Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

„Wiemy, co jemy….”

Utworzono dnia 19.06.2023

Już od kilku lat w naszym przedszkolu wszystkie grupy wiekowe realizują innowację pedagogiczną edukacyjno-profilaktyczną z zakresu edukacji żywieniowej autorstwa E. Półtorak, T. Mynarczyk, M. Żmudy „Wiemy, co jemy, bo zdrowi być chcemy”. Działania wynikające z realizacji innowacji są zbieżne z ogólnopolskim programem Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla dzieci przedszkolnych „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”, do którego przystąpiliśmy. Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. W oba programy doskonale wpisują się działania podejmowane przez nauczycielki, m.in.: prowadzenie cyklów zajęć poświęconych zdrowemu żywieniu, powiązanych z cyklicznymi zmianami pór roku „Jesień w sadzie, ogrodzie i na polu”, „Zimowa spiżarnia”, „Nowalijki w naszej sali – wiosna na parapecie”. W ich trakcie robiono sałatki warzywne, owocowe, soki, koktajle, wiosenne kanapki i przetwory na zimę, prowadzono też hodowle nowalijek. Grupy obchodziły święta nietypowe: Dzień Marchewki, Dzień Dyni, Dzień Chleba, Dzień Wody. Zorganizowano spotkanie z kucharką i intendentką przedszkolną, na którym prowadzono pogadankę na temat zdrowego żywienia. Dużą atrakcją dla wszystkich grup było zorganizowanie warsztatów pszczelarskich, na których dzieci poznały miód jako naturalne, zdrowe źródło słodyczy. Nasza przedszkolna kuchnia sprzyja podejmowanym przez nas inicjatywom, serwując dzieciom zdrowe, dobrze zbilansowane, niskoprzetworzone posiłki.

Jednym z ostatnich działań było wykonywanie „Eko – Laurek dla Mamy”, które przedszkolaki wręczyły Mamom z okazji ich święta (laurki otrzymaliśmy od PSSE w Olkuszu).

Zachęcamy do obejrzenia filmiku dla dzieci i webinaru dla rodziców stworzonych na potrzeby programu „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” pod linkami:

Dla dzieci: https://youtu.be/4VhGmy1zR1w

Dla rodziców:  https://www.youtube.com/watch?v=T6CeoPYysfk

„Wiemy, co jemy….”

Utworzono dnia 19.06.2023, 19:11

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny