Zima, przy założeniu że spadł śnieg i puszysty puch otulił ziemię, to piękna pora roku. Cieszy nasz wzrok, hartuje ducha, wzmacnia nasze zdrowie i odporność. Jest to zarazem trudna pora roku, bo nie wszyscy bez pomocy mogą przetrwać. Ten, kto kocha zwierzęta wie, że zimą musimy im pomóc. Ptaki pozostające w kraju na zimę, potrzebują pożywienia. Potrzebne jest też ono większym zwierzętom żyjącym w naszych lasach.
Przypominam, że dzieci z III grupy „Serduszek”, aby pomóc przetrwać zimę zwierzętom leśnym uczestniczyły w akcji zbierania żołędzi i kasztanów zorganizowanej przez Nadleśnictwo Chrzanów. Teraz pomagają naszym małym przyjaciołom z przedszkolnego podwórka – ptaszkom. Od Nadleśnictwa Olkusz otrzymaliśmy mały drewniany domek dla ptaszków – karmnik. W tym tygodniu poznaliśmy bliżej gatunki ptaków (wrona, wróbel, gołąb, sikorka). Dzieci zrozumiały potrzebę dokarmiania ptaków zimą i zwierząt dziko żyjących w lesie. Mimo padającego śniegu, chodzimy na spacery wokół przedszkola, by uzupełnić pokarm dla ptaszków w karmniku, znajdującym się na tarasie przedszkolnym sąsiadującym z oknem naszej sali. Obserwowaliśmy ptaki przylatujące do karmnika, rozmawialiśmy na temat opiekowania się ptaszkami porą zimową i sposobów niesienia im pomocy. Dzieci poznały rodzaj karmy dla ptaków: okruszki, ziarenka, słoninka. Troszkę tego pokarmu zapewnił nam pan leśniczy.
W sali było dużo zabaw ruchowych typu: „Zbieramy okruszki chleba”, „Ptaszki do gniazdek”, „Ptaszki do karmnika”, „Głodne ptaszki”. Wykonaliśmy zbiorową pracę plastyczno-techniczną pt. „Karmik dla ptaków”. Wykorzystaliśmy tekturowe rolki po papierze toaletowym, szary papier, farby plakatowe, troszkę waty imitującej śnieg, naturalne ziarenka pokarmu. Musieliśmy też pokolorować ptaszki i ozdobić je troszkę plasteliną, aby całość mogła wyglądać tak jak na zdjęciach. Przedszkolaki wysłuchały opowiadań i wierszyków o zwierzętach zimą. Ćwiczyliśmy też dźwięki – były ćwiczenia ortofoniczne – naśladowaliśmy głosy ptaków (wrona – kra, wróbel – ćwir, gołąb – gruchu).
Cóż można powiedzieć: „Pomagajmy ptakom przetrwać zimę”.
Joanna Gut, Paulina Rodak