Koty to obecnie jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych, które wielu z nas traktuje niemal jak członków rodziny. 17 lutego nasze mruczki obchodzą swoje święto, czyli Światowy Dzień Kota.
Dlaczego właśnie lutowa data? Zima to wyjątkowo trudny czas dla dachowców – święto kota ma na celu pomoc tym dziko żyjącym osobnikom.
Dzieci rozpoczęły ten wyjątkowy dzień od kociej gimnastyki i mruczenia przy zabawie naśladowczej ,,Kotki się bawią” z wykorzystaniem kart ruchowych. Następnie wysłuchały wiersza ,,Zeszły się cztery koty” Ludwika Jerzego Kerna oraz rymowanki ,,Opowiem ci bajkę, jak kot palił fajkę”. Przyszedł także czas na zapoznanie się z historią kotów oraz różnymi ciekawostkami na temat ich budowy, sposobu odżywiania, potrzeb, zwyczajów i zachowań. W dalszej części dnia podczas zabawy dydaktycznej ,,Kto zna te koty?” towarzyszyły nam sławy takie jak Garfield czy Filemon. Nie zabrakło również wspólnych tańców przy ukochanej piosence dzieci ,,Kotek Kłopotek” i ,,Cztery rude koty”. Dużo radości dostarczyła dzieciom także zabawa ortofoniczna „Zawołaj kota”, podczas której przywoływały kotka ,,kici, kici” w różnych językach oraz improwizacja muzyczno-ruchowa przy utworach ,,The Pink Panther Theme Song” i ,,Duet kotów” Gioacchino Rossini. Po obiedzie oglądaliśmy Budzika, który wraz z Rudą opowiadał nam o zwierzętach domowych, a także filmy edukacyjne: ,,Kotek w roli głównej. Lulek TV”, ,,Jaki jest kot? 7 typowych zachowań kota” i ,,Kotek – rysowane wierszyki”. Na koniec do łez rozbawiły nas bardzo popularne w internecie ,,śmieszne kotki”. Przedszkolaki wykonały też przepiękne prace plastyczne, zobaczcie sami!
Najważniejszym celem zajęć było uwrażliwienie dzieci na potrzeby zwierząt. Teraz przedszkolaki dobrze wiedzą, że koty należy szanować zupełnie jak człowieka bo również mają uczucia. Są także świadomi jak należy dbać o naszych futrzastych przyjaciół.
Paulina Rodak i Ewa Półtorak