Rudą marcheweczkę lubią wszystkie dzieci,
A, gdy ją wyciśniesz, zdrowy soczek leci.
Ciach, ciach, pokroimy, surówkę zrobimy!
Ciach, ciach, pokroimy, surówkę zrobimy!
Jesień to czas zbierania warzyw i owoców, robienia przetworów i gromadzenia zapasów na zimę. Planując swoje działania edukacyjne w obrębie jesiennej tematyki staram się jak najszerzej ujmować wyżej wymienione zagadnienia, zwracając szczególną uwagę na możliwość wykorzystania jesiennych darów z sadu i z ogrodu do przygotowania z dziećmi zdrowych i wartościowych posiłków. Przedszkolne zajęcia kulinarne, chociaż na ogół proste, w swym założeniu pełnią bardzo ważną rolę edukacyjną – ułatwiają kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci oraz rozwijanie świadomości dotyczącej wartości odżywczych i prozdrowotnych warzyw, owoców i soków.
Podczas realizacji tematów kompleksowych ,,Jesień w sadzie” i ,,Jesień w ogrodzie”, ,,Skrzaty” poprzez różne formy swojej aktywności, zgłębiały wiedzę dotyczącą owoców i warzyw. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem oglądały, obserwowały przez lupy, dotykały, smakowały, opisywały słownie wygląd, przeliczały, układały sekwencje rytmiczne z owoców i warzyw, malowały, rysowały i rozwiązywały zagadki. Najwięcej radości sprawiły im zajęcia kulinarne, podczas których wspólnie, zespołowo lub indywidualnie wykonywali przydzielone czynności. W I cyklu zajęć kulinarnych ,,Skrzaty” robiły kompoty (jabłkowy, gruszkowy, śliwkowy i wieloowocowy), układały szaszłyki owocowe i przygotowywały szarlotkę, natomiast w II cyklu zajęć poznawały wielozmysłowo różnorodne warzywa, robiły sok marchwiowy i zdrowe chipsy z batatów. Każde z wyżej wymienionych zajęć kończyło się degustacją przygotowanej potrawy.
Zajęcia kulinarne były doskonałą okazją do kształtowania u dzieci zdrowych nawyków żywieniowych, do uczenia się świadomego wybierania produktów zdrowych i wartościowych, do przełamywania uprzedzeń żywieniowych. Stanowiły równie realizację działań edukacyjnych podejmowanych w ramach innowacji edukacyjno – profilaktycznej ,,WIEMY CO JEMY, BO ZDROWI BYĆ CHCEMY”, mającej na celu promowanie zdrowego żywienia w naszej społeczności przedszkolnej. Jestem przekonana, że efektem podjętych działań będzie znaczący wzrost świadomości dzieci przy wyborze zdrowego stylu życia w dorosłym już życiu.
Ewa Półtorak