,,Za kominem świerszczyk spał” to motto zajęć czytelniczych, w których wzięły udział dzieci z grupy IV ,,Skrzaty”. Zajęcia odbyły się w środę 20 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Temat spotkania korelował z aktualnie omawianą z dziećmi tematyką kompleksową, miał również na celu realizację założeń projektu edukacyjnego MEN ,,Co słonko widziało”, w zakresie którego podejmuję z dziećmi szereg działań w bieżącym roku szkolnym.
Nasze zajęcie biblioteczne dotyczyło pory roku jesieni a ich bazę stanowił piękny wiersz Marii Konopnickiej pt. ,,Świerszczyk”. Mogłoby się wydawać, że język literacki poezji Konopnickiej odbiega nieco od współczesnego, ponieważ utwory zawierają nieużywane już, a przez to również i niezrozumiałe dla dzieci zwroty i wyrażenia. Nic mylnego – dzięki nim utwory poetki stają się jeszcze piękniejsze i zarazem tajemnicze, są pełne walorów poznawczych i wychowawczo-dydaktycznych. Sięgając po różnorodne formy przekazu poezji Marii Konopnickiej ułatwiamy dzieciom jej zrozumienie, uruchamiamy dziecięcą wyobraźnię, logiczne myślenie, umiejętność kojarzenia, poszerzamy zasób czynnego słownika, aktywizujemy w sferze werbalnej i zapoznajemy z pięknem utworów poetki. Słuchając utworów Konopnickiej dziecko na nowo odkrywa doskonale mu znane tematy i przywołuje w wyobraźni obrazy, opisane pięknym językiem literackim.
Zajęcie czytelnicze, w których uczestniczyły ,,Skrzaty” posiadało wszystkie wyżej wymienione walory. Panie bibliotekarki przygotowały nam niezwykle ciekawą czytelniczą niespodziankę, w której dominowała poezja Marii Konopnickiej przekazana w formie interaktywnych scenek teatralnych. Pani Krysia wcieliła się w postać Pani Jesieni a Pani Marta odgrywała figlarnego Wietrzyka. Forma teatralna zajęć wzbudziła wśród ,,Skrzatów” ogromne zainteresowanie i zmotywowała do aktywnego udziału w przedstawieniu. Panie bibliotekarki w umiejętny sposób wplotły w mini scenki teatralne treści literackie, ciekawostki przyrodnicze na temat jesieni, zagadki słowne, oglądowe i dotykowe oraz pytania problemowe dotyczące jesiennych zwyczajów zwierząt, ptaków oraz zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla tej pory roku. Dzieci były w pełni zaangażowane, z chęcią słuchały utworów Konopnickiej, dzieliły się swoją wiedzą i podejmowały zadania przygotowane przez Panią Jesień i Wietrzyk. Uroku zajęciom dodała piękna jesienna sceneria i odpowiednio dobrana oprawa muzyczna. Spotkanie przebiegło w bardzo przyjemnej, prawdziwie jesiennej atmosferze, za co serdecznie dziękujemy Paniom bibliotekarkom. Swoistą ewaluacją wyżej opisanych zajęć bibliotecznych był spacer do lasu, na który wybraliśmy się po ich zakończeniu. Dzieci miały okazję poszukać w naturze przejawów ,,złotej polskiej jesieni” i poobserwować niezwykłe piękno jesiennej przyrody.
Ewa Półtorak