17 lutego na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Kota. Święto to powstało, by podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka oraz uwrażliwić ludzi na często trudny koci los i przypomnieć, jak ważne jest niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które kiedyś miały dom, ale go straciły.
Przedszkolaki z grupy VI „Pszczółki” podczas zabawy udowodniły, że są nie tylko wrażliwe na los zwierząt zimową porą, ale pokazały także, że dużo wiedzą na temat kocich przyjaciół. Odbyło się kilka konkurencji sprawnościowo-ruchowych, takich jak: „Zwijanie kłębka wełny”, „Picie mleka na czas”, „Kocie smakołyki”. Podczas zabaw dzieci z łatwością wcieliły się w rolę naszych kochanych czworonogów, a poza tym dowiodły, że koci świat jest niezwykle interesujący oraz czasem skrywa przed nami wiele tajemnic. Kolejna część zajęć była głównie poświęcona karcie pracy pt. „Koci Labirynt”. Zadaniem przedszkolaków było odnalezienie prawidłowej drogi kota do pysznego pożywienia. Dzieci wykonały pracę prawidłowo. Następnie wykonaliśmy wspólnie pracę plastyczną. Cała grupa wypełniła włóczką kontur Kotka Mruczka. Ostatnią atrakcją dnia była zabawa z chustą KLANZA, na której znajdowali się nasi solenizanci, którym wszyscy odśpiewaliśmy „Sto lat”.
Dla przedszkolaków był to dzień pełen wrażeń i ciekawych, nowych doświadczeń w miłej, kociej atmosferze. Musimy pamiętać, że zarówno koty, jak i wszystkie zwierzęta są naszymi najbliższymi przyjaciółmi, a często także domownikami. Głównym priorytetem dla naszej ludzkości jest zapewnienie im bezpiecznego schronienia, jak i godnych warunków do życia. Rola kotów nie ogranicza się tylko do życia w naszym gospodarstwie domowym. Nie możemy zapominać o ich szczególnej historii, gdyż to właśnie one były uważane w Starożytnym Egipcie jako boskie zwierzęta, dlatego też je czczono. Do dziś koty towarzyszą nam w naszym życiu, dodają nam otuchy, uśmiechu, a także uśmierzają ból i wpływają na nasz stan duchowy w najtrudniejszych sytuacjach.
Edyta Czarnota