili przedszkolaków w świat pysznych i zdrowych ,,warzywnych kiszonek”.
Dzieci, najpierw z grup młodszych a następnie z grup starszych, wysłuchały objaśnień skąd się bierze kiszona kapusta, kiszone ogórki i jakie składniki są niezbędne do ich przygotowania. Następnie poznały etapy kiszenia kapusty. Pani Krzysia wyjaśniła ów proces na podstawie historyjki obrazkowej, a następnie Pani Agata i Pan Artur praktycznie zaprezentowali kolejne czynności wykonywane podczas kiszenia kapusty. Dzieci w trakcie pokazu miały okazję kosztować i porównywać smak surowych i już ukiszonych ogórków i kapusty. Część edukacyjną zakończył pokaz wykonania surówki z kiszonej kapusty, podczas którego Pani Agata zwróciła dzieciom uwagę na dodatki w postaci miodu i prawdziwej oliwy, które mają za zadanie podnieść nie tylko walory smakowe ale i wartości odżywcze surówki. Dzieci wykazały ogromne zainteresowanie i zaangażowanie podczas spotkania, co świadczy o umiejętności przekazu istotnych treści przez prowadzących za co serdecznie dziękujemy.
Podsumowaniem tegorocznych obchodów Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania były praktyczne warsztaty kulinarne. Przedszkolaki pod czujnym okiem swoich wychowawczyń samodzielnie przygotowywały pyszne i zdrowe potrawy, które potem ze smakiem pałaszowały. I tu nasuwa się stwierdzenie, że w przedszkolu zajęcia kulinarne i zdrowe żywienie też może być zabawą, mądrą i bardzo wartościową, która kształtuje dobre nawyki żywieniowe i uczy świadomie wybierać produkty żywnościowe. Jesteśmy przekonane, że efektem podejmowanych przez nas działań będzie znaczący wzrost świadomości dzieci przy wyborze zdrowego stylu życia w dorosłym już życiu.
Pamiętajmy! – Zdrowe odżywianie to przede wszystkim profilaktyka chorób, to inwestycja w prawidłowy rozwój układu odpornościowego.
Ewa Półtorak, Teresa Mynarczyk, Edyta Czarnota