Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

,,Zabawy andrzejkowe w grupie IV ,,Kwiatuszki”- 30.11.2020

Utworzono dnia 30.11.2020

Tradycje andrzejkowe w Polsce mają bardzo długą historię. Andrzejki obchodzone są z 29 na 30 listopada. Według tradycji wigilia świętego Andrzeja była nocą magiczną, kiedy można było poznać swoją przyszłość. Dawniej wróżby andrzejkowe traktowane były niezwykle poważnie. Andrzejki do tej pory świętowane są nocą, która kojarzy nam się z magią, wróżeniem i tajemniczymi obrzędami.

W dniu  30 listopada 2020 r.  na dzieci z grupy IV „Kwiatuszki” czekała niespodzianka przygotowana przez panią wychowawczynię. Po krótkim przybliżeniu tradycji wróżb andrzejkowych w dawnych czasach rozpoczęła się u nas w grupie wesoła zabawa z przymrużeniem oka.

Celem  „wróżb” i zabaw było budzenie i rozwijanie zainteresowań tradycjami, obrzędowością i  zwyczajami ludowymi,    rozwijanie pozytywnych emocji dzieci oraz integracja grupy poprzez uczestnictwo we wspólnej  zabawie. Na początku wszystkie dzieci powtarzały zaklęcie: Czary-mary, czary-mary (oburącz zakreślanie koła), hu, hu, hu  (wyrzut dłońmi do przodu), hokus-pokus (dwukrotne klaśnięcie w ręce), ksz-ksz (wyrzut dłoni do przodu), abra-kadabra, abra-kadabra, bęc! (zataczanie kół rękami przed sobą).

Dzieci założyły na głowę specjalnie przygotowane na ten dzień okolicznościowe opaski i rozpoczęła się wesoła zabawa.

Zabawa 1. „Zawód w przyszłości”

Dzieci kolejno losowały z zaczarowanego woreczka różne przedmioty, mówiące o ich przyszłym zawodzie np.: książka -pisarz, hełm- strażak, mikrofon- piosenkarz (piosenkarka), jabłko-ogrodnik, grzebień- fryzjer (fryzjerka), metr krawiecki- krawcowa, but-szewc, łyżka -kucharka i inne.

Zabawa 2. „Wróżenie ze słomek”
Na początku każde dziecko otrzymało słomkę i zaznaczało ją innym kolorem i  wzorem. Następnie wrzucały je do miski z wodą. Te słomki, które się połączyły, oznaczały wieczną przyjaźń osób, do których należą.

Zabawa 3. „Rzut butem w stronę drzwi”
Dzieci kolejno rzucały prawym butem, prawą ręką, przez prawe ramię; czyj but ustawił się czubkiem do drzwi- ten w przyszłości pojedzie na egzotyczną wycieczkę.

Zabawa 4. „Klucz- do klucza”

Zadaniem dzieci było wyszukanie dwóch identycznych kluczy. Kto pierwszy wykazał się niezwykłą spostrzegawczością – tego czeka życie pełne zagadek i  niesamowitych przygód. Następnie dzieci wybierały kilka kolorowych kluczy i nawlekały je przez dziurki na sznurek – tworząc swój „amulet”.

Zabawa 5. „Tajemnicze kleksy”

Dzieci otrzymały kartkę, na której zrobiono kleksa z farby w wybranym przez dziecko kolorze. Następnie kartkę złożono na pół i  mocno przyciskały w  miejscu znajdowania się farby. Po rozłożeniu kartki kleksy nabrały niesamowitych kształtów, które dzieci nazywały wg swojej fantazji i wyobraźni.

Zatem z kleksów powstały: motylek, księżniczka, rybka, hipek z lego i inne.

Zabawa 6. „Sklejony taniec”

Na koniec wszystkie dzieci tańczyły „sklejone” w parach–kto najdłużej wytrzymał równowagę i nie wyszedł poza małe koło ten wygrywał. W nagrodę za uczestniczenie w andrzejkowych wróżbach dzieci losowały kolorowankę- duszka, którego mogły ozdobić wg własnego pomysłu. Na koniec niezwykłego dnia pełnego wrażeń dzieci przy zapalonych świeczkach wypowiadały swoje życzenie, które zapewne spełni się w niedługim czasie.

Beata Szotek

,,Zabawy andrzejkowe w grupie IV ,,Kwiatuszki”- 30.11.2020

Utworzono dnia 05.04.2022, 09:26

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny