Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

„Skarb szperacza”

Utworzono dnia 07.03.2022

Czasy, w jakich żyjemy, są nieciekawe. Choroby, złe samopoczucie, izolacja, kwarantanna… Wszystko to przyczynia się do ograniczenia kontaktów międzyludzkich i sprowadzenia ich do wirtualnej przestrzeni.

W czasie mojej izolacji, wyszukując pomysłów na zorganizowanie wieczoru moim dzieciom, buszując w gęstwinie ofert, natrafiłam na książkę „Czerwony Kapturek” z serii “Bajka dźwiękowa”. Bajka o Czerwonym Kapturku to jedna z najbardziej klasycznych baśni świata. Pozycja, na którą natrafiłam, jest połączeniem klasycznej książki, książki obrazkowej i słuchowiska. Ukazała się jako bajka dźwiękowa w przekładzie Katarzyny Sroczyńskiej. Przepiękne ilustracje stworzył Ronan Badel. Książki dźwiękowe powstają z myślą o dzieciach, które oczekują czegoś więcej. W tej książce każda strona zawiera fragment opowieści zilustrowany przez znakomitych, francuskich rysowników. Ilustruje go również nagranie dźwiękowe. Nagranie jest oryginalną kompozycją, która nie tylko pobudza wyobraźnię, ale i potrafi poprawić humor. W nagraniach wykorzystuje się tradycyjne instrumenty. Aby je odsłuchać, wystarczy nacisnąć umieszczoną na stronie książki ikonkę. Co możemy usłyszeć, czytając bajkę o Czerwonym Kapturku? Oglądając mieszkanie Czerwonego Kapturka, możemy posłuchać radia, słyszymy jak mama nuci tę samą melodię podczas smażenia naleśników. Później słyszymy jak mama całuje córeczkę na pożegnanie i jak Czerwony Kapturek śpiewa, idąc przez las. W lesie ćwierkają ptaszki, złowrogo brzmi głos wilka skradającego się za drzewami, z daleka dobiegają odgłosy wsi tętniącej życiem… W tej książce klamka opada, drzwi skrzypią, wilk mlaszcze… W sumie aż 16 różnych odgłosów!

Moja córka jest tą książką zachwycona. Przyniosłam ją też do mojej grupy przedszkolnej, by zobaczyć reakcję innych dzieci. Słuchając opowieści o Czerwonym Kapturku „Serduszka” były pod wrażeniem tej małej, kolorowej bajeczki. Bo to znana i przez wszystkich lubiana historia, lecz z zupełnie nowym spojrzeniem! Okazuje się, że do klasycznej historii o Czerwonym Kapturku można dopowiedzieć wiele ciekawego i to całkiem uroczo. Widać, że autor i Wydawnictwo zadbali o każdy szczegół. Książeczka pozwoli miło spędzić czas na czytaniu i wspólnej zabawie. Pamiętajmy, że bajki dźwiękowe działają na różne zmysły jednocześnie: wzrok, dotyk i słuch. Zapoznają dzieci z rozmaitymi dźwiękami, zachęcają do ich naśladowania, co z kolei rozwija aparat mowy, zachęca do mówienia i  jest świetną zabawą logopedyczną.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa HarperKids. To pierwsze na polskim rynku bajki dźwiękowe z cienkimi stronami. Znajdziemy wśród nich opowieści znane i lubiane przez dzieci na całym świecie. Na język polski opowieści te przetłumaczyli popularni autorzy literatury dziecięcej: Justyna Bednarek, Emilia Kiereś, Paweł Pawlak. Na serię składają się:

“Aladyn”,

“Czerwony Kapturek”,

“Kot w butach”,

“Trzy świnki”,

“Księga dżungli”

Zachęcam do lektury! Choć cena pozycji jest wyższa niż innych tego typu dostępnych na rynku, można skorzystać z zasobów Miejskiej Biblioteki |Publicznej w Bukownie. „Czerwony Kapturek” właśnie w tej wersji gości na ich półkach.

Joanna Gut

„Skarb szperacza”

Utworzono dnia 25.04.2022, 12:16

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny