Upowszechniając edukację patriotyczną zgodnie z Planem Rocznym naszego przedszkola, postanowiłyśmy zainteresować naszych przedszkolaków tematem górniczo-hutniczej tradycji
i wiedzy historycznej związanej z naszym regionem. Wykorzystując ciekawość i aktywność naszych wychowanków zorganizowaliśmy wycieczkę, której celem była wystawa – KOPALNIA WIEDZY O CYNKU . Wystawa ta mieści się w przestrzeni zabytkowego budynku administracyjnego byłej kopalni Ulisses w Bukownie. Stworzona w celu oddania hołdu – górnikom olkusko-bolesławskich kopalń i hutnikom huty Bolesław, wszystkim pracownikom, którzy tworzyli historię przedsiębiorstwa a dedykowana jest najmłodszemu pokoleniu. „To forma utrwalenia świata, który za niedługo odejdzie w przeszłość, stanie się jedną z kart historii naszego regionu”.
Nasze spotkania rozpoczęliśmy od zwiedzania ekspozycji „Parku maszyn”- wykorzystywanych przy wydobyciu rud cynku i ołowiu. Pan przewodnik szczegółowo omawiał ich funkcje jakie spełniały pracując w kopalni. Dzieci samodzielnie mogły usiąść w wagonikach a dużą atrakcją okazało się wykorzystanie ich sygnałów – klaksonów. Następnie przeszliśmy do zabytkowego budynku. Podróż po KOPALNI WIEDZY rozpoczęliśmy od obejrzenia seansu audiowizualnego pt.:„Żywioły”. Obraz kopalni, czyli chodniki transportowe, gigantyczne maszyny górnicze, fragmenty procesu przeróbki mechanicznej i technologii hutniczej , zobaczyliśmy za pomocą najnowocześniejszego systemu rzeczywistości wirtualnej 3D (VR). Widowisko wzbogacały rozlegające się autentyczne dźwięki żywiołów, odgłosy pracujących maszyn górniczych i hutniczych tworząc w ten sposób nietypową atmosferę. Kontynuując wystawę przeszliśmy do sali „Skarby Ziemi olkusko-bolesławskiej”. Tam zobaczyliśmy wielkoformatowy przekrój geologiczny przez złoże Pomorzany i instalację magicznych zastygłych w czasie minerałów z różnych er. Przechodząc do następnej strefy- ekspozycji interaktywnej, którą nazwano „Paragenezą minerałów”, obejrzeliśmy kolekcję minerałów. Rekonstrukcja bramy szybowej zaprowadziła nas do klatki schodowej, a następnie do poziomu poddasza, gdzie zobaczyliśmy drugą część ekspozycji z eksponatami ze zbiorów ZGH „Bolesław” oraz eksponatami poświęconymi Zakładowej Orkiestrze Dętej. Ta część wystawy miała już inny charakter, który okazał się również ciekawy.
Udział w tak niecodziennej formie edukacyjnej wzbudził wiele pozytywnych emocji u małych odbiorców. Wystawa udostępniona w nowoczesnej przestrzeni edukacyjno-wystawienniczej, przedstawiona w sposób kreatywny , atrakcyjny a przede wszystkim dostosowany do możliwości percepcyjnych dzieci przez przewodnika, na długo zostanie w pamięci przedszkolaków . Dziękujemy.
Teresa Mynarczyk
Edyta Czarnota
Magdalena Szotek