W ramach realizacji treści preorientacji zawodowej sześciolatki z grupy VIII „MISIE” poznały zawód krawcowej. Cykl zajęć zaczęliśmy od wirtualnej wycieczki do zakładu krawieckiego oglądając film edukacyjny Edu Fun TV z serii „KRAWCOWA – WYCIECZKI MISIA KULECZKI” dzięki któremu dowiedziały się, jakie czynności musi wykonać krawcowa, aby powstało ubranie lub inne rzeczy codziennego użytku szyte przez krawcowe. Zobaczyły również, jak wygląda maszyna do szycia, overlock oraz poznały ich sposób wykorzystania w pracy. Pani Katarzyna pokazała nam w jaki sposób overlockiem zabezpieczamy materiały przed strzępieniem wykańczając ładnym brzegiem materiały rozciągliwe lub bardzo snujące. Poznały wiele wyrazów określających akcesoria krawieckie, takie jak: naparstek, szpulka, igła, nici, miarka krawiecka, nożyce krawieckie, mydło krawieckie, cążki, kowadło, młotek, bębenek, stopka, oglądały różne dodatki krawieckie: guziki, szpilki, różne materiały, koraliki. Dzieci rozmawiały również o zasadach bezpieczeństwa, które powinny towarzyszyć krawcowej podczas pracy (ostrożność w obchodzeniu się igłą, używanie naparstka aby zabezpieczyć palec przed ukłuciem, jak również przy obsłudze maszyny do szycia). W naszej sali zorganizowaliśmy kącik krawiecki w którym znajdowały się różne gatunki materiałów, szpulki z nićmi, guziki, wstążki, metr krawiecki.
Dnia 23.02.2021 r. odwiedziła nas w przedszkolu Pani Aleksandra mama Zuzi z naszej grupy, której pasją jest szycie. Dzieci przywitały ją piosenką „Pani Krawcowa” Cezarego Cesarza. Nasz gość wzbudził zainteresowanie dzieci przyniesioną ze sobą nowoczesną maszyną do szycia, która okazała się być prosta w obsłudze. Przedszkolaki poznały znaczenie, budowę, działanie maszyny do szycia oraz jak przygotować ją do pracy. Posiada ona około 50 programów ściegowych i za wskazanymi przez dzieci wzorami zademonstrowano ich wygląd na materiale. Dzieci dowiedziały się jak wyglądają szwy proste i szwy zygzakiem. Cechą, która wyróżnia maszynę do szycia na tle innych jest możliwość zmniejszenia prędkości szycia, dostosowanej do dzieci i młodzieży. Posiada również osłonkę, mającą dodatkowo chronić palce przed nieumyślnym wsunięciem ich pod igłę jak również możliwość całkowitego zatrzymania w danej chwili. Nasza sala zamieniła się w pracownie krawiecką, a pani Ola w prawdziwą krawcową, która wyczarowała z tkaniny pięknego misia. Przygotowała również dla dzieci materiały i razem z nimi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa uszyły poduszeczki. Poznały również wiele innych gatunków materiałów oraz ich przeznaczenie (ubrania, tapicerowania, pościeli). Po wspólnej pracy przedszkolaki podziękowały Pani Aleksandrze za przyjęcie naszego zaproszenia, przybycie i przekazane wiadomości.
W trakcie zabaw matematycznych „Mierzymy ubrania” dzieci poznały różne narzędzia do pomiaru długości: taśma krawiecka, miarka stolarska kształtując umiejętności porównywania długości używając określeń: długi – dłuższy – najdłuższy, krótki – krótszy – najkrótszy, tej samej długości; za pomocą wybranej miary.
Omawiana tematyka stała się również inspiracją do wykonania prac plastycznych, dlatego w ostatni dzień 26.02.2021 grupa „Misie” stworzyła własne wyroby krawieckie, rozwijające wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne i kreatywność. Dzieci przekonały się że praca krawcowej jest czasochłonna ale bardzo przyjemna. Efekty tej pracy zostały utrwalone na zdjęciach – zapraszamy do galerii.
Dorota Skubis